ei enää alotteita

Miesystäväni ei enää tee aloitteita. Olen ollut tosi väsynyt töiden takia. Ehkä hän antaa minun olla sen takia? Ehkä hän on väsynyt? Ei se minua haittaa tällä hetkellä tämä tilanne, kun todella olen aika väsynyt ja univelkaa on. Nukkumaan hän kyllä ottaa lähelle silloin kun on luonani. Mutta olen huolissani...ehkä häntä haittaa...Itse en uskalla mitään aloitteita tehdä, ehkä juuri sen väsymyksenikin vuoksi...mutta myös sen vuoksi, että en tiedä, mitä hän ajattelee, merkitsenkö hänelle mitään, näenkö häntä enää huomenna jne.
9191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ehkä.

Äänestä

Jos tunnet kaverisi hyvin voit tehdä aloitteeseen viittavia toimintoja kyllä normaalisti mies jotenkin siihen reakoi et silleen

Äänestä

Jos ei ole aikaa naida niin sitten sitä aikaa pitää järjestää. Väsymys on tyhmä ja laiskojen selitys

Äänestä
  • Vielä tyhmempää on harrastaa seksiä siksi, että on huolestunut suhteen tilasta.

    Seksiä pitää harrastaa vain, koska kummankin osapuolen himot ovat kovat.

    Äänestä

Kysy siltä mikä on äläkä täällä arvuuttele.

Äänestä
  • Minäkin suosittelisin puhumaan asiasta miesystäväsi kanssa, kun kerran asia selvästi vaivaa sinua.

    Ja rohkeasti koettamaan alotteiden tekoa - yksi syy, miksi miehet lakkavat tekemäöstä niitä on se, että he kokevat ainaisen aloitteiden teon yksipuoliseksi ja mahdollosesti siten, että heidän naisensa ei heitä halua, koska ei tee alotteita

    Äänestä

Miksi on univelkaa? Ja jos kysymyksessä on vain väsymys niin oletko kokeillut vitamiinejä ja rautaa?

Jos sinä et tee aloitteita tarkoittaa se että sinua ei kiinnosta. Kunnon mies ei tyrkytä itseään, ei pelkkä toisen paneminen tunnu kuin nololta.

Äänestä

Jos on niin väsynyt että ei jaksa tehdä aloitteita on se huolestuttavaa. Varsinkin jos kerran tekee mieli. Laiskuus voi tuhota suhteen ja pallo on nyt sinulla. Kiinnostaako vai ei.

Äänestä

Itseltäni katosi seksin nälkä vuosien saatossa, kun huomasin, että vaimo ei ollut tehnyt yhtään elettä seksin haluamiseen koko aikana. Aloitteen teko ei ole pelkästään miehen työ, ja pitkän parisuhteen toimimiseksi on tärkeää, että molemmat tuntisivat olevansa haluttuja. Tämä on yksi seksin rutinoitumisen vaarapaikoista; kun kokee ainoastaan itsensä halukkaaksi, seksistä saattaa vuosien aikana lemmehtyä rakastelu pois, ja se alkaa muistuttamaan tarpeiden täyttämistä. Ehkä miehesi toivoo saavansa spontaanin haluamisen osoituksen vaimoltaan. Tee sinä aloite.

Ollessanne lähekkäin, vaikkapa TV:tä katsellessanne, kosketa sinä miestäsi. Ensin "viattomasti", sitten anna kätesi joutua hänen syliinsä. Silitä etumusta ensin pikkuhiljaa, sitten ilmeisemmin. Jos huomaat, että etumus alkaa pullottamaan, työnnä kätesi housuihin ja tartu mikkiin. Tuleeko suuseksi kuuloonkaan? Tässä vaiheessa miehesi luultavasti rukoilee mielessään, että tulisi. Jos suuseksi ei tule kuuloon, riisu mieheltäsi housut, ota itseltäsikin vaatteet pois ja istu hänen syliinsä, miehesi haluaa sitäkin.

Tehkää molemmat aloitteita. Anna miehellesi paikkoja tehdä aloite. Kuhertele tyttömäisesti, ja tee vihjailevia eleitä...vaikkapa uuniin kurkistaessasi takamuksellasi. Pelkästään hameeseen sonnustautuminen toimii meillä. Flirttailkaa. Nykyään kannustetaan flirttailemaan kaikkien kanssa, mutta asia meinaa kuitenkin unohtua kotona. Tämä on minusta surullista. Flirttailu ulkopuolisten kanssa pitäisi unohtaa, ainakin ennen kuin se sujuu kotona luonnollisesti...ehkä jopa kokonaan.

Meillä asia selvisi. Sain kerrottua vaimolleni omista tunteistani, ja hän paljtasti, että häntä on ahdistanut nuoruudesta jääneet estot ja häpeä omaa kehoaan kohtaan, joka on estänyt häntä olemaan aloitteellinen. Sittemmin olemme hoitaneet toisiamme...monilla tavoilla, ja osoitamme halua ja läheisyyttä entistä useammin...eikä kuhertelun tarvitse tietenkään aina johtaa seksiin siinä paikassa, vaan asia voi kyteä hiljalleen koko ajan ja välillä roihahtaa, vaikka oudoissa paikoissakin. Rakastelemme entistä useammin, mutta ennen kaikkea, se tuntuu vuosi vuodelta paremmalta ja paremmalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mmmm..... kirjoitti:

Miesystäväni ei enää tee aloitteita. Olen ollut tosi väsynyt töiden takia. Ehkä hän antaa minun olla sen takia? Ehkä hän on väsynyt? Ei se minua haittaa tällä hetkellä tämä tilanne, kun todella olen aika väsynyt ja univelkaa on. Nukkumaan hän kyllä ottaa lähelle silloin kun on luonani. Mutta olen huolissani...ehkä häntä haittaa...Itse en uskalla mitään aloitteita tehdä, ehkä juuri sen väsymyksenikin vuoksi...mutta myös sen vuoksi, että en tiedä, mitä hän ajattelee, merkitsenkö hänelle mitään, näenkö häntä enää huomenna jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu