VV:llä kikkailu, uusi työ ja koeaika?

Mitenkä lienee, onnistuisiko sellainen kikkailu, että ottaisin vuorotteluvapaata (arvelen saavani) ja pestautuisin vuorotteluvapaalla toisen työnantajan leipiin, jossa 6 kk koeaika. Kuningasidea olisi tehdä kaikki laillisesti siten että vuorotteluvapaalla uuteen työhön pestautuessa luopuisin VV-korvauksesta ja nauttisin uudesta työpaikasta maksettavaa palkkaa. Koeajan päätyttyä irtisanoisin itseni alkuperäisestä työpaikasta, josta lähdin vuorotteluvapaalle.

Tausta järjestelyn tarpeeseen on se kun on asuntolainaa jäljellä ja haluaisin siirtyä uuden työnantajan leipiin ilman irtisanomisriskiä. Uudessa työpaikassa on 6 kk koeaika ja kvartaalitaloudessa kun eletään, niin työantajalla voi hyvinkin tulla kiusaus käyttää koeaikaa tekosyynä irtisanomiselle, jos firmalle tulee väen vähentämisen tarve.
158393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

lain mukaan menee, tietty riski uudessa, muttta suoittelen, jos tökkii.
Vain kerran eletätään, ainakin tietääkseni -.ja kohta vuorottelukin on hallituksen karsintalistalla.

Äänestä

Meillä saa hyvät työntekijät reilusti palkatonta vapaata siksi aikaa kun uudessa työpaikassa on koeaika jos vaihtaa työpaikkaa. Ja ellei halua sanoa mihin on menossa, voi muuten vaan pyytää harkinnanvaraista palkatonta virkavapaata/palkatonta työlomaa vaikka vuodeksi, kyllä meillä ainakin myönnetään. Ei tarvi kertoa mihin sen käyttää.

Kun anot vuorotteluvapaata, on nykyisen työnantajasi palkattava sinne sijainen ja hän on siihen sitten jumissa kun on tehnyt määräaikaisen työsopimuksen tämän kanssa siihen asti kunnes se päättyy.

Äänestä

Onko epärehellisyys irtisanomisperuste?

Äänestä
  • Riippuu tapauksesta.

    Epärehellisyys voi olla jopa purkuperuste (eli potku persaukseen eikä irtisanomisajan palkkaa).

    Äänestä

  • Ei ainakaan esimiesasemassa. Kun on vuosikymmeniä potkittu päähän ja nöyryytetty työaikana nussimalla saadun aseman turvin, tilaisuuden tullen sitä ihan mielellään antaa samalla mitalla takaisin ja miksei vähän enemmänkin.

    Äänestä

Laissa on säännelty työpaikan koe/vaihtomahdollisuus mm. rahoituspykälin, ei siis liene kielletty kikkailu vaan yksi hakuperustevaihtoehto!

Äänestä

Itse olin vuorotteluvapaalla uudessa työpaikassa, enkä sitä salannut vanhassa jäädessäni vapaalle.

Äänestä
  • Tuskinpa olet ollet ollut, se ei ole mitenkään laillista ja mahdollista tai kyse on ollut jostain muusta sopimuksesta jossa et ole saanut vv korvausta! verokortti on jokatapauksessa varsinaisella työnantajalla kyseisen vv:n ajan!!!

    Äänestä

  • VUOROTTELUVAAN TEKIJÄ ON VAIN SE TYÖTÖN ,JOKA TULEE TYÖVOIMATOIMISTON KAUTTA , SINUUN SUHTAUDUTAAN KUIN SPITAALISEEN MIKSI MUUTEN OOT TYÖTÖN KYSYMYKSIÄ LATELEEI KUULES KUKAAN TÄNÄAIKANA EI OLE TYÖTÖN ?MIKSI SINÄ MITÄ HÄH KOLME KUUKAUTTA OLI LIIKAA JA KIITOS EI SIIHEN FIRMAAN ENÄÄ MENNÄ KIITOS

    Äänestä

Eipä tuo mitään epärehellisyyttä ole. Jokainenhan voi vaihtaa työpaikkaa jos ei viihdy ja uuteen ois mahdollisuus. Ja vuorotteluvapaan sijaiseksi saa sitten joku työtön hommia, sehän on vain hyvä.
Minä aikoinani jäin vuoden vuorottelulle kun tuntui että en jaksa enää sitä työtä. No en oikein pärjännyt sillä tulolla sitten ja sain muun alan töitä.
Kun vuorottelu alkoi loppua kohti, irtisanoin itseni vanhasta työstä ja kun olin uudessa niin irtisanomisaika kului siinä sivussa.
Tilalleni palkattu työtön sai sitten vakkaripaikan sieltä vanhasta paikastani.
En mielestäni ollut epärehellinen ja lopputulos oli kaikille osapuolille hyvä.

Äänestä
  • Siis mitä tarinaa moinen? Lähdetään heti vuodeksi vv ja sitten vasta tajutaan että en pärjää tällä RAHALLA? Menit "töihin" ja vuoden päästä irtisanouduit noinvain irtisanomiset kaikkineen siinä sivussa duunia painaen toisaalla???

    Ei mene todellakaan noin asiat! Sen vuoden toki voi olla vv, mutta ei toisessa palkka-duunissa samaan aikaan (laillisesti)!

    Mitä hyödyttää väärän kuvitelman levittäminen tänne sivuille jossa asialista kysellään?

    Kerro tänne miksi näin teet, niin autamme ongelmasi kanssa painimiseen ja jopa rauhoitut ihmisten-ilmoille jokupäivä, oikeaan elämään!

    Äänestä

Ei onnistu ja vaikka jotenkin ihmeellisesti onnistuisikin niin kiinni siitä lopulta jää ja se tulee kalliiksi sinulle sekä työhön ottaneelle.

VV on virallinen kolmenosapuolen sopimus ja verokorttisi on työnantajallasi koko sen ajan eli ilman verokorttia et voi toimia toisessa työpaikassa. Kukaan tuskin palkkaa pimeästi 66kk.n työharjoitteluun ja jos palkkaakin niin firma kannattaa kiertää kaukaa, koska et voi olla koskaan varma saatko mitään työnteostasi koska et ole oikeasti kirjoilla...

Äänestä
  • Ilmeisesti "vuorovapaalla ollut" ei ole tiennyt sitä tosiasiaa, että töitä toki saa tehdä vuorotteluvapaalla mutta silloin ei saa nostaa vuorottelukorvausta. Eli voit ottaa maksimi vuorotteluvapaat, tehdä duunia muualla mutta tällöin et voi nostaa työttömyyskassasta rahaa. Sitten kun vuorotteluvapaa on loppumassa niin irtisanot toisesta duunista ja palaat alkuperäiseen työhön.

    Jos ei osaa lukea vuorotteluvapaan ehtoja, niin ei voi muuta kuin syyttää itseään hölmöydestä. Harmittavan moni ei jaksa ylipäätään paneutua mihinkään tässä maailmassa. Ohjekirjoista ja muista ehdoista lähtien. Sitten itketään kun hommat menee vituilleen tai päinvastoin miten oli kuvitellut.

    Äänestä

Minä vastasin tuolla jo aikaisemmin, että olin vuorotteluvapaalla toisella työnantajalla töissä. Kerroin se avoimesti alkuperäiselle työnantajalle ja luottamusmiehelle. Vuorotteluvapaa-anomukseenkin kirjoitin olevani töissä toisella työnantajalla. Onnistui.

Vuorotteluvapaakorvausta en saanut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiccailija kirjoitti:

Mitenkä lienee, onnistuisiko sellainen kikkailu, että ottaisin vuorotteluvapaata (arvelen saavani) ja pestautuisin vuorotteluvapaalla toisen työnantajan leipiin, jossa 6 kk koeaika. Kuningasidea olisi tehdä kaikki laillisesti siten että vuorotteluvapaalla uuteen työhön pestautuessa luopuisin VV-korvauksesta ja nauttisin uudesta työpaikasta maksettavaa palkkaa. Koeajan päätyttyä irtisanoisin itseni alkuperäisestä työpaikasta, josta lähdin vuorotteluvapaalle.

Tausta järjestelyn tarpeeseen on se kun on asuntolainaa jäljellä ja haluaisin siirtyä uuden työnantajan leipiin ilman irtisanomisriskiä. Uudessa työpaikassa on 6 kk koeaika ja kvartaalitaloudessa kun eletään, niin työantajalla voi hyvinkin tulla kiusaus käyttää koeaikaa tekosyynä irtisanomiselle, jos firmalle tulee väen vähentämisen tarve.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu