Hiusten värjääminen

Mikä on pisin aika mitä ns. kevytsävyte pysyy hiuksissa. Siis jos menee kampaajalle...kai niillä on vahvempia aineita kuin kaupoissa? Itse en uskalla edes yrittää värjäämistä. En ole värjännyt ikinä ennen hiuksiani, joten en halua kestoväriä. Eikö sitä kestoväriäkin joudu kokoajan uusimaan juurikasvun vuoksi? Eikö ole sama värjätä sitten kevytsävyllä?
3548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kevytsävy voi pysyä jopa pidempään kuin kestoväri, jos hiukset ovat huonossa kunnossa ja huokoiset.. mutta sun tapauksessa kun hiuksia ei ole värjätty kesto riippuu kuinka usein pesee hiuksiaan.. (eri valmistajilla eri pysyvyys)
Kestoväriä uusittaessa usein värjätään vain tyvi ja vaikutusajan lopussa käytetään väriä myös latvaosissa jolloin sekin saa uuden kiillon.. tämä siis silloin kun väriä ei vaihdeta..
Sävyä uusittaessa värjätään kokopää uudelleen, koska väri on haalistunut koko hius pituudelta...
Sitten on erikseen vielä värihuuhtelu joka pysyy kevytsävyä vähemmän aikaa..
Kevytsävyllä ja värihuuhtelulla ei pysty värjäämään isoa muutosta, eli vain sävyttämään, kun taas kestovärillä saa ns. mitä vain aikaiseksi..
Eli kesto/kevyt valinta riippuukin halutusta lopputuloksesta..=D Ei siis aivan sama kummalla värjää..

Äänestä
  • Kyselin joskus aiemmin onko totta, että joillain kevytsävyte kestää/tarttuu paremmin kuin kestoväri. Ilmeisesti siis on..? Itse olen värjännyt aika paljon hiuksiani (kestoväreillä, kampaajalla ja kotona)ja enää väri ei pysy. Pitää siis kokeilla sitä kevytsävytettä.

    Äänestä

  • Tiedät ilmeisesti jonkin verran hiuksista :) Kerroppa mulle siis että mitä mun pitäisi tehdä kun mulla on aika huonokuntoiset hiukset. Ne on lyhyet, mutta silti huokoiset. Onko jotain hoitoja jotka auttaisivat? Ja kiiltoo pitäis kanssa saada...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sisko kirjoitti:

Mikä on pisin aika mitä ns. kevytsävyte pysyy hiuksissa. Siis jos menee kampaajalle...kai niillä on vahvempia aineita kuin kaupoissa? Itse en uskalla edes yrittää värjäämistä. En ole värjännyt ikinä ennen hiuksiani, joten en halua kestoväriä. Eikö sitä kestoväriäkin joudu kokoajan uusimaan juurikasvun vuoksi? Eikö ole sama värjätä sitten kevytsävyllä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu