Kosketinsoittimen osto

Sannaerika

Aikani yritin surffailla erinäisillä sivuilla ja lukea täältä vanhoja keskusteluita, siitä huolimatta en vain saa asiaan minkäänlaista selkoa. Sanon heti, että professionaalisesta terminologiasta en ymmärrä yhtikäs mitään, joten kosketusherkät koskettimet tai vasarakoskettimet tai mitkään muutkaan eivät soita minkäänlaisia kelloja.

Reilu kymmenen vuotta on tullut akustista soiteltua, mutta akustinen jäi vanhempien luo kun muutin 28 neliön kerrostalo kämppään. Nyt olen saanut tarpeekseni harvoin soittelusta, joten päätin ostaa sähköpianon tai keyboardin vai mitä ne ikinä onkaan, en tiedä oikeaa termiä. Tarkoitan siis semmoista pienoa, missä ei varsinaista "jalustaa" ole vaan teline on mahdollista esim ostaa erikseen. Eli asunnon koosta arvatenkin tarvitsen pieneen tilaan sopivan kosketinsoittimen. Mainittakoon, että olen myös opiskelija, joten budjetti on sen mukainen. Sanotaanko, että 500e rupee oleen kipurajoilla ja halvemmalla jos löytyy niin mahtavaa.

En kuitenkaan saa etsittyä haluamani tyylistä kosketinsoitinta, koska en ymmärrä eri ominaisuuksia. Näin maallikon kielellä haluan kosketinsoittimen, joka on mahdollisimman lähellä normaalia akustista pienoa. En missään nimessä halua mitään "kevyitä" muovisia koskettimia vaan ensimmäinen kriteeri on, että koskettimet olisivat kunnon painettavia, mahdollisimman lähellä akustisen pianon koskettimia. Toisekseen täytyy olla mahdollisuus kaikupedaalin kytkentään.

En siis tarvi mitään ammattilaisen pianoa, soitan vain omaksi ilokseni, mutta en myöskään mitään lelupianoa halua. En ehkä osaa edes kaikkia ominaisuuksia nyt vaatia, koska ei ole minkäänlaista kokemusta muista kun akustisista pianoista. Mutta kovasti olisin kiitollinen, jos joku osaisi tarpeeseeni jonkunlaista kosketinsoitinta ehdottaa!

4

277

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalakkuna

      Silloin ei ole sinulle tarjolla muuta kuin digitalipiano.
      Kannattaa mennä rohkeasti joku aamu kun ei ole ruuhkaa johonkin musiikkiliikkeeseen kokeilemaan kuitenkin myös kunnollisia syntikoita, yllättävän hyvän tuntuisiakin soitoltaan löytyy.
      Digipiano on kuitenkin ilmeisesti se mitä etsit, ei muuta kuin tinkailemaan ja testailemaan.

    • Kalakkuna
    • Sannaerika

      Joo muuskoiden netistä lueskelin ja kyselin myös. Täytyypi varmaan vaan mennä kyseleen ja kokeileen johonkin liikkeeseen, sillä se parhaiten selviää. Kiitos vastauksesta!

    • Eka kertaa palstalla

      Ongelma tuttu. 34 vuotta ammattilaisena kosketinsoittimet, syntikat, urut, pianot, laulu... Pienet tilat, "heikot seinät" = suuria probleemia. Sähköiset synat eivät tarvi viritystä. Toimivat myös kuulokkeilla ja volyymia voi säätää. Itselläni on taas kerran pitkään ollut vain kaksi synaa. Kevyillä koskettimilla Yamaha 1000 ja vanha Roland Jv. Ns. Puolipainotteiset vehkeet olisivat erittäin hyvä ratkaisu säilyttää soittotatsi. Niitä ei vain monia ole meillä saatavilla.
      Itselläni oli Roland-Rhodes syna kauan sitten, vedin sillä paljon keikkoja ja olen katunut, että myin. Monet ns. clavinova tyyppiset vehkeet eivät vastaa oikeaa pianoa. Olen saanut toisinaan soittaa levyille oikeaa Hammond-urkuakin ja senkin tatsi on lähellä kirkkourkua. Eli jos on soittanut vain kevyt-tatsista keyboardia, mitä lähes kaikki nykyään ovat, tulee vaikeuksia, kun ei jaksa painaa tarpeeksi. Kannattaakin aina, jos on mahdollista yrittää päästä oikean klaveerin ääreen. Voi olla, että jostakin löytyy halpa ja hyvä oikean tatsin peli sähköisestikin, mutta käsittääkseni noin 6:n oktaavin Yamahan uusi sähköpiano olisi hyvä ratkaisu. Thomannilta Saksasta kannattaa katsoa netistä, mutta Suomestakin löytyy about 299 €. Ei paha. Sopii telineeseen, ei tarvi huoltoa, eikä viritystä jne. Ja jos soittaa myöhemmin oikeassa elävässä bändissä, käy myös työkaluna.
      Yamaha, Roland ja Korg ovat varmoja valintoja, jotka kestävät keikkailua. Mikään muu kiippari ei pidä arvoaan, kuin toimiva vanha Hammond ja Steinwayn piano tai flyygeli. Ne sitten maksavatkin kuin Rolls Royce. Ai niin ihan unohdin, on olemassa se punainen Nord syntikka, mutta hinnat ihan järjettömiä.
      Myyjähän myy mitä vaan. Tässä tuli nyt vain erään sedän mielipide 34:n vuoden kokemuksella. Sama ongelma on tuhansilla muillakin, mutta Suomi on naurettavan pieni markkina ympäristö, vaikkapa kiinalaisille uusille merkeille. Ongelmat ovat samat sielläkin, joten kannattaa seurata maailmaa. Pienet kämpät, isot soundit, teknisesti kehittyneitä uusia laitteita lanseerataan, vaan ei tuoda Suomeen. Väliaikainen hyvä ratkaisu on puolipainotteinen keyboard.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      53
      1398
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      87
      940
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      757
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      740
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      274
      690
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      48
      563
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      186
      530
    8. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      61
      526
    9. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      509
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      110
      507
    Aihe