Uusia tuulia olisi saatava Kemijärvelle ( näin olen lukenut). Ehdokas on vielä hakusessa, muualta tulleena ei tunne paikallisia ehdokkaita. Rehellinen ja sanojensa takana seisova henkilö, joka muistaa vaalilupauksensa ja tekee sen eteen jotain, että asiat paranee, onkohan sellaista oikeasti? Ja joka ajaa kaikkien asioita, vauvasta vaariin. Eläkeläisiä tuntuu olevan ehdokkaina aika paljon. Mieluiten antaisin ääneni nuoremmalle, mikäli hyvä ehdokas sattuu löytymään.
Kenelle ääneni annan..
-milja-
82654
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 82
Vanhimmat
Anna sellaiselle henkilölle, joka saa suunsa auki ja osaa myös kertoa mielipiteensä rehellisesti. Unohda kaikki puskista huutelijat, sillä eivät ne muuta tapojaan, vaikka tulisivat valituiksi.
Noh, täältä ei juuri kannata kysyä, oma ajattelu ja päättelykyky on parasta tuossakin asiassa.
Täällähän noita ehdokkaita näkyy pyörivän. Kaipa ne osaa muutakin kuin haukkua toisiaan..? Nyt voisi vaikka puhua itsestään ja keskittyä olennaiseen, eli mainostamiseen miksi kannattaa äänestää :)
Käy YLE vaalikoneella voisi antaa osviittaa.
Olen käynyt kyllä, mutta kaikki ehdokkaat ei ole kirjoittaneet sinne
Sekin kertoo jotain ehdokkaasta jos hän ei ole vastannut vaalikoneeseen.Siellä(kin) hyviä ehdokkaita! Hienoa, että haluat äänestää nuorempaa, niitä juuri tarvitaan Kemijärven valtuustoon!
Sellainen ehdokas joka ei ole vaivautunut kirjaantumaan vaalikoneeseen pitäisi olla automaattisesti pois pelistä, koska se kertoo jo kaiken. Joko hän ei osaa käyttää tietokonetta, taikka kiinnostus ei riitä yhteiskunnallisiin asioihin. Ehdokaan pitäisi pystyä elämään nykypäivää, vanhentuneilla loitsuilla, ja lidurgialla ei enään pitkälle potkita.
Vaivautuin yrittämään päästä vaalikoneelle, se epäonnitui, hylkäsi....
Olen tehnyt vaalityötä, ja tarjonnut ajatuksiani eri keinoin. Olen yhteiskunta-, ja kunnalisista asioista erityisesti kiinnnostunut,
työväenluokan eläkeläisehdokas nro 17
Jaa, että automaattisesti pois pelistä, kujn ei ole kirjautunut vaalikoneeseen, tosi diktatoorinen esitys.
Yritin kuitenki!
Olen jo kuudennen kerran KTP:n ehdokkaana Kemijärvellä, 1988 puolueen perustamisen jälkeen. Olen(ko) automaattisesti pudonnut pois, kun en ole kirjautunut vaalikoneeseen?
28.10 illalla kuulemme tulokset, -jokohan nyt "Nurmi - Kaarlo"
tulee valituksi valtuustoon?
Kuntalaiset päättävät, putoanko "automaattisesti" jo kuudennen kerran...?
Seuraava kunnallisvaali on lokakuussa 2016, yritänpä
sitten kirjautua vaalikoneeseen. -En nyt.
Kaarlo Nurmikumpu, KTP:n ehdokas nro 17
puh: 040 - 5117237 - :
Niillä uusilla liturkioilla näyttää siltä, kuin mentäisin yhä hel...syvemmälle EU - suohon!
Toussa on kyllä miljalla väärä kysymys, hän kyllä vähän sivusi oikeaakin. Eli kysäseppä niitä haukkumaan toisiaan, sehän on ainakin tällä palstalla kaikkien mielipuuhaa, saisi milja paljon luettavaa ja voisi sitten valita vähiten haukutun, tai muuten omasta mielestä parhaan ehdokkaan.
No ehdokkaan kyllä löydän. Mutta kun en tunne ehdokkaita tai heidän ajatuksiaan, niin ajattelinpa kysässä suuntia millaisia ihmisiä on ehdokkaana, kun täällä Kemijärveläisten sivulla varmaankin on kemijärveläisiä. Tai ainakin suuntia ketä ei missään nimessä kannata äänestää :)
Kemijärven kunnallispolitiikassa on vaikuttanut kaksi linjaa, joiden välillä on ollut valtataistelu. Se on mennyt se jakauma puolueiden sisälläki. Esimerkiksi Vasemmistoliiton Mustajärvi ja Pikkarainen olivat eri linjoilla pohjimmiltaan.
Kepussa on ollut valtaa pitämässä Nivala ja Soppela Lea ym. ja he halusivat kaupunginjohtajan erottaa. Sitte Kepussa on oppositio, jota leikkisästi kutsutaan "Kanakoplaksi". Se ei ole halunnut erottaa kaupunginjohtajaa. Opposition johtaja Kaarina S. valittiin kunnanhallituksen p-johtajaksi ja Nivala putosi vuosi sitte suunnilleen syksyllä.
Demarien Harju ja Kristillisten Aalto on tukeneet Nivalan puolta. Aalto lehtikirjotuksessakin tuki Nivala-Lea Soppela kaksikkoa samalla kun puhui kielteisesti Kaarina Soppelasta ja Janne Kaisanlahdesta (molemmat Kepun oppositiosta) Opettaja majava on tukenut sitten tätä oppositiota. Kokoomus pyöriny tuuliviirinä millon mitenki näiden välissä ja koittaa kaikkien kaveri muka olla.
Kemijären politiikkaan kuuluu myös valtuuston ulkopuoliset ryhmät. Merkittäviä kannanottajia on vaikka ei oo valtuustossa Nurmikumpu Kaarlon poliittinen liike sekä Muutos 2011 entinen liberaali ja vihreä Oili Harjula. He keskustelevat paikallisessa julkisessa keskustelussa yhteiskunnan asioista ja tuovat hyviä ideoita vaikka ei oo kannatus riittäny vaaleissa pidemmäleel.
Arvioita mieten äänet ? Ei kaikkien kantsi J. Kaisanlahtea tai H. Nivalaa äänestää. Ne saavat muutenki tolokuttoman palajon ääniä. Ohan siellä muitaki päteviä keskustalaisia kuten . K.Soppela K.Jankkila A.Imporanta V. Niemelä J. Ojala... nämä ny ainakin osaa . Kakkosketjuki on tärkeää!
Kaisanlahti sai viimeksi 68 ääntä, miksi nyt saisi enemmän ja Nivala sai viimeksi paljon mutta kaupunginjohtaja ja muiden kohujen jälkeen saako enää. Jokainen on samalla lähtöviivalla ko mennään vaaleihin. Jopa kuuluisa Nurmikumpu, hänelläkään ei ole yhtään ääntä ennen kuin on annettu äänet.
Olenko ihan kuuluisa? -Eipähän monikaan näillä palstoilla sano tuntevansa...
-YKSI äänestäjä kertoI antaneensa ennakkoäänestyksessä
ekapäivänä äänensä KTP:n ehdokakalle, siis nro:lla 17... minulle.
Itse käyn äänestämässä 28.10.-12, varsinaisena vaalipäivänä.
netissä on sivuja kunnallisvaalien ehdokkaista, ja heidän toiminnasta voi löytää sieltä:
http://muutos2011.fi/kuntavaalit/?p=264
http://www.heikkinivala.fi/
http://www.kaarinasoppela.net/
http://www.tarjakaisanlahti.net/
http://www.veikkoniemela.ehdolla.fi/
http://www.jannekaisanlahti.com/19
http://koillis1.puheenvuoro.uusisuomi.fi/
http://www.kaapeli.fi/~ktp/duunari/kaarlo_nurmikumpu.htm
ja sdp:n sivuilla on kaikilla ehdokkailla omat sivut. Siellä monta hyvää ehdokasta!
http://kemijarvi.sdp.fi/
sieltä omanikin ehdokkaan löysin kun sivuja selailin
http://lapinverkkolehti.fi/palsta/download/file.php?id=47&sid=8c6e62918e5d1999d1c97d819f5a61b5&mode=view
Kiitos - filosofisesti ajatelleelle tuntemattomalle, -Kiitos,
kiittää k - vaalissa ehdokas nro 17
Kaarlo N.
ARVOISA KYSYJÄ, -jos olet työläinen, pienituloinen tai ns. vähävarainen, eläkeläinen, työtön, opiuskelija, yksinhuoltaja... äänestä KTP:n ehdokasta, Kaarlo Nurmikumpua, (siis minua), numnero 17
-Sanoessa näin, en ole ns. narsisti, vaan kun kysyitte, -ja olen ehdokas no. työläisten, pienituloisten ja vähävaraisten puolesta - asialle viemään kuntapoltiikkaan työläisten... äänen.
Kunnioittaen Kaarlo N.
Ihan keskituloinen olen ja tuntuu ettei silläkään pärjää nykypäivänä. Pitää tutkiskella ehdokkaita josko löytäisin sopivan:) Onhan tässä vielä aikaa miettiä
-milja- - tässä on sellainen KTP:n ehdokas, nro 17, joka ajaa pieniä- ja keskisuuria tuloja saavien oikeuksia ja etuja,
-suuren rahan puoelsta puhujina on toiset... -joihin en samaistu.
Kaarlo N...
HEITÄ HELVETTIIN TUO HOMMA KAARLO N. ET SINÄ SINNE PÄÄSE, OLET LIIAN VANHA
Olen jo 72 v. 5 kk. 13 päivää syntymästäni Soppelan kansakouliussa (5.5.1940), evakko lapsena.
Saa nähdä, kuinka "harmittoman höppänävanhan" -käy?
Olen sitten taas uudestaan "pyrkyrinä", (näinkin joku on minua mainostanut), niin olen uudestaan ehdokkaana lokakuusssa 2016 kuntavaalissa - Kemijärven valtuustoon - tosi "höppänä"...
-mielestäsi(kö)? -Silloin olen vasta 76 ja risat... en laisinkaan vielä vanha.
Vihreissä on uusia tuulia.
ei Kempassa oo yhtään vihreiden ehdokasta. Oili Harjula oli ennen vihreä, mutta vaihtoi puoluetta.
35
Näkyy olevan perussuomalainen. Ei ole ylen vaalikoneelle kirjoitellut ainakaan
Kyösti on ihan hyvä ehdokas.
Haha! Kyösti meni läpi että pätkähti!!! HYVÄ PS!!
En tunne minäkään kuin yhen vaan juttujen perusteella mitä olen lukenut en anna entisille läyhääjille. Netistä yritän tietoa saada ja nuorta kehiin jos vaikka alkaisi uudet tuulet.
Harmi vain, että ei löydy kovinkaan montaa ehdokasta, jolla olisi jotain muuta sanottavaa kuin tavanomaisia fraaseja.
Ei sellaista uutta ole koskaan kennelläkään. Joku uusi vasta valittu voi olla innokkaana ajamassa asioitaan, mutta valtuustossa totuus valkenee ja sitten mennään niinkuin aina ennenkin. Realismi iskee siellä valtuustossa ja asioiden ajaminen puuroutuu, siihen tahmeaan velliin, jota siellä on aina hämmennetty.
Tuokin on mielikuva, jota ei tarvitse ruokkia. Suurilla puolueilla saattaa paljon olla näin aivan reaalisesti, että pitää totella ns. puoluekuria, mutta sehän on valtuutetusta itsestään riippuvainen asia, että kuinka rohkea on.
Muutoksella ei ole puoluekuria, kukaan ei voi sanella minulle miten toimisin, eli kyllä löytyy myös vaihtoehtoa.
Sitten vasta asiat puuroutuvat jos sinne tuollasia änkyröitä päästetään.
Nykyisten puuronkeittäjien siis täytyy jatkaa?
Se on aivan sama kenelle sen äänen antaa. Ei siellä mitään tapahdu. Varsinkaan täs pitäjäs, joka on netissäkin noteerattu Suomen kurjimman kunnan ykköseksi. Korjatkaa ensin se asia...mutta toisaalta, ei ole ketään joka korjaa...enää.
Jos äänestät aina ne samat valtuustoon kuin ennenkin, niin mitään muutosta ei ole odotettavissa. Ehdolla on myös vahvoja ehdokkaita, jotka uskaltavat sanoa asiat niin kuin ne ovat.
http://www.youtube.com/watch?v=K5cY50TPMg8&feature=plcp
sama ketä täällä äänestää ,rupula on syvässä suossa ,ja uppoaa päivä päivältä syvempään.
Enpä minäkään tunne montakaan ehdokasta. Vaalikone näytti useamman kerran Tuomas Kalliokosken nro29 en tunne häntä vaan ajatusmaaima on sama. Muutama vastaus tökki. Maahanmuutossa oli suvaitsevaisempi kuin minä ja pari muuta vastausta liippas läheltä muuten samaa mieltä. On nuori kaveri jo sen takia ääni hänelle.
Kokemusta tarvitaan, kaupunginhallituksen puheenjohtaja Kaarina Soppela. Ei enää laittomia päätöksiä kuten ennen Kaarinan valintaa. Kemijärven naiset nyt on aika näyttää että ukot ei kävele ylitse.
Suurin osa on äänestänyt jo!
eläkeläiset oikein jonotti aloituspäivänä.
Joten turhaa on täällä enää marista ja toisia ehdokkaita haukkua!
ÄÄNESTÄ 39!!! ASIANTUNTEVA JA REHELLINEN MIES!!KEMIJÄRVI NOUSUUN!!
tietenki kaarolle no.17
eläkeläisillä on hoppu, vaalipäivänä moni työssä käyvä käy numeron raapasemassa.
Tänään meni pari ääntä Tuomas Kalliokoskelle!
Käyty on mutta enpä täällä huutele kenelle. Tai no sanotaan sen verran että ei mennyt yhdellekään kepulille eikä persuille.
Tulihan se sittenkin!
En tunne muita persuja kuin tämän Tiina Niemimuukon. Kovin oli ristiriitainen lausunto työpaikkakiusaamisesta. Ei kuuleman hyväksy vaikka samaan aikaan omalla työpaikalla harjoitetaan kiusaamista. Ei kannata näitä persuja äänestää. Näyttävät olevan kaksinaamaisia. Ehkä ei kaikki, mutta kun ei ole tietoa..
Hapannaama!Tiedän tapauksen.Älä äänestä!!
Anna äänesi 39!!Vanhusten ja lapsiperheiden puolesta.Puuhapete kaiken korjaa...:)
Mitä joku yksittäinen sairaanhoitaja Pemissä voi työpaikkakiusaamiselle? Ellei sosiaali- ja terveyslautakunta sekä talous- ja hallintojohtaja puutu asiaan, ei joku Niemimuukko voi asialle yhtään mitään, jos ei saa apua yo. tahoilta....eihän edes erittäin törkeästi kiusattu kaupunginjohtaja voi kiusaajilleen mitään, joutuu vain kärsinään löysässä hirressä....
Niemimuukkoa en äänestäisi mistään hinnasta. Kiero koko akka, kun korkkiruuvi...
Jokiniemi Matti saa minun ääneni. Elämässään virheitä tehnyt, mutta asiansa sovittanut! Loistava huumorilla höystetty työmies! Numero 28!!!
Taitaa olla kierompi kuni korkkiruuvi. En äänestä häntä ainakaan. Taitais kaupungin asiat mennä vielä huonompaan suuntaan.
On se hyvä että joku puhuu järkeä.
39 Saa minun ääneni.Osaa sentään avata suunsa ja ei ole turhan töpöttäjä! Vanhusten ja lapsiperheiden asiat on saatava kuntoon ja näin tulee tapahtumaan kun Matti pääsee valtuustoon!
Hietanen avaa turhankin usein suunsa, kun hänen sanomisensa on nimenomaan epäselvää "töpöttämistä". Pyörittä selvääkin asiaa, niin että jää eäselväksi mitä hän tarkoitti.
Kyllä Hietanen sanoo asiat monasti myös suoraan, mutta itse odotan kun hän käyttää luovaa verbaalisuutta, se vaatiikin sitten kuuntelijalta hiukan älykkyysosamäärää.
Aivan olen samaa mieltä.Taitaa kuuntelijassa olla jotain vikaa jos ei käsitä eikä ymmärrä!Matti oikeasti yrittää ajaa Kemijärven asioita etiäppäin ja parempaan suuntaan.Hyvä homma että saadaan valtuustoon yrittäjä näkemystäkin!
Ei olla Kemijärvellä todellakaan pysytty ajassa. Maatalous elätti vuosisadan vaihteessa ison osan kansasta, sitten tuli teollisuus ja kiihtyvällä vauhdilla ollaan siirtymässä jo palveluyhteiskuntaan. Täällä päättäjinä olleet liian kauan vuosisadan vaihteen ajatuksia omaavia henkilöitä. Tässä tulos! Kun olisi jo aikaa sitten pitänyt antaa vastuuta päätöksenteossa palvelualan ammattilaisille, yrittäjille. Heidän näkemyksiään ei ole Kemijärvellä arvostettu eikä kuunneltu. Hyvät äänestäjät äänestäkää valoisamman tulevaisuuden puolesta.
Hyvä -milja- kerrankin suoli24 palstalla asiallista keskustelua!
Ennakkoon on äänestänyt jo yli puolet äänestäjistä jos äänestysprosentti jää alle 72% ja jää varmasti.
Huomenna on totuuden paikka, äänestäkää henkilöitä jotka eivät surkuttele ja odota jotain suurta pelastajaa.
Listoilla on monia henkilöitä jotka ovat itse tehneet ja tekevät asioita perheensä ja yhteisön puolesta. Paljon on myös niitä jotka ovat vain käsiojossa.
Tulevaisuutemme on meidän äänestäjien käsissä, ole vastuullinen äänestyskopissa!
Kohti parempaa huomista.
Jep, Jep ääneni hra. 39
ONNEA Hra 39!!!
ANNA ÄÄNI HARJULALLE SUOMUN KESKUKSEN ALOITTEEN TEKIJÄLLE
Toimikaa nyt Suomun puolesta! Miksi ei voi hyväksyä ,että idea on HYVÄ? Se vain vaatii lisää kehittelytyötä, aihio! Kemijärven tuelvaisuus ilman Suomua on kuitenkin paska.
Se on ainakin varma, ettei kepu ja vasep saa ääniä! Vitun suvakit.
Äänesi persuille on ääni rasismille...
Älä äänestä persuja - toistan - älä äänestä persuja!
Äänestä inhimillisyyden puolesta - älä äänestä persuja!
Äänestätkö Sitoutumattomia? Siellä on eri henkilöitä ehdokkaana.ä vai onko? Kuka on ehdokas
En ainakaan nykyisiä luottamuselinten jäseniä! Eivät nauti luottamusta enää! Varsinkaan johtajat.
jokaisen kunnallisvaltuuston jäsenehdokkaan tulisi kertoa suoraan ja kiertelemättä kantansa Suomun aluee kehitämiseen ja myös mielipide yrittäjien järjestön toimintaan kaupungin kunnallisvaltuuston sille lähettämän Suomun keskus aloitteen saamasta käsittelystä
olisi tärkeä asiakokonaisuu saada tieto kaikista ehdokkaista, että ovatko Suomun rakentamisesta mitä kantaa? sillä Suomun kehitys on Kemijärven 1-asia nyt
menkä Suomulle
Sinulle on tullut pakkomielle Suomusta. Nykyinen omistaja kertoi olevan riidan vakuutusyhtiön kanssa. Eikä ole kysymys pikkurahoista 10000000€ elikkä kymmenestä miljoonasta.
Jos vakuutus ei korvaa luultavasti konkurssi on edessä. Alueella on viemäröinti lämpökeskus kaupunki on satsannut sinne ehkä jo liikaakin. Pitäisikö yhteiskunnan nyt rahoittaa tämä kymmenenmillin aukko että työt jatkuisi.
Toivotaan että vakuutusyhtiö kantaa vastuunsa ja yrittäjä pääsee töihin, se on ainoa pelastus.
Jos yritys menee konkurssiin, niin eihän Suomu silti katoa, siis se mystinen tunturi ja ympäristö, epänormaali luonto jne. kauneuksineen.
Pitäisi vain nyt tietää, että aikooko Suomun keskus toimintaa kukaan viedä eteenpäin? Tai entä sitä hiljaisuuden keskusta/ retriittihoitoa? Jälkimmäinen ei liity Harjulan aloitteeseen, ensimmäinen liittyy täysin.
Myönnän, tuntuu joskus siltä, että Suomun kehittäminen on ihan "huu-haa" hommaa, mutta sitten kun katson sen kauneutta, tiedän, Suomu on Kemijärveä. Miksi Suomulla aina tulee konkursseja? Tuntuu pahalta. Tulipalokin oli ikävää. Silti sanotaan, Suomu nousee tuhkasta, kuin Felix-kissa! (Oikeasti oli Fenix-lintu, mutta Suomi24 palstalla joku vitsaili, että on "Felix-kissa!")
Esitän kunnallisvaaleihin valitsijayhdistystä Suomu Nousuun!
Ei kai kukaan ole niin tyhmä, että äänestäisi kepua tai vassuja.
Äänestä vaaleissa hyviä ehdokkaita.
Sellaisia ovat:
...
...
...
Ideoita ???
Vaalit huhtikuussa..liikehdintää jo monessa paikkaa..tulevalla valtuustokauvella ei niinkään sosiaalitanttoja tarvita vatuustoon koska sote menee maakunnan hoijettavaksi. Nyt tarvis valita niitä jokka ymmärtää YRITYsELÄMÄN kehittämisestä. Se loisi kestävän pohjan kempan menestymiselle.
Kyllä, siksi pitää valita sellaisia kuten yrittäjä Arto Ojala (yritysmaailman osaaja) tai yrittäjä Oili Harjula (puoluesihteeri, Suomun äiti) tai yrittäjä Matti Hietanen (entinen sitoutumaton).
Yrittäjävoimaa Kemijärven valtuustoon.
Miten siellä mitään kehitetään, kaikki torpataan ja haukutaan jo lähtökuoppiin!
http://paatokset.kemijarvi.fi/kokous/20151480-6-2.PDF Muistutus!
Kuka kannattaa Suomua?
Äänestän sitä joka lupaa aurata tiet.