Olen 18-vuotias nuori joka haluaisi pitää välivuoden ja työskennellä ulkomailla.
Mutta minulla ei ole hajuakaan miten tai mitä kautta pystyy/kannattaa ulkomaille hankkiutua.
Onko kellään kokemuksia ulkomaille lähdöstä ja siellä työskentelystä?
Mitä kautta pääsitte sinne?
Mitä kannattaa ottaa huomioon?
Miten nuori pääsee ulkomaille töihin??
5
3365
Vastaukset
- joskus lähtenyt
On kokemusta, tosin hieman vanhemmalta iältä.
Työpaikkoja voi hakea esim EURES:in kautta, mikäli työskentely toisessa EU-maassa kiinnostaa. EURES:n sivuilla on avoimien paikkojen lisäksi myös muuta asiaan liittyvä tietoa.
http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=fi
MOL:n sivuilta saa myös jotain tietoa:
http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/02_tyonhaku_ulkomailta/01_eures/index.jsp
Alle kolmekymppisenä sinulla on lisäksi mahdollisuus hakea ns. Working Holiday-viisumia, jollaisen voi saada mm. Australiaan.
http://www.dundernews.com/Tietoa_Viisumeista/Working_Holiday_Visa_Australia.html
Tietysti voit yrittää hakea vapaita paikkoja myös haluamasi maan työnhakupalveluiden kautta, esim. maakohtaiset Manpowerin, Monsterin yms. työnhakupalveluiden sivustot.
Huomioitavia asioita... tutustu valitsemasi maan käytäntöihin. Tarvitsetko paikallisen vakuutuksen vai riittääkö suomalainen vakuutus? Miten työterveydenhuolto ja sosiaaliturva on hoidettu? Voitko kuulua ulkomailla olosi ajan suomalaisen sosiaaliturvan piiriin vai onko sinun huolehdittava korvaavista järjestelyistä itse (Kela osaa vastata tuohon jahka tiedät minne olet menossa ja kuinka pitkäksi aikaa). Millainen kustannustaso kohdemaassa on? Riittääkö työstä maksettu palkka kattamaan kaikki kustannukset? Avustaako työnantaja asunnon hankinnassa ja jos ei, mitä asunnon hankintaan vaaditaan? Tarvitsetko paikallisen sosiaaliturvatunnuksen tai vastaavan? Mitä pankkitilin avaamiseen vaaditaan ja miten vaaditut dokumentit hankitaan? Myös verotukseen liittyvät asiat kannattaa selvittää. Jos suuntaat EU-alueen ulkopuolelle, niin sitten tulevat tietysti lisäksi viisumi- ja työlupa-asiat.- toissa ulkomailla
Kaypa katsomassa www.spain-internship.com heilla muunmuassa tyopaikkaohjelmia Britteihin ja Jenkkeihin (kaliforniaan ja Miamiin)
- brit1
Vapaaehtoistyötä ja palkatonta harjoittelua tarjoavia yrityksiä on vaikka kuinka paljon.
Mutta jos haluaa nimenomaan ANSAITA rahaa, niin yksi vaihtoehto on EWEP. European Work Experience Programme. Alaikäraja on 18v. Suomessa vähän tuntemattomampi, mutta suosittu keski ja etelä-Euroopassa. Eli järjestävät asunnon, työpaikan, ja hoitavat käytännön järjestelyt puolestasi. Paikkana Lontoo. Ei muuta kun www.ewep.com ja hakemusta tulostamaan ja sitten lähettämään:)
Itsellä oli vain vähän työkokemusta mutta puhuin englantia hyvin ja puhelinhaastattelun jälkeen valitsivat ohjelmaan:) Kävi hyvä tuuri työpaikankin kanssa, sain melko hyvin tippiä joten käytännössä sain katettua sillä kaikki muut elinkustannukset paitsi vuokran. Puolen vuoden töiden jälkeen rahaa oli mukavasti säästössä ja matkustelin seuraavat 6kk ja kävin moikkaamassa uusia tuttuja ympäri eurooppaa:)
Hakemusten lähettämisen jälkeen meni noin 1kk ja olin jo Englannissa! Kysyivät milloin voin aloittaa ja sanoin että heti;) - Faktahomma
http://www.laitapuolenkulkija.com
Siellä Australian working holiday
Vapaaehtoiseksi afrikkaan?
Pimeisiin töihin amerikkaan. - Lådan
Nyt onkin tullut paljon vastauksia, KIITOS! :) tästä on jo paljon apua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k342871Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190