ööh, verokortin palautus?

OUTOA!

Nooh, tilanne tämä: Olen ollut 5 kk määräaikaisesti eräässä vuokratyöfirmassa.
Nyt sitten jatkettiin työsopimusta parilla viikolla(eli se yritys, jossa olin tuon 6kk, teki parin viikon sopparin) Laittelin vuokrafirmaan pyyntöä, että saisin verokortin pikaisesti takaisin, koska tässä nykyisessä työssä on palkanmaksu kuun viimeinen päivä. Hepäs sanoivat, että minun pitää toimittaa tähän nykyiseen työpaikkaan sivutuloverokortti, koska heidän viimeinen palkka kilahtaa ensi kuun 15 päivä tililleni. Siis mitä ihmettä? Käsittääkseni en ole enää vuokrafirmassa töissä, miten he voivat pitää verokorttini ja vaatia moista???

5

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tax vobiscum

      Jos he maksavat lopputilisi ilman verokorttia, menee siitä 60% veroa.

      • outoa!!!

        juu juu, mutta en enää tee työtä vuokrafirman kautta, vaan olen suoraan töissä. eli tein tuon 5 kk samassa yrityksessä, kuin missä olen nyt suoraan töissä. Työsuhteeni päättyi 17.10. vuokrafirman kanssa. eikö viimeinen tili pitäisi maksaa heti ulos???


    • vu

      oletkohan mahdollisesti allekirjoittanut työsopimuksen jossa suostut siihen että lopputili maksetaan seuraavan normaalin palkanmaksun yhteydessä (eikä heti ulos)?! aika usein sellasta lausetta soppareissa käytetään, silloin et voi asialle mitään.

    • sdfgdasd

      "Lopputili mahdollisine lomakorvauksineen tulee maksaa viimeistään työsuhteen päättymispäivänä, ellei toisin ole sovittu. Lopputilin viivästyessä työntekijälle syntyy viivästyskoron lisäksi oikeus täyteen palkkaan odotusajalta, enintään kuitenkin kuudelta kalenteripäivältä".

      Usein vuokrafirman kanssa tehty työsopimus sallii lopputilin maksun vasta normaalina palkkapäivänä. Etenkin jos käyttäjäyrityksen on vahvistettava työtunnit.

    • verokortti.fi

      Tilaa uusi verokortti netistä ja unohda ongelmasi. Ei noilla palautuvilla verokorteilla tee mitään enää nykyään.

      Näin ainakin itse toimin. Ei maksa mitään ja yleensä tulee viimeistään kahdessa päivässä. Eikä ole uuden työnantajan tarve katella menneitä tuloja..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4672
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1987
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1702
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      148
      1275
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1181
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1066
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      963
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      936
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      892
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      868
    Aihe