Ongelmani on se, että olen mennyt ja ihastunut varattuun mieheen. En ole kyllä sitä hänelle sanonut sen takia koska hän on varattu. Pelkään jotain. Ehkä sitä, että tunteet ovat yksipuolisia jolloin tekisin itsestäni hölmön. Olemme olleet ystäviä jo jonkun aikaa enkä halua pilata sitä tällä ihastumisella mutta nyt minulle on tullut ristiriitaisia tunteita hänenkin käyttäytymisestään. Välitän hänestä todella paljon. Olemme jutelleet paljon asioista syvällisesti. Hänen tyttöystävänsä aikoinaan petti häntä kuten minun entinen miehenikin mutta hän ei ole eronnut tyttöystävästään kuten minä erosin miehestäni kun hän petti minua. Meillä on jotain yhteistä tähän pettämiseen liittyen. Tuntuu hienolta kun voi puhua jonkun kanssa joka ymmärtää jo puolesta välistä lausetta ja luulen, että hän tuntee samoin ja on hän sen sanonutkin.
Hän on vain lähestynyt minua jollain uudella tapaa mitä ei ole ennen ollut. Olemme heittäneet läppää seksistä. Hän hivelee itseluottamustani joka kieltämättä tuntuu hyvältä. Hän on lohduttanut minua ja ymmärtää minua kuten minä häntä. Myönnän kyllä senkin, että hän miellyttää silmääni ja luulenpa, että minäkin miellytän häntä. Hän on kovin minulta kysellyt koska olen seuraavan kerran liikenteessä, että nähtäisi vaikka emme ole koskaa ennen keskustelleet mitään tällaista. Olemme vain sattumalta aina olleet samassa juhlissa tai jotain muuta vastaavaa.
Hän on vain lähestynyt minua jollain uudella tapaa mitä ei ole ennen ollut. Olemme heittäneet läppää seksistä. Hän hivelee itseluottamustani joka kieltämättä tuntuu hyvältä. Hän on lohduttanut minua ja ymmärtää minua kuten minä häntä. Myönnän kyllä senkin, että hän miellyttää silmääni ja luulenpa, että minäkin miellytän häntä. Hän on kovin minulta kysellyt koska olen seuraavan kerran liikenteessä, että nähtäisi vaikka emme ole koskaa ennen keskustelleet mitään tällaista. Olemme vain sattumalta aina olleet samassa juhlissa tai jotain muuta vastaavaa.
Vastaukset 28
Vanhimmat
"minä erosin miehestäni kun hän petti minua"
muttet näköjään oppinut mitään.
Mitä, jos muuttaisit toiselle paikkakunnalle. Tai ehkä voisit lähteä maailmanympärimatkalle muutamaksi kuukaudeksi?
ottaisit vaan etäisyyttä etkä tunkisi toisten väliin!
Nyt on pakko kommentoida, että miksi naisesta tehdään aina heti se lutka? Miksei koskaan miehen motiiveja mietitä? Mikä on miehen muuttuvan käytöksen motiivi?
Geeneettinen luolamiehen vietti levittää siementä? Minkäs mies sille voi kun alkaa aina viisari sojottaan kun pantava nainen osoittaa kiinnostusta ja aivotoiminnot siirtyy toissijaisiin aivoihin, kiveksiin. Kaikki muu on epäolennaista.
Taidan olla tarinan tyttöystävä. Olenkin pelännyt milloin joku miehen naispuolisista ystävistä avautuu omista kokemuksistaan - osuu - upottaa... Mieheni on juuri sitä sorttia että tukee niitä joilla on vaikeaa, arvostettava piirre sinäänsä mutta välillä tekee pahaa katsella vierestä kun tosiaan yrittää nostaa toisien tyttöjen itsetuntoa, jonka joku retku on romauttanut, kuten minäkin romautin hänen, siksi kai onkin niin empaattinen nykyään. Ihanaa että on ystäviä joille avautua, joiden kanssa avata arpia ja parantaa niitä yhdessä mutta: itsellenihän kävi juurikin niin, tukea vain hain vaikeaan olooni. Yksi suudelma ja melkein menetin elämäni rakkauden. Miesten ja naisten välisissä suhteissa pelataan aina riskirajoilla. Enää en kaipaa syvällistä ystävyyttä kenenkään muun kanssa kuin oman rakkaani ja muutaman läheisen tyttöystäväni.
Tarinan tyttöystävänä pyytäisin sinua etsimään uutta miestä kiikariin niin omani unohtuisi... Mieheni on sen verran esteetikko että useimmiten ystävystyy persoonallisten ja kauniiden ihmisten kanssa, ovat sitä varmasti myös sisäisesti, joten vaikeuksia jonkun varaamattoman löytämiseen sinulla tuskin tulee olemaan. Ystävyyttä voit sitten vaalia ystävyytenä. Vaikken mieheni tunteista sinua kohtaan voi tietää kuin sen mitä hän on kertonut eli että hän arvostaa sinua ystävänä, toivon että kukaan ei pikkuihastuspäissään ala houkuttelemaan häntä unohtamaan suhdetta johon hän on investoinut paljon antamalla anteeksi ja rakentamalla jotain uutta ja kestävämpää. Sen tiedän että vaikka ihastumisenne olisi molemminpuolista ja jonain päivänä jotain tapahtuisikin se tuskin olisi minkään uuden alku tai vanhan loppu vaan kriisi josta pääsemme ylitse.
No onpa teillä PALJON yhteistä, kun on kokemuksia pettämisestä... Hienoa että voitte ymmärtää toisianne ja jakaa asian. Kannattaa pitää siitä kiinni!
Suomessa ei varmaan ole kovin montaa ihmistä, kuka ymmärtäisi tätä asiaa ja tunnetta, sillä niin montaa muutakin täällä on petetty ja on itsekin pettänyt, tai on nähnyt läheltä ystävänsä kolmiodraamaa.
Koska kovin monella "ei" tällaisia kokemuksia ole, erityisesti juuri petetty mies ja nainen ymmärtävät toisiaan erityislaatuisen hyvin ja he voivat lohduttaa toisiaan ja tukea.
Kohtalo on varmasti johdattanut hänet luoksesi, sillä Sen Oikean tunnistaa juuri siitä, että teitä molempia on joskus petetty!
Poikaystävä petti minua ja sen jälkeen minä häntä kun olimme eron partaalla, nyt olemme edelleen yhdessä. Ei siinä sen suurempaa draamaa enää, vaikka ei se kivaakaan ollut.
Koska teitä molempia on petetty, niin siitä hyvästä syystä miehen kannattaa nyt Ehdottomasti tarttua tilaisuuteen ja pettää ja jättää oma naisensa. Hän luultavasti on se elämäsi mies!
--> Itseluottamusta voi hivellä todella moni mies, sen kun vaan lähtee juttusille?? Aika normaalia että miehen ja naisen välille herää vetovoimaa. Toivottavasti sinua petetään taas jatkossakin, varmaan sen toisen naisenkin itseluottamusta "hiveli", kun exäsi petti sinua. :)
Kannattaa panostaa tähän teidän kahden väliseen jännitteeseen, ties miksi se voi tulevaisuudessa kehittyä, koska voitte jutella syvällisesti pettämisestä. Pienestä se hivelyä kaipaava sinkku ihastuu.
Ihastuminen on kivaa. On mukava, kun on joku jota miettiä ja joka saa hymyilemään kesken työkiireiden ja marraskuisen räntäsateen.
Sen ihastumisen tunteen takia ei tarvitse kuitenkaan TEHDÄ mitään. Se häipyy kyllä aikanaan ja/tai uusi tulee tilalle. Usko tai älä niin tämä kyseinen varattu mies ei ole ainoa mies maailmassa. Eikä edes mikään tähtiin kirjoitettu Elämäsi Mies.
Niin kauan kun mies on varattu, pysy kauempana hänestä, vaikka mieltä tuntuisi.
Vaikuttaa siltä, että olet nimenomaan ihastunut. Kyse on voimakkaasta tunteesta, joka tulee loppumaan ennen pitkää. Pitämällä yhteyttä salarakkaaseesi kuitenkin ruokit tuota tunnetta.
Kannattaa vähän miettiä, millainen arvojärjestys sinulla on elämässäsi. Mitä pidät tärkeänä?
Mikäli päätät olla uskollinen nykyiselle puolisollesi, kannattaa ihastuminen tunnustaa hänelle. Tämä heikentää ensin suhdettanne puolisosi todennäköisesti suuttuessa. Pidemmällä tähtäimellä avoimuus ja rehellisyys kuitenkin kantavat suhdetta ja pitkälle kantavatkin.
"Mikäli päätät olla uskollinen nykyiselle puolisollesi, kannattaa ihastuminen tunnustaa hänelle. Tämä heikentää ensin suhdettanne puolisosi todennäköisesti suuttuessa. Pidemmällä tähtäimellä avoimuus ja rehellisyys kuitenkin kantavat suhdetta ja pitkälle kantavatkin."
Eipä satu olemaan minulla nykyistä puoliskoa rinnalla.
Nämä vastaukset on niinkuin arvelinkin jotkut arvostelevat ja moittivat kun on ihastunut varattuun.
Ethän sinä sille mitään voi jos oletkin ihastunut varattuun. Se nyt vaan on niin ettei ihminen voi ihastumiselleen mitään. Mutta omaa käytöstään voi kontrolloida. Jos nyt sattuu käymään niin että sattumoisin jossain iltariennoissa tms. tapaisitte ja mies pyrkisi "lähemmäs" niin selvitä ensin mikä on hänen ja tyttöystävänsä suhteen nykyinen tila, mikä on hänen motiivinsa. Älä ala toisten ehjää suhdetta ainakaan särkemään. Mikäli heidän suhteensa on kuitenkin ruvella ja loppusuoralla niin sitten.. hmm.. on eri asia.
Kuinka saatoinkaan olla näin sinisilmäinen. Olen alkanut ymmätämään sen, että ehkä mies on onnellinen tämä tyttöystävänsä kanssa mitä olen lukenut heidän facebook päivityksiään. Hän on myös ystävällinen luonteeltaan ja olen senkin huomannut, että hän on muillekkin naisille ystävällinen eikä vain minulle.
Tunnen oloni jälleen kerran tyhmäksi. Edellinen mieheni petti minua suhteessamme ja sen miettiminen sai minut tajuamaan, että eihän tässäkään ole mitään sellaista mitä toivoin. Sattuuhan se.
Hänen viimeaikaisen käyttäytymisen perusteella minulle on tullut tunne, että hän valehteli minulle tai jotain, jollain tavalla..uskotteli jotain.. Hän hehkuttaa onneansa facebookissa mutta minulle puhuu jotain aivan toista.. Ehkä olen sitten vain tulkinnut hänet väärin.. käyttäytymisen..puheet..eleet.. Ehkä hän haluaa vain tavata ystävänä.. En tiedä miten kehtaan edes olla enään hänen läsnäollessa paikalla vaikka en koskaan ole hänelle tunteitani kertonutkaan..enkä osoittanut niitä mielestäni.. sitten se vasta noloa olisikin jos hän tietäisi ja minun tulisi kohdata hänet..
Meillä juuri toisinpäin. Viikonloppuna eräs varattu mies kertoi, kuinka hän on ihastunut minuun. Hän tietää, että minulle ei kelpaa varattu mies.
Hän kohtelee minua aina todella hyvin ja viihtyy minun seurassani. Mutta kuinka rankkaa hänellä on kun pakosti tykkää vieraasta naisesta. Tiedän, etten minä voi sille mitään.
Näemme usein toisiamme - pakosti!
Minä en ole rakastunut häneen, sillä minä tiedän ettei ole toivoakaan, joten en anna valtaa tunteilleni. Enkä minä haluaisi, että hän pettäisi omaa vaimoaan - mahdollisesti hän pettäisi myös minua.
Taitaa olla viisainta itelle unohtaa tunteet. Unohtaa tämä ihminen mutta miten sen teet kun näet häntä sattumalta. Hän on myös ystävällinen luonteeltaan ja olen senkin huomannut, että hän on muillekkin naisille ystävällinen eikä vain minulle, tuon sain todistaa ihan vasta, juhlissa ollessamme hän kiitteli kovin erästä naista, hänelle ystävää, kivasta seurasta ja illasta, tykkäilee facebookissa naisen kuvista. Minulle tämä mies valitetteli ennen iltaa, että oman tyttöystävän seura ei kiinnostaisi, että olisi mielellään kavereiden kanssa mutta oliko tämä sitten se kaveri. Olinko minäkin hänelle vain kaveri kaiken tuon yllämainitun tekstini perusteella? Miksi hän kyseli minulta ennen tätä iltaa mitä minä teen, missä olen?
Nyt olen sitten todellisessa liemessä. Sain kuulla tässä hiljattain, että tämä mies ja nainen ovat nyt eron äärellä. Syytä en tiedä varmaksi mutta pelkään sitä, että kun me tämän miehen kanssa viimeksi puhuimme asioista, pettämisestä niin, että tämä on vaikuttanut mieheen. En ole varma mutta näin enteilen. Jos asia on näin, tunnen valtavaa syyllisyyttä. En koskaan kuitenkaan halua tälle miehelle mitään pahaa ystävänä. Ei kai meidän puhuminen nyt vaan voi vaikuttaa heidän parisuhteeseen? Täytyy olla paljon isommat syyt eroon, ainakin suhteen täytyisi olla todella heikolla pohjalla jos meidän puhumiset vaikuttaisi heidän suhteeseen. Epäilen, että kun minua petettiin niin se on tuonut tämän miehen mieleen paljon pahoja muistoja omasta kokemuksestaan.
Mitä te nyt sitten olette puhuneet? Syvällisesti? Tiedätkö puhuuko mies myös tyttöystävänsä kanssa syvällisesti? Onko tyttöystävä todella vain tyttöystävä, oletko ottanut selvää? Oletko sittenkin antanut terapiaa tälle miehelle? Ehkä on syytäkin olla syyllisillä fiiliksillä?
Olet siis valmis pettämään jos mies vastaa tunteisiin. Ei sun tarvii muuta kuin pyytä se hotelliin niin saat munaa siltä
Vain vessat ovat varattuja!
Haluan palata kirjoittamaani aiheeseen. Asioissa on tapahtunut mullistavia muutoksia. Tämä mies ja nainen olivat ja tekivät jo eroa joulun alla. Törmäsimme tämän miehen kanssa sattumalta taas paikallisessa baarissa päädyin miehen luokse koska olemmehan ystäviä. Hetken päästä mies suuteli minua enkä voinut vastustaa häntä koska olinhan halunnut jo häntä pitkään. Harrastimme upeaa seksiä. Se oli täydellistä vaikka olimme humalassa. Aamulla tunsimme hiukan katumusta koska emme halua että tämä pilaa ystävyyttä. Miehellä on muutenkin paljon asioita mietittävän. Ehkä olimme tuolloin kumpikin eksyksissä kun päädyimme samaan sänkyyn.
Aikaa on kuitenkin kulunut tähän päivään saakkaa ja olen myös kuullut tältä mieheltä sekä muuta kautta että he yrittävät vielä korjata suhdetta tämän tyttöystävän kanssa. Tyttöystävä ei tiedä mitä teimme.
Eilen näin tuttavaani joka myös oli kuullut, että tämä pariskunta yrittää korjata vielä suhdetta. Tavallaan he ovat yhdessä mutta..
Tuttavani tietää tästä asiasta kaiken siitä mitä minäkin tein tämän miehen kanssa hän sanoi eilen, että eihän tämä mies ja nainen olleet silloin edes yhdessä kun me harrastimme seksiä. Tuo sana silloin riipaisi hiukan sydämmestäni mietin, että entä nyt? Tuli sellainen olo, että he yrittävät tosissaanko vaikka tiesin kyllä jo aikaisemmin miehen kertomana, että he yrittävät mutta huomasin sen tuttavani olemuksesta, että hän tiesi jo aikaa sitten, että he yrittävät mutta huomasin sen myös, että tuttavi halusi suojella minua mielipahalta. Korjasin heti tilanteen ja sanoin, että ja minullahan ei tunteita ole.
Minua ahdistaa suunnattomasti. Eilen olin myös viihteellä ja näin tämän miehen ja naisen samassa baarissa. Mies ei huomannut minua koska piilouduin ja lähdin kotiin. Miksi? Miksi piilouduin? Luovuttaakseen pelin? Itkin myös kotiin päästyä kaiken mikä oli sisälläni. Itkin kuin viimeistä päivää. Miksi? Koska niin vaikeata kuin sen myöntäminen onkin niin kyllä minulla on tunteita tuota miestä kohtaa ja paljon. Kukaan ei vain tiedä sitä. Kiistin tuttavaltani sen, että minulla olisi tunteita. Miehelle en ole maininnut tunteistani. Vain minä tiedän sen ja se ahdistaa. Tuntuu kuin tukehtuisin. Sattuu niin paljon. Sattui se kuin näin heidät. Luulin, että kun näen heidät seuraavan kerran sattumalta se on helppoa mutta ei se ollut. Katsoin eilen miestä ja tajusin kuinka paljon minulla on tunteita häntä kohtaan. Kuinka komea hän on. Tunteista puhuminen on vaikeeta sen jälkeen kun minua petettiin edellisessä suhteessa. Olen ihan hukassa. Kenellekkään ei voi edes puhua tästä tilanteesta.
Mies halusi pesää sulta ja sä annoit. Ongelma on se, että sä olet ihastunut ja mies ei ole. Mulle tulee sellainen fiilis, että olet pikkaisen sinisilmäinen tuon miehen suhteen? Olet varmaan vaan niin ihastunut, että annoit miehen hyväksikäyttää sun ihastumista ja naiiviuttasi. Jos oikeasti olisi ajatellut sun tunteita ja teidän ystävyyttä mies ei olisi mennyt sänkyyn kanssasi.
Haluaisin vastauksia, että mitä teen nyt? Surettaa niin paljon. Tavallaan he ovat yhdessä mutta tavallaan ei mutta minun mielestä he ovat yhdessä vaikka sen myöntäminen sattuu. Tieto siitä sattuu kun he ovat yhdessä, viettävät aikaa yhdessä nytkin he ovat menossa yhdessä reissuun. Ahdistaa niin paljon.
Me olimme tuolloin humalassa ei hän minua hyväksikäyttänyt. Olimme todelllakin humalassa. Mies ei tiennyt sitä, että olen ihastunut häneen ei tiedä vieläkään siksi tämä sattuukin niin paljon. Olla ihmisen lähettyvillä vaikka toisella on tunteita tätä kohtaan mutta toinen elää ihan omaa elämäänsä. En tiedä sitäkään varmaksi huomasiko tämä mies minua eilen kun olin viihteellä mutta tämä nainen huomasi minut. Ei mies ainakaan ollut tuntevinaakaan minua mutta luulen kyllä, että osasin niin hyvin vältelläkkin tätä miestä.
Ei tietenkään hyväksikäyttänyt, nuo tommoiset "se halusi pesää sulta ja sä annoit" on jotain teinien kirjoituksia. Jos seksiä haluaa niin on se annettava myös: molempien. Mutta ihan yhteisestä sopimuksesta te yhdessä lähditte ja seksiä harrastitte, ei se sulle mitään suhdetta luvannut eikä valehdellut ja sä olit ihan tietoinen sen suhdesähläämisestä... Ja tiesit oman ihastuksesi riskit.
Joten säkin sait mitä halusit, seksiä siltä mieheltä, se vaan että se nyt ei johtanut suhteeseen eikä tuu johtamaan.
Mitä nyt... No, mitä se on sen yksipuolisen ihastuksen ihastujan tehtävä. Kestettävä ja odotettava että se menee ohi, ohihan se menee ajan kanssa.
Ihan ok että vähän välttelet, ei kai sitä veistä tartte heti haavassaan ittekin vääntää, ota välimatkaa, sure surut ja itke itkut. Joskus käy noin, ei aina vaan voi voittaa. Etenkään kun toinen on varattu ja suhteen loppu ei ole selvä, eikä mitään ole puhuttu oikeasti. Kaikenmaailman avautumisia maailmaan mahtuu ja semmosta se on. Tokihan meistä kaikki voi varattunakin ihastua ja flirttailla, hän teki niin sun kanssa, ja varmasti tykkäs susta, halusihan se sua myös. Se vaan että se ei rakastunut, ja haluaa olla tyttöystävänsä kanssa. Sä olet se "ihan kiva" mikä on v-mäistä, mutta minkäs teet.
Nyt siis ahdistaa ja sydän on särkynyt jonkun aikaa. Menee vuosi ja sullakin on uusi elämä ja uudet kuviot tai olet tyytyväinen sinkku, joka harrastaa, tekee ehkä deittailee, mutta jokatapauksessa elää jo omaa elämäänsä.
Ahdistus ja suru on luonnollisia tunteita kun sydän särkyy ja pettyy. Mutta ei mitään ylitsepääsemätöntä tai ikuisesti kestävää. Toiveista voi seurata myös pettymys, se on luonnollista. Aina ei ihastukset menekään yksiin ja se suuri rakkauskin voi olla yksipuolisesti suurta. Sillon sattuu ja, no, ei sitä oikein voi kun kestää.
Moni ei noita ystävyyksiä ajattele, joillekin se seksin harrastaminen on friends with benefits juttu kun mitään ei ole sovittu. Kyllä sä nämä tiedät, vaikka se sattuukin.
Et ole ollut hölmö, vaan ihastunut.
Nyt ois ehkä sitten aika lakata jaakaamasta ja hyväksyä tosiasiat, mennä eteenpäin. Unohda se mies, ei se ollut sua varten.
Sehän siinä on kun olimme päätyneet samaan sänkyyn niin seuraavana päivänä oli puhetta, että jos meistä tulisi jotain kun he ovat saaneet lopullisesti välinsä selvitettyä mutta oliko se sitten vain tunteiden sekamelskaa?
Tuttavani sanat vain pyörivät päässä kun hän totesi, että he eivät tavallaan ole yhdessä mutta entä nyt?
Pitääkö tässä elää kuin mitään ei olisikaan ollut koska tuntuu kuin tämä nainen ja mies elävät nyt niin tosin tämä nainen ei edes tiedä mitään meistä mutta tämä mies? Eikö minun tunteilla ole väliä? Voiko ne vain lytätä? Etäisyyden ottaminen tuntuisi itsestä parhaalta. Olemme myös väleissä tämän miehen kanssa vieläkin pystymme puhumaan asioista mutta ottaako hänkin nyt etäisyyttä minuun kun he ovat saaneet korjattua suhdettansa? Tunnen oloni niin kertakäyttöiseksi. Heidän läsnäolonsa ahdistaa minua onko minun pakko olla kuin ei mitään?
Hei haloo! " he eivät tavallaan ole yhdessä" ?
Justi. Ja jokaisen pettäjän kotona asuu hirveä nainen /mies joka ei ymmärrä ja on ikävä ihminen. Ainakin jos kuuntelee pettäjän juttuja kakkoselle.
"Ollaan just eroamassa. Odotan, että lapset ovat hieman isompia, sitten eroan. Vaimon kanssa on ollut puhetta erosta. Parereita vaille valmis ero."
Tiedätkö kuinka moni on kuulluut nuo "melkein erottu, ei tavallaan enää yhdessä"
Se, että pariskunnalla on ongelmia, ja he selvittelevät niitä vaikka ottamalla mietintätauon, ei tarkoita, että ollaan erottu. Parisuhteessa voi olla vaikka ei asuttaisi lainkaan saman katon alla. Jopa ihan onnellisesti naimisissa.
Pari on eronnut kun he eivät ole enää yhdessä. Ei ole olemassa mitään "puolieroja". Paitsi jollain teineillä, tai sitten henkisesti teiniksi jämähtäneellä.
Jos menee varatun tai "puolivaratun" kanssa sänkyyn, kannattaa varautua, että jää ulkopuolelle.
Jos sinun tunteesi tai ajatuksesi ei miestä tuon enempää kiinnosta, ja elo ja yritys jatkuu parisuhteessa, niin eiköhän tuon pitäisi olla jo selvä asia? Jos kaataa maitopurkin tahallaan, niin on turha alkaa jälkikäteen itkeä maahan valunutta maitoa.
Jatka elämääsi, etsi vapaa mies tai nauti elämästäsi sinkkuna. Ja kasva hitusen.
Mietin vielä sellaista, että pitäisikö minun paljastaa nämä tunteeni tätä miestä kohtaan?
Sinun kannattaa unohtaa koko mies. Jos hän olisi halunnut jotakin enemmän, hän olisi ottanut yhteyttä ja juttu olisi jatkunut sen jälkeen, kun olitte yhdessä. Jos mies kertoilee parisuhdeongelmistaan, sellainen mies kannattaa muutenkin jatkossa unohtaa heti paikalla. Vai haluatko sinä seurustella sellaisen kanssa, joka levittelee teidän asioita ympäriinsä puolituntemattomille ihmisille odottaen sympatiaa? Ei kovin reilua toimintaa.
Kannattaa seurata miten mies puhuu naisista ja entisistä naisystävistään. Ei kannata ottaa miestä, jolla on muutekin paljon pahaa sanottavaa muista ihmisistä. Sama asenne kohdistuu silloin itseenkin.
Mies otti minuun yhteyttä. Hän kyseli minulta kovin kuulumisia ja vaikutti jopa huolestuneelta ja oli kovin ystävällinen ehkä jopa yli ystävällinen. Hän oli kavereittensa kanssa viettämässä aikaa mutta kesken kaiken otti yhteyttä minuun. Hän oli sittenkin nähnyt minut tuolloin baarissa kyseisenä ajan kohtana jonka aikaisemmin olen maininnut. Hän kysyi muun muassa minulta, että enkait sen takia lähtenyt baarista tuolloin niin aikaisin kun he olivat siellä. Tiedänhän, että he tavallaan yrittävät vielä koska mies on sen minulle maininnut. Aivan kuin tämä mies olisi jo jotain epäillyt, että minulla on tunteita tätä kohtaan. Jotain hän jo epäilee? Tiedän sen. Siinä minulla oli tilaisuus kertoa, että minulla on tunteita häntä kohtaan mutta säikähdin, että hetkonen minunhan tulee näytellä vielä paremmin, näytellä ettei minulla mukamas ole tunteita tätä miestä kohtaan.
Tekisi mieli huutaa tälle miehelle, että jätä minut rauhaan. Anna olla. Älä sano minulle mitään kaunista koska satuta minua enemmän. Älä edes huomioi minua mutta sekin sattuisi jos hän ei huomioisi. Haluan etäisyyttä tätä miestä kohtaan jotta tunteeni laantuisivat mutta aina kuin siinä onnistun edes hitusen verran niin mies ottaa minuun yhteyttä ja murrun täysin.
Toinen vaihtoehto on, että sanoisin miehelle suoraan, että me ei voida enään olla ystäviä MUTTA sittenhän tämä mies vasta ihmettisikin että miksei? Ja siinä kohtaan minun olisi paljastettava tunteeni tätä kohtaan mitä on vaikea tehdä koska pelkään menettäväni kasvot. Itseluottamus on huono. Kuka minua haluaisi? Liikaa pettymyksiä. En uskalla puhua tunteistani. Mitä siis voin tehdä? Tuntuu kuin mies kääntäsi veistä haavassa. Olen jo muutaman vuoden takaa tuntenut hänet ja heti kun näin tämän jotain tapahtui vaikka minä olin silloin itsekkin varattu. Aina kun pääsen tämän lähellä tunne on voimakas mutta olen aina pakottanut itseni unohtamaan hänet ja tunne on laantunut MUTTA se on säilynyt. Se todellakin on. En tiedä voiko tässä enään puhua pelkästä ihastumisesta vai onko tämä jo jotain voimakkaanpaa.
Säälittävintä on se, että tässä välissä olen käynyt jo treffeillä erään tuttavan kanssa jonka olen tuntenut vuoden verran joka on osoittanut kiinnostusta minä en vain ole kiinnostunut tästä tapauksesta mutta ajattelin, että jos menen kenen kanssa tahansa treffeille niin unohdan tämän tyypin keneen olen oikeasti ihastunut. Säälittävää eikö?