kepu keulamiehenä miten on mahdollista ,että tällä rupukylällä on 27miljoonan euron velat selityksiä .ja rehellissiä.
istuva vatuusto
jyynö
17237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
On varmaa ettet saa vastauksia!
No kun yli varojen on eletty ! Siitä se johtuu. Tietenki teollisten työpaikkojen ja valtion työpaikkojen raju menetys ainaki 1000 työpaikkaa 10 vuojen sisällä lähtenyt. On tullu aika panna stoppi . Perusjuttuihin pitää keskittyä.
MEE JYYNÖ TÖIHIN äläkä kuppaa yhteiskuntaa !
lamassa ollaan. olitkohan sinä vielä margariini paketissa ,kun vuonna-63 menin sellua rakentamaan kun se oli valmis muutin -66 pois raumalle, olen ollut paperitehtaalla 40vuotta jäin eläkkeelle vuoden alussa työrupeamaa kertyy 48 vuotta eiköhän se yhdelle ihmisille riitä? kakkos asunto tuli sieltä rupulasta ostettua muita intressejä ei ole tuo asuntokin on liikaa. velkasuhde tässä kaungissa on 25euroa per asukas. tässä on faktat ottakaa ,miten taloutta hoidetaan. laitoin tuon alotuksen ,kun joku kepulainen kehui,että he on kemppaan leivän tuonut.
jYYNÖ. kEKKONEN SE ANTO 50 VUOTTA LEIPÄÄ sellunkeittäjille tännekin. Ei sostemit ois suonu milään tehasta tänne ! Soli suinki maalaisliittolaine pressa. Mitä noi kolome sosiaalidemokratti pressaa on tänne anatanu häh? Lähikkönä silloin ko sostemi Paasio tyhjensi Lapin ? Ruottalisille meni työvoima parraasta päästä. Revi siitä.
Jos yksi työpaikka lähtee pitää heti hommata uus tilalle eikä alkaa riitelemään keskenään jolloin muut asiat jää hoitamatta!
Paneeko miettimään mitä jyynö sano?? "lamas ollaan"? Tässä taas on muutamansortin ihminen joka on heti haukkumassa muita rupusakiksi, vaikkei tiedä ihmisistä mitään.
lamassa ollaan on tuolle yläpuolen kaverin nimimerkki jolle vastasin. syyttäkää tiedotusvälineitä jotka alkoi rupukylistä .kekkosvani olin se ikäinen kun muutin pois ,että politiikka ei kiinnostanut ,muistan vaan kun ,kävi urkki muuraamssa peruskiven .
MIKÄ KOULU LAKKAUTTAA?
KYSYTÄÄN SIVULLA
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10938442
Tuli tunne, tuhlaako koulupuoli eniten Kemijärvellä. Sosiaali- ja terveyspuolella taas säästetään vaikka ei pitäisi - vanhuksilta ja sairailta otetaan rahat ja he saavat kärsiä!
Valtuustossa ollaan vain napit vastakkain viisveisaavat mihin rahat ovat menneet ja työpaikat. Porukka on tyhmää jos äänestävät samoja naamoja. Aivansama mistä puolueesta uudet tulisivat, kunhan panisivat yhteispelillä asiat järjestykseen
Minun ääntä ei saa riitapukarit se on varmaa! Seuraavat valitut saavat rauhassa tehä töitä. Työrauha myös kaupunginjohtajalle!
Kokemusta ja näkemystä useiden vuosikymmenten ajalta.
http://lapinverkkolehti.fi/vaalit2012/ktp.html
jos haluat työrauhan kaupunginjohtajalle, äänestä sellaisia jotka eivät kuulu "savustajiin"
kaupunginjohtajan erottamisasiasta kertoo Kaarina Soppela linkin takana olevan sivun loppu puolella
http://www.kaarinasoppela.net/5
on se nurmikumpu ihan kokenut ihminen mutta sen pitäis saaha enemmän ääniä ja ois tehny muutos puolueen kanssa vaaliliiton no ei voi mitään näillä mennään nyt
Mistä me tiedämme että meillä on hyvä kaupunginjohtaja, kun hän on niin vähän aikaa ollut, ja siitäkin osan virkavapaalla
Näytöt tähän mennessä ovat olleet negatiivisia, siitä on varoitus esimerkkinä
Aika näyttää mikä hän on miehiään
Nyt hänestä ollaan tekemässä kiistakapulaa vaaleissa, jonka tuloksena oikeat kaupunkilaisisia koskevat asiat jäävät takaalalle
Näi ei saisi käydä vaan pysyttävä asialinjalla
Kaupungilla on edessään kovat ajat, valtoivallan taholta painostetaan tekemään säästöjä
On se kumma että noita säästöjä on tehty jo 2 vuosikynmmentä
mutta menot vain kasvavat
Mihin nuo säästöt häipyvät, siitä ei kerrota sillä ne menevät noiden säästöjen toteuttamisen kuluihin
Mitä enemmän säästetään niin valtiovalta ottaa ne pois vähentämällä valtionapuja kunnilta
Kai sitä rahaa tarvitaan etelä euroopan tukemiseen jotka ovat hoitneet talouttaan holtittomasti
kemijärvellä on aivanoma polittinen ja hyvävelikultuuri, se on omaltaosaltaan köyhdyttänyt kemppaa vuosikymmenet... parhaimpana esimerkkinä vois olla vaikka vuosientakaa hernekeittolautanen jolle tuli hintaa yli 3000 mk....
oliko sopassa etes sattumia?
sopivat etukäteen kuka tekee mitäkin, muutaman kuukaudenkuluttua ilmesty lehteen samastakohteesta tarjouspyyntö..hahahaha
onneksi näkyy enää tyhjätikkunat siitäkin firmasta..................