Kaksi avainta ja kotivakuutus

Onko nykyään edelleen niin, että kotivakuutus ei korvaa varastettua pyörää, jos ei ole näyttää kahta avainta?

Miten suuri mahdollisuus tusinapyörällä on tulla varastetuksi? Kyseessä on vaihteeton laadukas peruspyörä (ei fixi).
383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Onko nykyään edelleen niin, että kotivakuutus ei korvaa varastettua pyörää, jos ei ole näyttää kahta avainta?"

Tuota sinun kannattaisi kysyä vakuutusyhtiöltäsi.

"Miten suuri mahdollisuus tusinapyörällä on tulla varastetuksi? Kyseessä on vaihteeton laadukas peruspyörä (ei fixi)."

Sen verran suuri, että se kannattaa lukita kunnollisella lukolla (ei kaapeli) johonkin kiinteään rakenteeseen ainakin pidempien pysäköintien ajaksi. Edullisetkin pyörät kelpaavat varkaille, ellei sitten kyseessä ole joku ihan hengenvaarallisen huonokuntoinen raato.

Äänestä

Oman mutun mukaan tusinapyörä pöllitään, jotta sillä päästäisiin baarista kotiin tai vastaavaa. Käytön jälkeen fillari heitetään ojaan/jokeen/järveen/pellolle/... Kalliimpi pyörä taas pöllitään, jotta nisti saisi siitä hieman rahaa seuraavan päivän annokseen.

Tästä seuraa se, että tusinapyörä säilyy tallessa kunhan se on ylipäänsä lukossa. Kallis pyörä täytyy olla lukittuna kunnon lukolla johonkin kiinteään. Nisti ei tietenkään aina erota halpaa pyörää kalliista, eikä kallista pyörää aina pelasta minkäänlainen lukitus. Itseltäni ei kuitenkaan ole koskaan pöllityy yhtäkään pyörää tällä periaatteella toimien.

Kysyin kerran yhdeltä kaveriltani miten hän pyöränsä lukitsee, kun kaveri valitti että häneltä aina (tusina)pyörä pöllitään. Vastaus oli, että "en mä niitä yleensä lukitse..."

Äänestä

"Onko nykyään edelleen niin, että kotivakuutus ei korvaa varastettua pyörää, jos ei ole näyttää kahta avainta?"

Jos pyöräs pöllitään, etkä ole sitä lukinnut, osta lukko, heitä se menemään, ja anna ne kaksi avainta vakuutusyhtiöllesi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


24 tuli lukemaksi kirjoitti:

Onko nykyään edelleen niin, että kotivakuutus ei korvaa varastettua pyörää, jos ei ole näyttää kahta avainta?

Miten suuri mahdollisuus tusinapyörällä on tulla varastetuksi? Kyseessä on vaihteeton laadukas peruspyörä (ei fixi).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu