Miehen TV-/leffariippuvuus

Mikä on kun mieheni ei liikahdakaan eikä hänelle saa puhua kuin mainostauoilla kun TV:stä tulee leffa tai jokin häntä kiinnostava ohjelma?

Alkaa käymään vähän suhteen päälle, kun iltaisin on muutama tunti yhteistä aikaa, joka menee siihen että pitää olla hiljaa ja häärätä yksin jotain muuta kun toinen tuijottaa telkkua... Koska kaikki ohjelmat aina kestävät puolilleöin, niin nykyään ei edes mennä nukkumaan samaan aikaan... Ja jos eivät kestä niin Playstation paikkaa.

Miten miehen saa irti ruudusta?
6125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

seksillä?

Äänestä
  • Toimii vain kerran/pari viikossa.

    Äänestä

Pleikka ja telkkari kierrätyskeskukseen.

Äänestä

En minäkään tykkäisi, jos avokkini lempiohjelman aikana tulisi juttelemaan/kyselemään syntyjä syviä. Keskittyminen kärsii ja menee ohjelma ns. sivu suun kysyy toiselta useasti "ai mitä?". Ei kait nyt miehesi joka ikinen päivä katso jotain ohjelmaa? Kait nyt joitakin päiviä on milloin ei tule mielenkiintoista leffaa/sarjaa telkusta. Niin ja mitäs jos miehesi välillä tallentaisi noita lemppariohjelmiaan/-leffojaan ja katsoo ne joku toinen kerta?

Äänestä

Meillä on ihan sama tilanne :(
Jos ei TV:stä tule juuri lemppari sarjaa (mikä tuntuun olevan todella harvinaista, kaikki sieltä ulos tuleva näyttää kiinnostavan), niin sitten katsotaan jotain DVD:tä, tai pelataan pleikkaa tai nysvätään jotain tietokoneella.
Mainostauot on pyhitetty joko vessassa istumiselle, syömiselle tai tietokoneelle. Meillä ei siis nykyään saa/voi käydä edes mainostaukojen aikana mitään keskustelua.
Kun tulee nukkumaanmeno aika, niin mies kyllä siirtyy sohvalta sänkyyn, mutta pistää makuuhuoneen TV:n päälle. Seksistä ei ole ollut tietoakaan enää aikoihin. Itse se ei koskaan tee aloitetta, ja jos minä jotain aloitetta yritän tehdä, niin kuuluu vaan että "älä nyt, kun tää on vielä kesken", "on niin jännä kohta" jne.... ehdin sit aina nukahtaa ennen kuin ohjelmat loppuu... Sitten toinen nousee aamulla silmät ristissä ja valittaa miten väsyttää kun ei saanut oikein nukutuksi...! No ei kai sitä saa, kun pitää vahdata sitä telkkaria johonkin aamu kahteen saakka joka h****tin yö. Sitten kun on päivän töissä nuokkunut, niin illallahan ei jaksa tehdä mitään muuta kuin vaan maata siinä sohvalla ja vahdata sitä v***n telkkaria! :(
Ihan turhaa on edes kuvitella, että joskus mentäis yhdessä vaikka kävelylle tai syömään tai vaikka johonkin konserttiin tai mitään yhteistä tehtäis! Mahtaiskohan tuo edes huomata, jos en jonain päivänä edes tulis töistä kotiin....?
Ja kaikkeni olen kyllä yrittäny, millä sen irti ruudusta sais, mutta mistään ei ole ollut apua viikkoa kauempaa :( Kaverit näyttää tosin onnistuvan tuossakin, jostain syystä ne saa sen viikonloppuisin sen verran siitä irti että siirtyy baariin kaljaa juomaan...

Todella turhauttavaa! En aio enää pitkään tätä tilannetta katsella, joku lähtee: mies, minä tai telkkari.

Äänestä

Ei mitenkään. on selvää et miehes on koukussa telkkariin ja sinä olet aina kakkonen siinä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sick of movies kirjoitti:

Mikä on kun mieheni ei liikahdakaan eikä hänelle saa puhua kuin mainostauoilla kun TV:stä tulee leffa tai jokin häntä kiinnostava ohjelma?

Alkaa käymään vähän suhteen päälle, kun iltaisin on muutama tunti yhteistä aikaa, joka menee siihen että pitää olla hiljaa ja häärätä yksin jotain muuta kun toinen tuijottaa telkkua... Koska kaikki ohjelmat aina kestävät puolilleöin, niin nykyään ei edes mennä nukkumaan samaan aikaan... Ja jos eivät kestä niin Playstation paikkaa.

Miten miehen saa irti ruudusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu