Kelpaako työtön Sinulle?

Suoraan kysymykseen suoria vastauksia.

Kun mietitte seurustelun aloittamista, kuinka paljon siihen vaikuttaa kumppanin asema työelämässä (vakituinen työsuhde/määräaikainen työsuhde/"between jobs" -tilanne)?
171995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ei pätkäänkään tule mietittyä, jos löytyy muuten kaveri joka täyttää muita oleellisempia mittoja. Mä en tietenkään voi vastata koko naissukukunnan puolesta, mutta mulle on huomattavasti tärkempää miksi ei ole töissä, kuin se onko vai ei ole. Käsittääkseni arvostaisin enemmän miestä/ihmistä joka esimerkiksi on vapaaehtoisesti hypännyt pois oravanpyörästä, lakannut menemästä duuniin josta ei saa mitään iloa itselleen. Jos taas takana on useita pieniä pätkiä kun ei pää kestä olla paikallaan ja sitoutua mihinkään en varmaan tarttuisi koko ihmiseen.
Miksi kuvitellaan että elämässä asiat on joko tai ? Kaikessa on puolensa, ja kaikki vaikuttaa kaikkeen. Ollapa noin yksinkertainen !

Äänestä

Ei vaikuta millään tavalla.

Äänestä

Ei siis todellakaan vaikuta. Miksi sen pitäisi vaikuttaa???? Ei raha ratkaise, vaan rakkaus.

Äänestä
  • Toki rakkaus merkitsee eniten, mutta miehenkin on sitten syytä olla samanlainen kotirotta kuin sinä, sillä rahaa ei ole mihinkään muuhun kuin sohvalla istumiseen.

    Raha ei tee ihmistä onnelliseksi, mutta rahattomuus voi tehdä onnettomaksi.

    Äänestä

  • söpöä! kirjoitti:

    Toki rakkaus merkitsee eniten, mutta miehenkin on sitten syytä olla samanlainen kotirotta kuin sinä, sillä rahaa ei ole mihinkään muuhun kuin sohvalla istumiseen.

    Raha ei tee ihmistä onnelliseksi, mutta rahattomuus voi tehdä onnettomaksi.

    helppo on lempeä pyytää...

    On huomattu, on.

    Äänestä

mollaa vaan työttömiä tuollakin tavalla.

Mahdat olla tosivittumainen ihminen!

Äänestä

Otsikkokin sen kertoo työtön ei kelpaa.
Opsikelija, osa-aikatyö, vapaaehtoistyö, normaalityö. Jonkin näistä on OLTAVA!

Äänestä

Tietysti arvostan jos hlö hakee kuitenkin töitä, ja en arvosta jos hän ei edes yritä. Työttömyydelle voi olla monia syitä, mitkä ei sinänsä välttämättä kerro henkilöstä yhtään mitään...
Pinnalliset ihmiset punnitsevat asioita omilla pinnallisilla mittareillaan.

Äänestä

ihan sama! olen huomannut että useissa työttömissä on vain enemmän luonnetta, älykkyyttä ja näkemystä kuin ulkoisten tekijöiden pakottamissa lammas työläisissä.
en pidä kovin älykkäänä ihmistä joka "yhteiskuntakelpoisuuden" nimissä pilaa elämänsä elämällä tavalla millä ei haluisi elää oikeasti!
ihanneammatissa työskentelevät jotka menevät iloisena joka aamu töihin, on kuitenkin todella pieni vähemmistö.
ja tietysti kaikki ne jotka kommentoivat tähän, heh.

Äänestä

Kyllä kelpaa, olen ollut itsekkin työtön, joten tiedän että ihminen se on työtönkin. Ja kyllä minä töitä järjestän.

Äänestä

Vakituinen työsuhde -> selkeä haitta.

Määräaikainen työsuhde -> harkitaan.

Between jobs -> suositus.

Että voi se olla näinkin. Siihen on syynsä... :)

Äänestä

Ei todellakaan kelpaa...Itse en pystyisi arvostamaan ihmistä, joka omasta tahdostaan pysyy työttömänä..Eri asia on, jos on tyytymätön työpaikkaansa ja ottaa loparit pyrkiäkseen parempaan/paremmin palkattuun työhön.Kyllä ihmisellä pitää olla sen verran kunnianhimoa, että haluaa saada elämässään jotain aikaiseksi..
Eikä työttömän kanssa voisi ikinä tehdä mitään mikä vaatii rahallista panostusta, koska työttömyyspäivärahoilla ei paljon nautita elämästä.Kokemusta on...ja se suhde loppui hyvin lyhyeen.

Äänestä

Ei työ, työttömyys tai asema vaikuta sseurustelun aloittamiseen. Eikähän se ole ihastuminen joka vaikuttaa seurustelun aloittamiseen

Äänestä

ei työttömyys sinänsä ole este - se voi tapahtua kenelle vaan, mutta jos on työtä vieroksuva tyyppi se on todellinen turn-off.

Äänestä

Miksei kelpaisi? Kun tapasin nykyiseni hän oli työtön, majaili kaverinsa luona (ei omaa asuntoa) ja vietti kosteita päiviä... joku voisi sanoa että renttu. Mutta hillitön huumorintaju ja saa minut aina nauramaan ja jaksoi olla tukenani kun minulla oli vaikeaa ja kannusti opiskeluissa eteenpäin. Nykyään kullallani on oma yritys, ostimme juuri uuden auton, asumme rivitalossa (ei vuokralla) ja saan periaattessa ihan mitä haluan/kehtaan pyytää. Minusta on parempi että tutustuimme silloin kun hän oli vielä työtön, eipähän kukaan voi sanoa minun ottaneeni häntä rahojen takia, ja kultani tietää että rakastan häntä puhtaasti sen takia mitä hän on, ei siksi mitä hän omistaa!

Äänestä

Ei vaikuta yhtään.

Äänestä

Ei siis vitun mittään.

Sanotaan, ettei tyhmää kysymystä ole olemassakaan mut epäilempä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toimihenkilö kirjoitti:

Suoraan kysymykseen suoria vastauksia.

Kun mietitte seurustelun aloittamista, kuinka paljon siihen vaikuttaa kumppanin asema työelämässä (vakituinen työsuhde/määräaikainen työsuhde/"between jobs" -tilanne)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu