Eräs lappalainen rouva on ollut ahkera hillanpoimija. Todella kateellinenkin hän on muille poimijoille. Muualta Suomesta ei saisi Lappiin tulla poimimaan hilloja. Ne on tarkoitettu lappalaisille hänen mukaan. Oman miehensä terveydenkin hän pilasi liian rankoilla hillareissuilla. No viinanjuonti saattoi olla osasyy, mutta mies ei enää kykene mihinkään. Rouva pääsi omaishoitajaksi. Rouvan kuitenkin piti saada lomaa omaishoitajan hommasta sen takia että hän pääsisi hillaan. Hillareissut rouva teki autolla satojen kilometrien päähän. Sitten hän myi kaikki poimimansa hillat. Sitä hän ei koskaan ajatellut, että matka- ja bensakulut olivat suuremmat kuin hillanmyynnistä saadut tulot. Että sellaista.
Lappalainen hillakateus
4
193
Vastaukset
Tyypillistä toimintaa lapin kestävänkehityksen maakunnissa, mutta kantoihan ne hölmöläisetkin valoa säkillä tupaan, kun ikkuna oli unohtunut rakentaa.
- viisaita oomme
No kukapa tollaista ropakantaa sitten uskoo,kuin toi alotusviesti suoltaa. Lapin asukkaat ovat erittäin viisaita ja tarkkoja ,ei net tee tappiohillareissuja esim. Ja kyllähän se periaatteessa onkin niin,että marjat ja hillat kuuluva etupäässä paikallisille,niinkuin metsästysoikeuskin. Nämä junantuomat ne on sitten katkeria,kai ne on epäonnistuneet elämässä ja sen varsiteillä.
- paskat jää
puhistaa ne tikut kaikki, tänne jää roskat ja paskat
- pässinpää
taijat olla pahimman sortin juoruämmä ja kyttäri kun vahit muitten menoja ja alkokäyntiä.pysy siellä savossa vaan marjassa mokomakin nauta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671613
- 104941
- 75753
- 51645
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17628ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m163501Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189437- 26429