Nettideittailu ja ensimmäinen viesti ym.

Nettietiketti

Aloittelen tässä nyt ihan uuteena (naisena) nettideittaulua ja vähän nyt kokemattomana kyselisin paria juttua;

Voiko nainen olla aktiivinen yhteydenotttaja vai haluaako miehet mieluummin tehdä itse valinnan kenen kanssa alkavat kirjoittelemaan?

Jos nainen teksi aloitteen millainen ensimmäisen viestin olisi paras olla? Tarkoitan että olisiko paras aloittaa heti pitkällä viestillä vai heittää vain pari lausetta aloitukseksi?

Ja miten te kaikki kokeneemmat toimitte näiden vinkkausten kanssa? Laitatte viestiä menemään vai vinkkaatteko vain takaisin?

4

595

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilman muuta nainen voi olla aktiivinen yhteydenottaja. Se on hyvinkin toivottavaa.

      Itse toivoisin ensimmäisen viestin olevan hieman pidempi kuin vain pari lausetta, mutta ei sen tarvitse silti kovin pitkä olla. Pitkän aloitusviestin ongelma on siinä, että suuri vaivannäkö kirjoittamisessa menee helposti hukkaan, jos toinen ei olekaan kiinnostunut tutustumaan (kuten aika usein käy). Sen vuoksi aloitusviestiin ei kannata panostaa liikaa - mutta sopivasti kuitenkin. Esimerkiksi pari-kolme kappaletta, eli vaikkapa 5-15 riviä, on jo aika mukava pituus.

      Asia tietenkin riippuu siitä, millainen profiilisi on. Jos se on kovinkin kattava, ei aloitusviestin tarvitse olla niin pitkä. Jos se taas on suppea, kannattaa viestiin panostaa ja kertoa itsestään enemmän. Vastaanottajalla pitää olla aineksia saada jonkinlainen käsitys sinusta.

      Vinkkaamisella viittaat ilmeisesti flirtti-toimintoon? Itse käytän sitä viestitse lähestymistä lievempänä / varovaisempana kiinnostuksen osoituksena. Esimerkiksi joskus olen laittanut flirtin jollekin, jonka ihannekumppanilistaukseen en aivan täysin ole mahtunut. Jos flirttini on hyväksytty, olen sitten lähettänyt viestin perään.

      Ja jos joku muu on laittanut flirtin minulle, olen yleensä lähinnä hyväksynyt (tai hylännyt) sen. Yleensä olen ajatellut niin, että ensimmäisen liikkeen tekijä jatkaa siitä sitten. Mutta tähän on varmasti monta lähestymistapaa.

      Tämä on siis vain oma mielipiteeni. Mitään yhteistä sääntökirjaa ei ole, minkä mukaan kaikki toimisivat. Ihmisillä on näistäkin asioista niin erilaisia näkemyksiä. Joka tapauksessa suosittelen aktiivisuutta. Passiivisuudella kun harvoin saavutetaan mitään merkittävää elämässä. Tervetuloa mukaan ja onnea deittailuun!

    • uusi nikki vai?

      UUTENA NAISENA?

    • Olisi elämäni onnellisin päivä jos nainen olisi aktiivinen ja aloittaisi yhteydenoton.
      Mut eipä taida onnistua ikinä.

    • dating3

      Miehet kertovat, että viestejä tulee aika vähän. Tietysti ei voi yleistää, mutta ovat varmasti mielissään jos nainen tekee aloitteen.
      Kokemuksesta vaan, että vaikka profiilissasi tulisi ilmi melko tarkkaan mitä haluat, niin viestejä tulee jos jonkinlaisia ja itse suhtaudun niihin huumorilla ja vastaan niin ettei enää tule samalta sen jälkeen.
      Varovaisuus kannattaa eli mieti annatko puh.nrosi jne, koska kokemuksesta myös voin sanoa, että profiili ei aina vastaa miestä, kun treffeille menet.
      Olen käynyt treffeillä niin ettei tiedä kun etunimeni, koska haluan ensin nähdä minkälainen mies on ja sitten miettiä nähdäänkö toiste vielä.
      Mukavaa deittailua sulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3918
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      356
      3041
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1967
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1675
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1119
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      39
      884
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      808
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe