YouTubessa monet ovat nousseet kuuluisuuteen tunnettujen biisien covereilla. Miten paljon levytuottajat käyttävät hyödyksi YouTubea? Liian hyviä ollakseen kotona äännitettyjä covereita.
YouTube covereita
cover
281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No kyllä tänä päivänä on aika moinen määrä ns. kotona tuotettua musiikkia, joka on erittäinkin hyvätasoista jälkeä ja ilman mitään levytuottajien apuja tai edes niiden listoilla.
Itse asiassa hyvä tasoista saa suht edullisillakin kamoilla kunhan vain tietää mitä tekee eli ei edes tarvita kalliita vermeitä ja silti tuloksena on oikein hyvä tasoista musiikkia/soittoa.
Youtube on ponnahduslauta monelle uudelle muusikolle, täysin ilmaista mainontaa ilman että tarvii olla levytuottajien listoilla, mm. Andy McKee on tälläinen kitaristi, joka tuli tunnetuksi juuri Youtuben kautta, nykyään on mies jo kerennyt levyttää mm. TOTOn kitaristin Steve Lukatherin ja toisen kitaristin kanssa ja tehnyt keikkaa useamman muun muusikon kanssa sekä itsenäisesti.
Eikä tämä ole mitenkään harvinaista vaan esimerkkejä on vaikka kuinka.
Emma Russack:
http://www.youtube.com/watch?v=h5iKWGkqd_M
http://www.youtube.com/watch?v=kVAaW_Eu2L8&feature=related
Lahjakas typsy.