Porsche Cayennella 70km/h alueella 40km/h alinopeutta!

pissiä päässä???

Arkiaamuisin Itäväylällä itä-hesasta keskustaan päin ruuhka-aikana vaalean(beige) Porsche Cayenne kuski (arviolta n30-40v naishenkilö!) ajaa ylimaallista alinopeutta, ja eukko pitää tajuttoman pitkää turvaväliä myös liikennevaloissa (väliin mahtuisi noin 5hlö autoa) sörnäisten rantatiellä ? Ajoin pe ruuhkassa ko naisen perässä Krunikkaan, auto "katosi" Liisankadulle.
Olen törmännyt kuskiin samaisella reitillä useaan otteeseen, kun syksyllä muutin Itä-Helsinkiin ja kuljen itäväylää keskustaan työpaikalleni, työmatkani, ja monen muun työmatkat hidastuu entisestään tämän etanan vuoksi. Aina olen hänet ohittanut- nyt vain ajoin perässä todistaakseni väiteeni: TÖRKEÄ ALINOPEUS!
Eikö uskalla ajaa sitä sallittua nopeutta vaan körötellä luksusautolla muiden kiusaksi 30km/h!!

6

372

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vihtori Lettu

      Mitä vittua sä täällä itket. Etkö osaa ohittaa vai etkö kykene ?

      • Ruma kuski

        Tää on niitä jos-kaikki-tekisivät-samalla tavalla-juttuja. Ruuhkaan mahtuisi vain 20% nykyisestä automäärästä. Kyllä tuo rouva pitäisi saada pois liikenteestä tai hänhän voisi hankkia itselleen komean autonkuljettajan?


    • Autokoulu uusiksi

      Keskusta alueella on yleisesti 30 nopeusrajoitus. Kannattaisi katella ja opetella mitä ne liikennemerkit tarkoittaa.

      • +495879+687+87

        Rinnastat "Autokoulu uusiksi" sitten Itäväylän ja keskustan alueen? Kannattaisi opetella lukemaan aloituksia ajatuksella!


    • LOL LOL

      jihuuu! Porsche rules!!
      mäkin ostan ferrarin ja AJELEN SILLÄ KAIKKIEN KIUSAX 15/KM/H SATASEN ALUEEL!!!
      2meterii levveeki ni ei nössöt pääse ees ohi!!!

      • Jeepillä, van Jeepi

        Tuo on melko tavallinen ilmiö ainakin Helsingissä, olen havainnut juuri samaisella reitillä aloittajan Porssen, körötellään aikamoista alinopeutta joka päivä muillakin merkeillä, muunmuassa resitenttitason autoilla, joihin verraten porsse on aika pliisu, S / SL/ CLS sarjan mersuilla, 7-BMW:llä, kuskina tyypillisesti ulkomaalaistaustainen varakkaampi nuori 20-30v mies.. ja tietysti arvovaltainen hra/rva varatuomari X, joka köröttelee 15vuotta vanhalla S mersullaan viittäkymppiä 70 alueella tullessaan Kulosaaren sillalta merenrantatalonsa pihalta Itäväylälle keskustaan päin.
        Niinpä, huvinsa kullakin, ei se meikäläistä haittaa, väylällähän 2-3 kaistaa! Ja onhan se tietysti arvokkaampaa ajoa ajaa arvoautolla rauhallisesti, eikä öykkärimäisesti 150/80 alueella... itseäni en laske kumpaankaan ääripäähän vaan ajoni on tasaista ja mennään 80 alueella 90km/h siis 10km/h mittarin mukaan oli rajoitus mikä hyvänsä..
        pieni sivuseikka:
        Mutta kannattaa pitää se auto puhtaana, meinaan aikas moni päälle 100k auto näyttää vanhalta romulta kun on niin likainen. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      145
      958
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      687
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      609
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      608
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      65
      568
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      526
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      29
      508
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      508
    Aihe