Ensi heppa

Moi olen 13-vuotias tyttö ja olisin ottamassa ensi keväänä jonkun laisen hevosen/ponin ylläpitoon puoleksi vuodeksi...ja sen jälkeen osto...äidilläni on kokemusta hevosista (ollut joskus oma hevonen). Minkä lainen rotu olisi hyvä "ensi hevoseksi/poniksi"? Olen n.154cm ja painoa vähän alle 45kg.

Kiitos vastauksista!!(:
3109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kannattaa katsella isoa ponia tai pientä hevosta koska pikkuponit jäävät pian pieneksi, mutta muutoin rodulla ei ole merkitystä, vaan luonteella ja mahdollisesti koulutustasolla, riippuen siitä mitä haluat hevosesi kanssa tehdä. Kaikista roduista löytyy hyviä ja huonoja yksilöitä.

Äänestä

suosittelen kyllä ensi hevoseksi/poniksi jotain vanhaa opetusmestaria mikä osaa opettaa sinua ja antaa pienet virheet anteeksi. nuori hevonen tai poni on kokematon ja ei anna pikku virheitä anteeksi.rotu nyt riippuu ihan että haluatko koulu vai este ratsastajaksi vai kisa ratsastajaksi. tuon tekstisi perusteella sinulle sopisi poni roduksi vaikka joku iso risteytys poni ja hevoseksi vaikka suomen hevonen.suosittelen kyllä että ostat aluksi terveen ja aika vanhan opetusmestarin mikä opettaisi sinua nämä ensimmäiset vuodet ja sitten siirtyisit vaikka nuorempaan hevoseen tai isoon poniin.jos otat ponin niin pituutdeltasi olet jo liian pitkä shetlannin,connenmaran,russ rotusille poneille,pientä hevosta tai ponia ei kannata ostaa vaikka se olisikin söpö tai kaverillakin on pieni poni.kannataa miettiä sellasta hevosta tai ponia kenelle pärjäät,on tasosi mukainen,soveltuu siihen lajiin mitä haluat,on sopivan kokoinen ja on terve.itse sain ensimmäisen hevosen kun olin ratsastanut vasta vuoden.hevonen oli minua isompi,6,v,tamma ja vei minua sata nolla.vanhempani luulivat että kannattaa ottaa nuori hevonen ja iso jottei tarvitsisi ostaa heti uutta.no en tosiaan ymmärtänyt hevosista silloin viellä mitään mutta luulin että kyllä vanhempani älyävät.no hevonen tuotiin meille ja kun se oli ollut meillä 3 päivää ratsastin sillä maastossa ja en saanut siihen mitään hallintaa,se ei edes kuunnellut minua ja kun se äkkiä pysähtyi ku näki jotain ja katoin sivulle ja nojauduin eteen se lähti kiitolaukkaa kohti kotia ja heitti mut jalkoihinsa ja minun jalat ja ja käsi murtui.vanhempani näkivät hevosen vapaana pihassa syömässä ruohoa ja lähtivät etsimään minua.minä siis löydyin keskeltä metsä polkua jalat ja käsi murtuneena.minut vietiin sairaalaan ja minulla oli vakavia murtumia ja jalkani ja käteni kipsattiin.olin sitten noin vuoden pyörätuolissa ja hevonen oli laitettu myyntiin.muistan sen tuskan kun rakas hevoseni laitettiin kuljetuskärryyn,näin kaiken ikkunasta.pääsin pois pyörätuolista ja sain kipsit pois,vanhempani sanoivat etten ikinä enään saisi omaa hevosta.olin kuntoutuksessa noin vuoden ja sain sitten kahdenvuoden jälkeen mennä ratsastuskoulun tunneille kerran viikossa.olin ihan kipeä joka paikasta sen tunni jälkeen.tuo onnettomuus tapahtui kun olin lapsi noin 10 vuotias.nyt olen jo aikuinen ja muistelen tuota tapahtunutta.ostin tuon saman hevosen mikä oli tiputtanut minut pahasti takaisin eläke-aikoja viettämään.nyt se laiduntaa uuden hevoseni kanssa pihassamme.minun oli pakko ostaa tuo hevonen takaisin koska se on aina ollut minulle tärkeä ja sain sen halvalla eläkekotiin :) toivottavasti tuon tarinani luettua et halua nuorta hevosta tai ollenkaan hevosta jollet pärjää.tarinani on siis totta ja on surullista että minulle on näin tapahtunut mutta onneksi olen kunnossa ja voin ratsastaa normaalisti :) kannattaa siis miettiä että minkä hevosen ostaa.

Äänestä

Kiitos tiedosta !:) ajattelenkin jotain vanhempaa(: ja lempirotuni on kyllä suomenhevonen!(: ja onneksi pystyt normaalisti ratsastamaan ettei jäänyt mitään pysyviä vammoja! Ja varmasti kivaa kun sait ostettua saman hevosen takaisin mikä on ollut sinulla nuoruudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heppafani2 kirjoitti:

Moi olen 13-vuotias tyttö ja olisin ottamassa ensi keväänä jonkun laisen hevosen/ponin ylläpitoon puoleksi vuodeksi...ja sen jälkeen osto...äidilläni on kokemusta hevosista (ollut joskus oma hevonen). Minkä lainen rotu olisi hyvä "ensi hevoseksi/poniksi"? Olen n.154cm ja painoa vähän alle 45kg.

Kiitos vastauksista!!(:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu