Aamutv päällä, kahvikuppi kädessä, kahvi väärässä kurkussa. Loistava alku päivälle! Olenko jäänyt jostain paitsi, kun mies miehen perään ilmaantuu ruutuun kauluspaidan ylin nappi auki, pikkutakki päällä ja liina takin rintataskussa? Monta virhettä! Kauluspaita tulee napittaa ylös asti. Jos käyttää taskuliinaa, tulisi olla myös solmio. Solmion sen sijaan voi kaulaan kietaista ilman taskuliinaa. Mistä tämä uusi villitys on tullut? Onko vika vain minussa - ehkä.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miten niin monta virhettä? Miksi kaikkien miesten tulisi pukeutua jollain tietyllä pikkutarkasti määritellyllä tavalla. On vain hauskaa että on päästy eroon siitä että kaikilla on leukaan asti napitettu kauluspaita joka on pari numeroa liian pieni sekä niin kireälle kiskaistu kraka että veri ei kierrä. Juuh, tiedän jos koot ovat oikein niin ei kiristä ja kurista. En usko että kyse on villityksestä vaan siitä että miehetkin ovat alkaneet vaihdella pukeutumistaan. Tänään oli vuorossa näin pukeutuvia miehiä. Huomenna ehkä jotain muuta. Ja lopulta, mitä merkitystä noilla asioilla on. Ei ainakaan minua häiritse jos joku tekee eri lailla kuin mihin minä olen tottunut. Se on hänen tapansa pukeutua ja sen hänelle suon.
Käypä googlettamassa sellanen kun "sartorial" - kauluspaidan ei ole ikinä *kuulunut* olla ylös asti napitettu (no joo, ehkä 30- luvulla), eikä solmio ja taskuliina ole mennyt enää mooooooneen vuoteen käsi kädessä. Tervetuloa 2000- luvulle! :) Tietysti on erinäisiä juhlia, joissa tuollaisia etikettejä tulisi noudattaa (esim. linnan juhlat), mutta nykypäivänä jopa häihin voi mennä mustassa krakassa - etiketit kun ovat aika lailla poistuneet tai ainakan löyhentyneet pukeutumisessa.
TRRRROOLLLIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kauluksen ylänappi todellakin saa olla auki, jos solmiota ei käytetä. Minulle tulee ylös asti napitetusta kauluspaidasta ilman solmiota mieleen 80-luvun pikkujupit olkatoppauksineen ja geelillä ylös kammattuine märkä-look -hiuksineen.
Juu, niinhän se olla pitää, että miehen elämä on ahtaassa putkessa ihan taskuliinasta ja ylänapista alkaen. Jos putkesta poikkeaa, niin heti kahvin väärän kurkkuun tempaisee, mielensä pahoittaa ja sen yleisön osastolla julkituo.
Parempi olisi ottaa malli Pohjois-Koreasta ja luoda miehille yksi ainoa vaatemalli, johon pukeutua.