Marraskuun tiedelehdessä

artikkelissa jossa käsitelään nuorison syrjäytymistä, tiedetoimittaja Mikko Puttonen puolustaa työpajatoimintaa työllisyyttä edistävänä palveluna. Koska kirjoittaja kuuluu Suomen tiedekaartin kärkikastiin, on kaikki väitteet työpajatoiminnasta (ja muista yhteiskuntatakuun piiriin kuuluvista palveluista) ns. orjatyönä täten puhdasta haihattelua. Hienoa, että Suomen suosituin tiedelehti uskaltaa ottaa kantaa tähän vakavaan aiheeseen ja puolustaa yhteiskunnan tarjoamia erinomaisia syrjäytymisen ehkäisyyn suunnattuja palveluita nuorille.
394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Luehan artikkeli uudelleen. Mielellään ajatuksen kanssa (jos siihen kykenet). Artikkelissa ei puolusteta kertaakaan orjatyötoimenpiteitä, vaikka työpajatoiminta mainitaankin "työllisyyttä edistävänä toimenpiteenä", mutta vain siksi, koska TEM on näin työpajatoiminnan ja muut huuhaat määritellyt.

Äänestä

Tuollaistaha se on. Tuodaan oikeuksia kaventavia ja syrjäyttäviä toimenpiteitä ja annetaan niille nimet, joita ihmiset joutuvat käyttämään mediassa, kuulostaakseen asiantuntevilta. Työttömyyskorvaus kuulostaa liikaa, hmh, korvaukselta kärsitystä vääryydestä. Siksi sitä aletaan nimittää työmarkkinatueksi tai työttömyysavustukseksi. Vielä parempi olisi, oikeistolaispoliitikkojen kannalta, alkaa nimittää sitä vaikkapa syrjäytyneiden tueksi, tai työllisyyttä edistävään toimenpiteeseen osallistumisen vastikkeeksi. Tai jotain. Työttömyydestä ei varmaan kauan enää puhuta, jos asiat menevät entiseen suuntaan. Sijalle voisi tulla työvoimapoliittisesta toimenpiteestä kieltäytyminen - koska työvoimapoliittisessa toimenpiteessä puuhasteleviahan ei lueta työttömiksi, anteeksi, työvoimapoliittisesta toimenpiteestä kieltäytyjiksi.

Oliko se nyt Uljas uusi maailma -kirja, vai se toinen, Vuonna 1984, jossa kuvailtiin uusiokieltä, missä sanojen merkityksiä muuteltiin päättäjille sopiviksi? Jauhetaan uusia sanoja mediassa tarpeeksi, niin tyhmimmät toistelevat niitä jo sujuvasti. Työkkärin muija ei enää ole työkkärin muija vaan työllisyyden edistäjä. Höpökurssin vetäjästä tulee työllistymiskouluttaja. Mahdollisuudet ovat rajattomat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyvä Tiede kirjoitti:

artikkelissa jossa käsitelään nuorison syrjäytymistä, tiedetoimittaja Mikko Puttonen puolustaa työpajatoimintaa työllisyyttä edistävänä palveluna. Koska kirjoittaja kuuluu Suomen tiedekaartin kärkikastiin, on kaikki väitteet työpajatoiminnasta (ja muista yhteiskuntatakuun piiriin kuuluvista palveluista) ns. orjatyönä täten puhdasta haihattelua. Hienoa, että Suomen suosituin tiedelehti uskaltaa ottaa kantaa tähän vakavaan aiheeseen ja puolustaa yhteiskunnan tarjoamia erinomaisia syrjäytymisen ehkäisyyn suunnattuja palveluita nuorille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu