Lihava solistiksi?

pullukkalaulajatar

Olen miettinyt pitkään, kuinka monen nyky bändin imago vaatii, että laulaja ei saa olla lihava? En puhu nyt pikku pyöreistä Adelesta ja Diandrasta vaan oikeasti lihavista henkilöistä. Jos laulutaitoa löytyy, haittaako ulkomuoto bändin keulahahmoksi pääsemistä? Mitä mieltä ihmiset olette? Olemmeko niin ulkonäkö keskeisiä ihmisiä että emme voi sietää lihavaa hyvää laulajaa lavoilla tai omissa bändeissämme?

Mielipiteitä?

17

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehehehehee

      Aika noloo... Lihava solisti.... jahjahjahjahjah

    • tähti vai lihava?

      jos osaat laulaa, laihduta!

    • Huulisynkronaattori

      Mikäänhän ei estä esiintymästä vaikka taustalaulajana tai keulakuvana tai olla vaikka levylaulaja, E-Typekin käytti huulisynkassa sitä kaunotarta mutta taustalaulaja veti lauluosuudet oikeasti ja levyillä samoin.

    • Dedycated to one

      "Mama" Cass Elliot oli 60-luvulla Mamas&Papasin eniten äänessä ollut jäsen.Kannattaa katsoa YouTubesta oliko ylipaino haitaksi laululle tai menestykselle.Mieslaulajahan saa olla lihava eikä sitä kukaan kyseenalaista.

    • fgfyhddgfxgrfhs

      Hyvännököinen mies:

      Vuosia säännöllistä ja tiukkaa treenaamista. Oikeanlaista ravintoa ja henkistä ja fyysistä kurinalaisuutta. Pitkäjänteisyys ja sadat tuhannet toistot ja tuhannet harjoittelupäivät tuottavat lopulta tulosta.

      Hyvännäköinen nainen:

      Älä syö kuin virtahepo joka helvetin päivä.

    • Ripakinttunen

      Kannattaa laulaa lähinnä sitä Leevi & Leavingsin "Sopivasti lihava" -biisiä. Googlaa jos et ole kuullut.

    • Adele pyöreä...

      On kyllä jo reippaasti lihava.

      Ei kai muuta haittaa, mutta kunto ei kestä keikoilla, ei todellakaan.

    • Thickasabrick

      Heavy-yhtyeessä voisi olla suuri paino hyvä asia. Heavyhän tarkoittaakin painavaa.

      • Raskas musiikki

        Ei tarkoita vaan raskasta.


    • Synonymboy

      Painava = raskas.

    • no jopas on

      Muusikon näkökulmasta voin sanoa, että ei mitään väliä! Jos osaa laulaa ja on muutenkin jollain tavalla karismaattinen, niin tuskin ketään kiinnostaa paino.

    • Tässä neuvo

      Riippuu bändistä. Mutta itse ainakin tiedän vändejä joiden jäsenet ovat paljon tukevampia kuin monessa muussa. Joten rohkeasti vain paikkaa kysymään, äläkä välitä jos tulet ensimmäisillä kerroilla torjutuksi, sillä sitten vain uutta kehiin!

    • ashjklöä'

      Tärkeää on että laulaja on karismaattinen ja sellainen jota yleisö nauttii seurata ja kuunnella. Ulkonäkö on valitettavasti yksi osa tätä. Mitä mainstreamimmasta musiikista kyse niin sitä enemmän.

      Aiemmin puheena ollut Mama Cass 60-luvulla oli vähällä ettei päässyt the Mamas and the Papas -bändiin painonsa takia. On siis ennenkin osattu syrjiä. Oli kuitenkin niin taitava ja lahjakas että otettiin painosta huolimatta. Adele on myös esimerkki laulajasta joka on niin taitava ettei pyöreys haittaa. Adele on kyllä kaunis kasvoiltaan. Diandra taas on liian nuori jotta ulkonäköä kehdattaisiin arvostella, Idolsin kohderyhmä varmaan mieltää hänet enemmän lapseksi kuin naiseksi.

      Gossip taas on tahtoen tai tahtomattaan onnistunut tekemään tavaramerkin keulakuvasta joka on "lihava ja ruma feministilesbo" eli olemalla ulkoisesti mahdollisimman kaukana popmusiikin ihanteesta.

      Jos et pelkää olla iso ja näyttävä niin ihan hyvin voi mennä läpi kunhan ääntä ja karismaa riittää, jos taas et ole sinut omassa kehossasi niin asialle pitää tehdä jotain.

    • Freebird-75

      .. itse muusikkona ja puhtaasti musiikkia ja sen kuuntelua ajatellen, ei ole mitään väliä jos on pampula ja tuutista tulee upeesti. Valitettavasti yhteiskunta/musiikkibisnes arvostaa ulkoisia seikkoja yli muiden, otetaan esim. nyt Floor Jansen; kaikki hehkuttaa että on ammattitaitoinen, upea karvainheiluttaja lavalla ja laulaa samat biisit kuin Turuska.. no, pistinpä silmät kiinni ja kuuntelin tämän kesän keikalta otteen ja kumma juttu että tällä ammattitaitoisella oli suurehkoja ongelmia hengitystekniikan ja sävelessäpysymisen kanssa vaikkei ollu lentsu ja harjoitteluaikaa oli ollut viime syksystä asti.. musiikki jäi muun teuhtaroinnin varjoon.. niin että. *huoh* .. mitä tähän kysymykseesi sanoisi. Ei mua haittais vähääkään iso laulaja jos ulosanti on hyvää. Muut voi olla muuta mieltä.

    • Serbia

      Itse painan liki 180kg olen bändin keulahahmo :D

      Jos osaat hommasi niin kaikki muu on sivuseikkaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      184
      10250
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      21
      9672
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      164
      8244
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      279
      7716
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      169
      6631
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      88
      6060
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      66
      5891
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4947
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      27
      4021
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      114
      2566
    Aihe