Miten nuori pääsee ulkomaille töihin??

Laatikko

Olen 18-vuotias nuori joka haluaisi pitää välivuoden ja työskennellä ulkomailla.
Mutta minulla ei ole hajuakaan miten tai mitä kautta pystyy/kannattaa ulkomaille hankkiutua.

Onko kellään kokemuksia ulkomaille lähdöstä ja siellä työskentelystä?
Mitä kautta pääsitte sinne?
Mitä kannattaa ottaa huomioon?

5

3344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joskus lähtenyt

      On kokemusta, tosin hieman vanhemmalta iältä.

      Työpaikkoja voi hakea esim EURES:in kautta, mikäli työskentely toisessa EU-maassa kiinnostaa. EURES:n sivuilla on avoimien paikkojen lisäksi myös muuta asiaan liittyvä tietoa.
      http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=fi

      MOL:n sivuilta saa myös jotain tietoa:
      http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/02_tyonhaku_ulkomailta/01_eures/index.jsp

      Alle kolmekymppisenä sinulla on lisäksi mahdollisuus hakea ns. Working Holiday-viisumia, jollaisen voi saada mm. Australiaan.
      http://www.dundernews.com/Tietoa_Viisumeista/Working_Holiday_Visa_Australia.html

      Tietysti voit yrittää hakea vapaita paikkoja myös haluamasi maan työnhakupalveluiden kautta, esim. maakohtaiset Manpowerin, Monsterin yms. työnhakupalveluiden sivustot.

      Huomioitavia asioita... tutustu valitsemasi maan käytäntöihin. Tarvitsetko paikallisen vakuutuksen vai riittääkö suomalainen vakuutus? Miten työterveydenhuolto ja sosiaaliturva on hoidettu? Voitko kuulua ulkomailla olosi ajan suomalaisen sosiaaliturvan piiriin vai onko sinun huolehdittava korvaavista järjestelyistä itse (Kela osaa vastata tuohon jahka tiedät minne olet menossa ja kuinka pitkäksi aikaa). Millainen kustannustaso kohdemaassa on? Riittääkö työstä maksettu palkka kattamaan kaikki kustannukset? Avustaako työnantaja asunnon hankinnassa ja jos ei, mitä asunnon hankintaan vaaditaan? Tarvitsetko paikallisen sosiaaliturvatunnuksen tai vastaavan? Mitä pankkitilin avaamiseen vaaditaan ja miten vaaditut dokumentit hankitaan? Myös verotukseen liittyvät asiat kannattaa selvittää. Jos suuntaat EU-alueen ulkopuolelle, niin sitten tulevat tietysti lisäksi viisumi- ja työlupa-asiat.

      • toissa ulkomailla

        Kaypa katsomassa www.spain-internship.com heilla muunmuassa tyopaikkaohjelmia Britteihin ja Jenkkeihin (kaliforniaan ja Miamiin)


    • brit1

      Vapaaehtoistyötä ja palkatonta harjoittelua tarjoavia yrityksiä on vaikka kuinka paljon.

      Mutta jos haluaa nimenomaan ANSAITA rahaa, niin yksi vaihtoehto on EWEP. European Work Experience Programme. Alaikäraja on 18v. Suomessa vähän tuntemattomampi, mutta suosittu keski ja etelä-Euroopassa. Eli järjestävät asunnon, työpaikan, ja hoitavat käytännön järjestelyt puolestasi. Paikkana Lontoo. Ei muuta kun www.ewep.com ja hakemusta tulostamaan ja sitten lähettämään:)

      Itsellä oli vain vähän työkokemusta mutta puhuin englantia hyvin ja puhelinhaastattelun jälkeen valitsivat ohjelmaan:) Kävi hyvä tuuri työpaikankin kanssa, sain melko hyvin tippiä joten käytännössä sain katettua sillä kaikki muut elinkustannukset paitsi vuokran. Puolen vuoden töiden jälkeen rahaa oli mukavasti säästössä ja matkustelin seuraavat 6kk ja kävin moikkaamassa uusia tuttuja ympäri eurooppaa:)

      Hakemusten lähettämisen jälkeen meni noin 1kk ja olin jo Englannissa! Kysyivät milloin voin aloittaa ja sanoin että heti;)

    • Faktahomma
    • Lådan

      Nyt onkin tullut paljon vastauksia, KIITOS! :) tästä on jo paljon apua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      199
      3543
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3200
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2145
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1950
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe