Onhan meitä,mistä jakaantua.Olemme suuri sisarusparvi.Vanhimman ja nuorimman ikäero on yli 20 vuotta.Kun nuorimmat syntyi,vanhimmat olivat jo lähteneet pois kotoa.Me nuorimmat kävimme vain vierailulla isosiskojen luona.He poikkesivat kotona joskus lomillaan.Emme tavallaan tulleet tuntemaan toisiamme.
Kun kaikki olimme jo omissa perheissämme,olemme yrittäneet jotenkin tutustua toisiimme.Aluksi oli sellaista uteliasta kiinnostusta omiin sisariin.
Sitten alkoi paljastua kunkin sisin luonne.Ja niinhän siinä kävi,että 1995 tapahtui omalla kohdallani näkemys,että on vanhempien ryhmä omine tapoineen ja sitten muut omine tapoineen.Esim.syntymäpäivinä nämä vanhemmat keräävät yhteislahjan toisilleen ja järjestävät juhlat.Kun nuoremmat tulivat esim.50 vuoden ikään,yhteislahjaa ei enää kerätty.Niinpä nuoremmat jättivät yhteisjuhlien järjestämisen väliin.
Aluksi tilanne hämmensi kaikkia.1999 eräs sisko yritti koota rivejä yhteen, ei onnistunut.2003 jälleen oli yritystä toisella sisarella.Sama tulos,joku jäi pois.Nyt on tilanne,että ryhmät ovat vakiintuneet,ja ei yritetäkään yhteistä kokoontumista.On vanhempien ryhmä,jotka edelleen toimivat omien tapojensa mukaan keskenään.Nuorempien ryhmä toimii omien tapojensa mukaan.Siellä ei ole niin tiivistä kanssa käymistä keskenään.Kun on esim.synttärit,kortti postiin,jos muistetaan.Ja se on siinä.
Ihan mukava huomata,miten näin suuressa sisarusparvessa muodostuu
tällainen asetelma.
8 sisarusta
3
311
Vastaukset
- gdbcjguet
Sama tilanne täällä, meitä 6, ikäeroväli 11 vuotta ja välimme eivät ole hyvät. Mistä mielestäsi tällainen kahtiajaon syntyminen johtuu? Voiko syy yksinomaan olla se, ettei lapsuudessa oltu tekemisissä?
- jeps...9
Yksi sisaristani,minua yli 10 vuotta vanhempi totesi joskus,kun oli puhetta tilanteestamme,että ajat ovat muuttuneet.
Meillä sen verran ajat muuttuivat,että vanhemmat leikki varmaan enempi yhdessä keskenään.Heillä ei ollut esim.televisiota kotona,tv ostettiin meidän nuoruudessa.
Heidän "harrastuksena" oli nuorempien lasten kaitseminen,meillä oli jotain kodin ulkopuolistakin harrastusta.
Tätä onkin haasteellista pohtia näin syyspäivien ratoksi,että mistä nämä asetelmat pohjimmiltaan johtuvat. - J K
NIINKÖ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit605600KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2183733Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182478Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222395Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91318Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671094- 911086
- 1021069
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181052Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79985