Minne on kadonnut miesten miehikkyys? Miksei miehet uskalla olla enää machon miehekkäitä kuten esimerkiksi tämä kaveri (kuva otettu 80 luvulla)? No, joitakin poikkeustapauksia kyllä löytyy ja useimmiten he ovat muusikkoja jotka tosiaan uskaltavat tuoda sitä miehisyyttään vieläkin esille.
http://www.albumgalera.blogger.com.br/david lee roth.jpg
http://www.albumgalera.blogger.com.br/david lee roth.jpg
Vastaukset 11
Vanhimmat
No perkele, siinähän on naapurin Paavo Ilmajoen kirkolta, ja tosiaan, kuva on taidettu ottaa just ennen kun Paavo lähti Sodankylään inttiin ja joutu leikkaan tukkansa, olisko ollu 1983 tai -84. Jaa, ite menin 84 eli vuotta ennen joten kyllä se oli -85.
Nykyinen yhteiskunta ajaa pehmeitä arvoja miehille. Miehisyys on hautautunut menneisyyden sedimentteihin. Se aika on ollutta ja mennyttä.
naiset ei oo ikinä tyytyväisiä, jos mies on macho niin valitetaan, jos mies on pehmo niin valitetaan. mikä vittu teille oikein kelpaa? ei mikään näköjään.
Kyse on siitä, että macho voi olla, mutta pitää olla myös fiksu. Suomalaiset miehet machoillessaan ovat yleensä niitä salihousuisia punttisalityhjäpäitä, amisviiksisiä riidanhaastajia joita kukaan nainen ei kahta sekuntia kauempaa kestä.
Hieman macho, mutta myös fiksu mies on ylitse muiden! Näitä tapauksia en ole suomessa nähnyt.
Sexy kuva! Harvemmin tollasiin könsikkäisiin törmää, suomessa ainakaan.
ärsyttävä tukka oikee sweedupelle tai joku 80 luvun hikinen popidoli...
voi yök
Heh, olet selvästi teini joka tykkää Antti Tuiskun näköisistä pojista. Tuossa kuvassa on MIES! Juuri niin machon oloisena kuin minäkin miehen haluan!
Päät kääntävä ilmestyshän se siinä kuvassa on, mutta suomalaiset miehet eivät uskalla olla noin machon oloisia. Suomessa miesten mielestä tuollainen tavallisista tallaajista poikkeava komistus on aina poikkeuksetta homo. Siis voi vittu mikä takapajula tämä suomi on!!!
Outoa on mielestäni pitää jotain isonenä-fabio kloonia miehekkäänä.
Muusikot miehekkäitä? Millä tavalla he tuovat tätä "miehisyyttään" esille muutoin kuin näyttämällä hyvältä lehtien kansissa ja pikkutyttöjen kiiltokuvissa. Vai onko kenties miehisyys sitä että pukeutuu sellaisiin kinnaaviin "pallit tosi puristuksissa"-nahkahousuihin kesät talvet.
Okei, takerruin vähän aiheeseen mutta olisihan se kiva tietää että miten meistä kaikista tulisi miehekkäitä?
Veikkaisin, ettei kyse ole uskalluksen puutteesta. Katsopa peiliin, jos vastaus löytyisi vaikkapa sieltä?