Hei!
Olen saanut epiloitua koko jalat karvattomiksi (huh, mikä tuskainen urakka!), ja nyt on menossa se vaihe, kun karvat kasvaa ensimmäistä kertaa kunnolla takaisin.
Onko jossakin vaiheessa mahdollista päästä siihen vaiheeseen, että tarvitsee epiloida esim. kahden viikon välein, ja sillä välillä on sileät sääret? Minulla karvat kasvaa aika satunnaisesti, ja osa karvoista on jo ruman pitkiä (n. sentin), kun osa on vielä niin lyhyitä ettei epilaattori saa niistä kiinni.
Minun myös täytyy liikuttaa epilaattoria todella hitaasti, mikäli haluan sen tarttuvan karvoihin kiinni, myös nopeimmalla asetuksella. Onko vika vain tuossa mallissa, vai onko se vain kaikkien epilaattorien ominaisuus? Haluaisin saada karvat pois mahdollisimman äkkiä, enkä jaksaisi kauhean kauaa sitä iholla pyöritellä.
Onko muut onnistuneet saada epiloitua polvista karvat? Epätasaisen pinnan vuoksi minä onnistun vain katkomaan ne, ja totesin, että mielummin käytän kylmävahaliuskoja polvien karvanpoistoon.
Epilaattorin käytön ongelmia
2
350
Vastaukset 2
- miux
Venyttelet sitä ihoa ja polvea silleen, kun liikutat sitä epilaattoria, kyllä ne lähtee. Mulla on ainakin tilanne muuttunut just tuohon mainitsemaasi pariin viikkoon ja silloinkin karvoja on kasvanut enää tosi vähän. Odottelen tässä, että pääsisin pimpan kanssa samaan onnelliseen tilanteeseen.
- Hyvin lähtee
Koska karvat ovat nyt kasvaneet jo näkyviin, on aika ajella ne pois epilaattorilla. Mitä aikaisemmassa vaiheessa ajelee, sen pienemmällä kivulla pääsee. Hyvänlaatuiset epilaattorit nappaa kiinni jo muutaman millin karvoista. Karvat kasvaa eri tahtiin koska osa on lepovuorossa.
Et kertonut minkämerkkinen epilaattorisi on. Laitteilla ja niiden epilointiteholla on eroja, mutta myös ajelutekniikka on osattava. Tuo toisen kirjoittajan ohje ihon kiristämisestä on yleisohje kaikkeen epilointiin. Sitten vaan lykkelemään epilaattorilla ristiin eri suuntiin useampaan kertaan jotta kaikki karvat lähtee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791406
- 851283
- 1041028
- 48859
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40753Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7596Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30556Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44532Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520