Olen tässä alkanut miettimään käytöstäni miesten seurassa. Yleisesti sanotaan, että naistenkin pitäisi tehdä aloitteita mutta olen kokenut viime aikoina päinvaistaista. Ensin miehet vaikuttaa kiinnostuneelta mutta kun ehdotan treffejä tms. niin pistävät pakit päälle! Karkotanko miehiä olemalla aloitteellinen, itsevarma ja rempseä nainen? Monimutkaista...
Säikyttääkö itsevarma nainen miehen?
ännn
27329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Naisen tulee olla nöyrä, herkkä ja hoivaava...
En tykkää rempseistä naisista. En myöskään räväköistä. Kaikkein vähiten rääväsuisista.
Vaikea sanoa, kun ei tiedä sen enempää siitä miten ja millaisissa tilanteissa ehdotat näitä treffejä. Mutta noin omalta kohdaltani katsottuna aloitteellinen nainen on kyllä hyvä.
Luulisin että jos naiselle, niin varmasti myös miehellekin on tärkeää se miten näitä treffikutsuja ja lähestymisiä tehdään.
Rempseä on yleensä naisten ilmaus isoääniselle, rääkyvälle, räävittömälle, jatkuvasti itseään esiin tuovalle ja käytökseltään miesmäiselle naiselle. Sellainen käyttäytyminen ei ole miesten silmissä kaunista. Naisen kuulu olla hillitty, viehkeä ja hymyileväinen.
Tuskin. Luultavasti tulkitsit väärin heidän alkuperäisen kiinnostumisensa. Jos mies on kiinnostunut naisesta, niin sehän vaan lisää kiinnostusta jos nainen ehdottaa treffejä. Poikkeuksena voi tietysti olla jotain idiootteja, mutta idiooteista tuskin saat hyvää miesystävää.
Vain epävarman miehen voi säikyttää omalla itsevarmuudella pois. :)
Itsevarma ei toista itsevarmaa pelkää.
Lumi on kylmää. Vesi sammuttaa tulen.
Tajusit pointin. Sitä harvoin täällä tapahtuu. :)
Minä olen ujo, mutta aloitteellinen.
Hämmästyttää oletus, että synnynnäinen temperamentti tai sukupuoli määrittäisi sen miten aktiivinen-passiivinen pitäisi olla.
Olen Savosta, joten meillä tuo rempseä on melko neutraalikin ilmaisu ihmisestä joka on avoin, puhelias ja ulospäinsuuntautunut :D Vastakohtana hissukka, joka ei saa sanaa suustaan ja pelkää ihmisiä. En siis ole ihan "rekkanaismatskua" ;)
Ehkä tuossa "epävarma mies-itsevarma nainen" asetelmassa on sitten perää... Kuulostaa ainakin järkeen käyvältä. Jos nyt järjellä on näiden asioiden kanssa mitään tekemistä!
Mahdollisia kompastuskiviä:
- Oletko sotanorsu tai muuten vammaisen näköinen? - Tällöin todennäköisyydet on sen verran heikot että jos olet tehnyt nyt 30 aloitetta niin todennäköisyytesi onnistumisesta tuolla otannalla ovat heikot.
- Onko kohteesi järkevästi valittuja, vai valitsetko kenties kohteeksi miehiä jotka eivät kiinnostu sinusta? Mitä kapeampi otanta ja mitä ylemmäs tähtäät sitä nopeammin epäonnistumisesi muuttuu täysin varmaksi.
- Hoidatko tilanteen oikasti loppuun vai lopetatko ensitorjuntaan? Onko mielenkiintosi nopeasti sammuvaa jolloin et yritä luoda aitoa kontaktia vaan itseasiassa yrität vain saada viritetyille toiveillesi välitöntä vastinetta?
Noin kymmenestä merkittävästä suhteestani ja niiden luomisesta vain yksi on syntynyt "ensikysymällä" ja tuottanut heti hyvän ja selvän romanttisen vasteen. Muut on rakennettu, vakuuteltu, toistettu ja osoitettu että olen oikeasti kiinnostunut enkä ohimenevä virvatuli. Sekä naiset että miehet haluavat liki poikkeuksetta harkinta-aikaa vaikka olisivatkin kiinnostuneita, ja sitä ei voi pitää kuin terveen ihmisen merkkinä.
- Oletko sotanorsu tai muuten vammaisen näköinen?
No en ole, vaan ihan normaali, nätiksikin sanottu nainen. Ja kyllä miehet ovat minusta kiinnostuneetkin.
- Onko kohteesi järkevästi valittuja, vai valitsetko kenties kohteeksi miehiä jotka eivät kiinnostu sinusta?
Olen valinnut kohteeksi miehen, joka jo on osoittanut jotain kiinnostusta minua kohtaan. Pyytänyt tanssimaan tai tullut muuten juttelemaan. Eli aloite on jo tullut mieheltä.
- Hoidatko tilanteen oikasti loppuun vai lopetatko ensitorjuntaan?
Miten tilanne hoidetaan oikeasti loppuun olematta tyrkky??? Tuossa on ehkä ongelmani! Jos esim. olen pyytänyt miestä leffaan eikä tälle sinä viikonloppuna käy. Olen antanut asian olla. Ajattelen, että jos mies on kiinnostunut hän ehdottaa jotai toista ajankohtaa. Itse en enää itseäni toista kertaa viitsi tyrkyttää vaan pallo jää miehelle!!
"Miten tilanne hoidetaan oikeasti loppuun olematta tyrkky?"
Helposti. Jos mies on kiinnostunut sinusta et voi olla koskaan liian tyrkky. Miesten tehtävä on pitää oma sosiaalinen reviirinsä mieluisana ja pitää sinut niin kaukana kuin hänelle sopii, se on asia jota sinun ei tarvi murehtia vaan vain omistaa sillä tavalla sosiaalista silmää ja ymmärryskykyä että tiedät milloin perääntyä hiukan jos tarve on tai milloin lopettaa kokonaan (ts. et muutu ahdistelevaksi stalkeriksi ihmiselle joka ei oikeasti halua olla kanssasi).
Liian tyrkky et voi olla ketään muuta kuin väärää kohdetta kohtaan. Tämä on asia joka on aika usein väärinymmärretty jopa pitkissä suhteissa, esim. oma tyttökaverini yrittää vieläkin vältellä "tyrkyttämistä" puolentoista vuoden jälkeenkin - aivan turhaan. Ainoa mitä tarvit on sosiaalista silmää jotta ymmärrät milloin on hyvä hetkeksi perääntyä ja palan itsetuntoa että ymmärrät että hetken perääntyminen ei tarkoita että olisit pysyvästi hyljeksitty.
Väitän että jos välttelet "tyrkkyyttä" käytät ehkä korkeintaan 20% todellisesta sosiaalisesta tilastasi ja potentiaalistasi. Jos haluat oikeasti toimivan suhteen niin sinun tulisi käyttää 90-100% lähentyäksesi aidosti. Sellaiset eteisessä hengailijat jotka eivät uskalla tulla sisään eivät loppujen lopuksi ole kovin kiinnostavia.
Jos taas olet ensin aloitteellinen niin silloin itseasiassa otat vetovastuun. Miehenä minulle on normaalia että pidän uusissa suhteissa vetovastuuta ainakin siihen saakka kunnes ollaan saatu aikaan selvä romanttinen vire ja alan ihan oikeati huolestumaan onko sillä toisella kiinnostusta minua kohtaan, tällöinkin teen asian selväksi kertomalla mistä on kyse ja vasta sitten jätän pallon toiselle kun olen varma että hän on ymmärtänyt mistä on kyse ja mitä tarkoittaa jos hän ei ota vetovastuuta ja palauta palloa. Elä suhdetta äläkä vain omia tunteitasi.
Kannattaa ihan oikeasti miettiä miten ihmissuhde rakennetaan eikä vain roikkua omissa peruspeloissa, huolenaiheissa tai kevyessä turhautumisessa suhteen heti alkuunsa lopettavana asiana. Katsos moiset pikkujutut eivät saa haitata suhteessa, joten jos niistä ei selviä edes alussa oman toiminnan järkevyydellä niin eipä se oma suhteenelämiskykykään ole sitten alkuunkaan kondiksessa.
Ps. Jos toimit loistavasti suhteenrakennuksessa niin tästä palkkiona onkin sittentäydellinen kunnioitus ja luottamus sinuun tulevalta kumppanilta. Jos suhteen alun elää närkkien ja vastuuta pallotellen niin luultavasti suhteesta - jos sellainen nyt syntyykin tuurikaupalla - tulee vähän torspo.
Tuossa toimit ihan oikein - jos olet tehnyt treffiehdotuksen ja mies hylkää sen (millä tahansa syyllä), ei tilannettasi paranna se että tarjoat uutta vaihtoehtoa. Jos mies on kiinnostunut niin kyllä hän nappaa syötin jo ensimmäisestä tarjouksesta. Tai paremminkin niin että hän ottaa ohjat käsiin jo alussa jos on kiinnostunut.
Eli joku sinussa on mistä miehet eivät pidä - ehkä se on rempseys? Vaatii hyvin itsevarman miehen että ottaa rinnallensa huomiohakuisen naisen - siis joka kerjää huomiota kaikilta räväkillä jutuillaan. Kokeile pitää suusi kiinni ja katso mitä käy!
"Jos mies on kiinnostunut niin kyllä hän nappaa syötin jo ensimmäisestä tarjouksesta. "
Jaa. Missä tälläinen täydellinen ymmärrys ja johdonmukainen toimintatapa on päätetty, ja varmaankin miesten aivoihin on asennettu jokin elektroninen siru joka saa väitteesi pitämään paikkansa aina ja iankaikkisesti.
Karu totuus on että tuo totuusarvo ei toteudu missään muualla kuin sinun pääsi sisällä. Oikeassa elämässä ihmiset ovat monimuotoisia ja tilanteet vaihtelevat ja voivat olla jopa järjenvastaisia välillä.
Itse kieltäydyin nykyiseltä tyttöystävältäni yhdessä vaiheessa koska multa meni itsetunto täysin enkä uskonut että suhteesta voisi tulla mitään. Syy ei ollut siinä ettenkö olisi ollut kiinnostunut, vaan hetkellisestä itsetunnon romahtamisesta. On täysin tyttiksen ansiota ettei hän lopettanut, vaan otti myöhemmin yhteyttä ja pyysi harkitsemaan uudemman kerran. En ole täydellinen, ja naiseni käyttäytyty tavalla joka mahdollistaa suhteemme - hän ei oleta tai keksi mielikuvitusselityksiä - vaan ottaa selvää.
" Tai paremminkin niin että hän ottaa ohjat käsiin jo alussa jos on kiinnostunut."
Ooh kuinka naisellinen toive siitä ettei koskaan tarvi olla vastuussa mistään, vaan asetetaan mies vastuuseen naisen tunteista. Hyvä hyvä! ... eiku. Ei hyvä. Sinä olet vastuussa omista tunteistasi ja sinulla on vastuu myös rakentaa suhteita joita elät. Aikuistu pentu.
"Eli joku sinussa on mistä miehet eivät pidä - ehkä se on rempseys? Vaatii hyvin itsevarman miehen että ottaa rinnallensa huomiohakuisen naisen - siis joka kerjää huomiota kaikilta räväkillä jutuillaan. Kokeile pitää suusi kiinni ja katso mitä käy!"
Mutta voiko omaa persoonaansa muuttaa noin paljon? Olen kuitenkin jo päälle 30v. Enkä ole mikään huomionhakuinen tai aina äänessä oleva, ennemminkin seurailija ja havannoija. Sanavalmiiksi minua on kuitenkin sanottu. Ehkä ihmiset ei vaan ymmärrä mun huumoria. Huoh! Parempi ehkä olla yksin, en oikein osaa tuppisuuksikaan heittäytyä... Tai ehkä sitten odotan sitä sopivalla itsevarmuudella varustettua miestä joka kenties olisi mun kanssa samoilla aalloilla ja tykkäis mun jutuista ;)
Mitä ihmettä oikein selität? Älä yritä analysoida minua vajaan kymmenen rivin perusteella kun et tiedä minusta mitään. Ja nuo nimittely kertoo sinun ajatusmaailmastasi. Minä kerroin omistani eikä ole tarvetta alkaa sinua analysoimaan.
Todellista naisen logiikkaa: Jos on aloitteellinen, on mahdollisuus saada pakit. Se taasen ei ole osoitus siitä, että aloitteellisuus sinänsä olisi se turn-off. Kukkakaaliaivot eivät ilmeisesti pysty ymmärtämään, että pakit saattaisivat johtua jostain muusta syystä.
Noin muutenkin hauskimpia pakkien syitä näyttää olevan, että nainen on älykäs, hauska, sosiaalinen, koulutettu, varakas tai jotain muuta positiivista. Onko omien puutteiden tunnustaminen todellakin niin ylivoimaista?
Tätä kaikkea on todella monimutkaista ymmärtää putkiaivoilla.
Piilovittuilu on taitolaji :)
Sanos muuta. Tosin tämä taisi olla jo liian läpinäkyvää piilovittuiluksi. ;-)
Ratikka on vittuilun mestari, vaikka sen yleensä haistaa jo kauas. On sillä tietty ominaishaju. :)
Riippuu tapauksesta, monesti naiset jotka kuvailevat olevansa itsevarmoja tuppaavat olemaan koppavia ja negatiivisia ja koen tällaiset naiset todella ärsyttävinä.
Aloitteelisuudessa ei ole mitään vikaa.
Hei yks kysymys.. Miksi tästä Sinkut -palstasta on tullut tällainen Riita -palsta ??! Lopettakaa nyt se typerä riitely.
No minkäs teet, kun keskusteluketjun alkajaisiksi joku esittää aina jonkun rankan ja loukkaavan yleistyksen tyyliin "kaikki miehet/naiset ovat..."
Pakkohan siinä on pistää asiat ojennukseen ;-)
Ei ehkä niinkään se itsevarmuus vaan se mainitsemasi rempseys.. Minustakin on sanottu et olen vahva luonteinen mut rempseys ei kuulu luonteeseeni. Enkä niin aloitteellinenkaan nykyään ole.. Siihenkin on omat syynsä. Mut kaverit ovat sanoneet et minulle sopisi sellainen samantyylinen mies.. Eli vahvaluonteinen.. Koska muuten se mies jää alta aikayksikön tossun alle, niin sanotusti. En ole kuitenkaan mikään justiinan tyylinen enkä pyri ohjailemaan/määräilemään muita. Olen aika itsenäinen (ollut sitä jo aika nuoresta asti) joten sitä kai sitä toisiltakin odottaa.. En voisi kuvitella suhdetta jossa ollaan toisissa liikaa kiinni eikä omia menoja ole. Niitä saa ja pitääkin olla.. Samoin kuin omia ystäviäkin.. Ja omia harrastuksia..
Ehkä sinun kannattaisi vähän miettiä sitä omaa tyyliä lähestyä muita ihmisiä. Vähän hillitymmin ja rauhallisemmin.. Luulen et sillä pääset jo pitkälle. :)
Ja oli muuten eka kommentti/viesti minulta tänne tänään (siis näille Suomi24:n keskustelupalstoille) ja ainoaksi saa jäädäkin. Se elämä on muualla kuin täällä tai netissä yleensäkään.)
"Karkotanko miehiä olemalla aloitteellinen, itsevarma ja rempseä nainen?"
Ainoa mikä tuossa voisi häiritä on tuo rempseys, jos se on sellaista rasittavaa, vääränlaista rempseyttä. Iloisuus tai puheliaisuus ei häiritse yhtään. Sellainen turha äänen pitäminen ja räkättely käy vähän aivoon.
Muista yksi juttu: Se että nainen tekee aloitteen, ei tarkoita että mies automaattisesti kiinnostuisi naisesta. Vai kiinnostutko muka itse jokaisesta sinua lähestyuvästä miehestä? Miksi miehillä ei saisi olla ihan samalla tapaa omia mieltymyksiä naisten suhteen?
En nyt tarkoita sinua, mutta moni nainen tuntuu oikeasti ajattelevan että jos nainen "alentuu" tekemään aloitteen, niin miehellä on joku velvollisuus kiinnostua heti, varisnkin jos nainen on nätti. Hirveää draamaa jos mies ei olekaan heti ihan liekeissä naisesta.
"Säikyttääkö itsevarma nainen miehen?"
-Ei, mikäli mies omaa itsekkin kyseiset ominaisuudet.