Työpaikkani kehittämispäällikkö vihjaisi, että minua on kaavailtu eräänlaiseen b to b -markkinointiin. Kyseessä kuitenkin kuntasektori. Esimieheni on kyllä puhunut saman suuntaisia suunnitelmia ja ilmeisesti tehtävää on laajemminkin suunniteltu minulle. Olen vastustanut ideaa, koska en ole luonteeltani lainkaan markkinointihenkinen ja erittäin huono verkostoituja.
Eilisessä muuhun asiaan liittyvässä keskustelussamme kehittämipäällikkömme otti taas esille tuon markkinoin kehittämistehtävän. Hän kuvaili tehtävän "toimenkuvaa" ja mainitsi, että "sitten, kun istut asiakkaan kanssa iltaa olutlasillisen ääressä, voit keskustella näistä ja näistä".
Nyt minua on alkanut ahdistaa. Olen siis koko ajan ollut moista b to b -markkinointi ja kehittämistehtävää vastaan ja nyt vihjaillaan, että tehtävään kuuluu kaikenlaiset illanistujaiset. Voinko kieltäytyä tehtävästä, kun sitä viralliselta taholta esitetään? Meidän organisaatiossamme on usein tietynlainen sanelupolitiikka, eli kun muutama ideanikkari saa idean, siitä kiertää ensin huhu ja sen jälkeen asia yhtäkkiä muuttuukin todeksi ja tehtäväjaot sanellaan.
Markkinointi ja verkostoituminen ei siis ole vahvinta alaani, mutta voin virallisissa työ- ja organisaatiokuvioissa asiakeskeiset asiat hoitaa. Mutta illanistujaisiin en tule menemään. En yksinkertaisesti jaksa jaaritella turhanpäiväisyyksiä jossain epävirallisessa ympäristössä. Niitä kun kukaan ei muista enää jatkossa ja tietyllä tavalla kyseinen "markkinointiaika" menee aivan hukkaan. Otan siiderin kerran vuodessa juhannuksena, joten tulisin aina istumaan vesilasillinen edessäni ja olisin aina liikkeellä autolla. Minkäänlaista smalltalkia en oluista ja viineistä enkä urheilusta hallitse, koska ne eivät kiinnosta. En jaksa valvoa myöhään, joten kotiintuloaikani on max klo 21.
Mielummin viettäisin virka-ajan ulkopuoliset ajat perheeni parissa. Asialliset asiat työajalla ja virallisen organisaation puitteissa hoidan erinomaisesti. Sen takia ilmeisesti minut haluttaisiin em. haastavahkoon tehtävään. Voiko työnantaja ylipäätään edellyttään työntekijältä tuollaisia iltaan ajoittuvia viihteellisiä asiakastapaamisia? Kyseessä koulutusala, ei varsinainen myynti- markkinointi- tai hotelli/ravintola-alan työ.
asiakastapaamisia baarissa
tiukkapipo
1
147
Vastaukset
- en edes yritä
kyllä ne ohrapirtelöistuskelut tiedetään, vouhotetaan ja ollaan keksivinään jotain viisasta ja yritetään saada aikaan mutta siihen se jää. muisto vain
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815