KUINKA OPETITTE HEVOSENNE ETEILLE? :)

Tuossahan tuo kysymys jo onkin, kiitos jos joku neuvoo!
5101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eli omistat hevosen jota ei ole koulutettu hyppäämiseen, ja haluat itse hypätä esteitä? Onko järkeä ostaa hevosta johon ei ole tyytyväinen.

Äänestä

Hmm... nyt on joku tainnut minun käyttämää nimimerkkiä lainata... Edellinen viesti siis ei ole saman _katherine_:n viesti, joka yleensä täällä kirjoittelee (liian) pitkiä vastauksia.


Jokainen hevonen osaa luonnostaan jo hypätä. Tätä taitoa voi lähteä kehittämään aloittamalla työskentelyn ihan pienillä kavaleteilla ja ristikoilla. Tärkeää on treenata myös sileällä ratsastusta, jotta saa hevosen hallittua laukassa ja koottua laukkaa.

Jos on itse epävarma, kannattaa mennä tunneille. Yksin hyppäämisesä on aina riskejä, varsinkin jos sekä hevonen että ratsastaja ovat kokemattomia.

Äänestä

kannataisiko tuo kirjoitustaito oppia hallitsemaan ennen ponin ostoa ? :D

Äänestä

Meillä alettiin maapuomeilla, ensin käynnissä, sitten ravissa ja lopulta laukassa. Sitten siirryttiin mataliin ( 20 cm ) kavaletteihin ja niitä nostettiin sitä mukaa kun heppa tajusi mennä niitä rynnimättä. Sitten kahden hypyn sarjoja ja sitten kolmen. Sitten oikeille esteille, 50 - 60 cm okserit osoittautuivat parhaiksi. Ja siitä sitten eteenpäin, nyt hypätään 120 cm:n luokissa

Äänestä

Itse opetin shettiksen hyppäämään siten, että talutin ponia ensin esteen yli muutaman kerran ja kehuin aina kun poni ylitti esteen, sitte nousin selkään ja mentiin muutaman kerran käynnissä esteen ylitse, ja kehuin taas aina kun ylitti esteen, sitten otin pienessä ravissa esteen ylityksen, ja kehuin aina kun meni esteen ylitse, ja tietenkin lopetin siinä vaiheessa kun poni hyppäri suht.koht. hyvin esteen hyvin, että minulle ja ponille jäi hyvä maku hyppäyksestä. (Tosin oikeita esteitä ei ollut, hypin metsässä ohuiden, kaautneiden puiden ylitse)
Niin kaipaan hevosia... Tuli kaikki muistot mieleen kun kirjoitin tätä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


esteiden yli! kirjoitti:

Tuossahan tuo kysymys jo onkin, kiitos jos joku neuvoo!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu