Kakkosnaiset usein romantiikan uhreja

realismi pettää

Palstalla on usein pohdittu sitä, miksi petetty vaimo kerta toisensa jälkeen antaa petturille anteeksi, jne. Harva petetty mies tekisi niin. Syitä on monia, hyviä ja huonoja, mutta yhtä lailla ihmetyttää ne kakkosnaiset, jotka haluavat epätoivoisesti sen pettävän ukkomiehen itselleen. Miksi nuo naiset ehdoin tahdoin tahtovat sellaisen miehen, joka on jo osoittautunut edellisessä suhteessaan epäluotettavaksi? Harva mies nimittäin tekisi niin. Pettävä nainen kelpaa kyllä panosuhteeseen, mutta harvemmin häneen halutaan sitoutua, koska jokainen mies tajuaa, mitä riskejä siihen liittyy. Toki jotkut naisetkin tajuavat sen, mutta yllättävän paljon löytyy niitä sinkkunaisia, jotka haluavat sen ukkomiehen itselleen hinnalla millä hyvänsä. Mutta miksi? Eivätkö hälytyskellot soi ja varoita, että se mikä on tapahtunut kerran voi tapahtua hyvin uudelleen?

Syy on kenties myytti "suuresta" rakkaudesta. Kakkosnainen ajattelee romanttisesti, että ukkomiehen täytyy olla häneen tosi rakastunut, kun on valmis vaarantamaan avioliittonsakin hänen vuokseen. Siispä hänen täytyy olla miehen suuri rakkaus, kun tämä on niin paljon valmis vaarantamaan hänen takiaan. Ja usein kakkosnainen on osittain oikeassa. Mies saattaa todella olla sillä hetkellä hyvin rakastunut häneen ja ehkä oikeasti valmis jättämään perheensä hänen vuokseen. Ja jos mies sitten eroaa vaimostaan kakkosen vuoksi, niin kakkosnainen ajattelee taas romanttisesti, että tosi rakkaus voitti kulissiavioliiton.

Mutta mutta. Ikävä totuus on, että yhdessä jaettu arkielämä on jotain ihan muuta kuin satunnaiset romanttiset tapaamiset kiihkeän seksin merkeissä. Kun yhteistä arkea on jaettu tarpeeksi monta vuotta, niin alkaa romantiikka pikkuhiljaa hiipumaan. Myös ns. uusperheongelmat usein stressaavat uutta parisuhdetta. Elämä ei olekaan niin ruusuista kuin alkuhuumassa tuntui. Ja on valitettavan yleistä, että kun huuma on vuosien varrella tasaantunut, alkaa miestä taas vieraat naiset kiinnostamaan. Jos ja kun tämä paljastuu uudelle vaimolle, niin se on hänelle suuri järkytys. Mutta miksi, koska luulisihan hänen olevan varautunut sellaiseen mahdollisuuteen miehen menneisyys huomioiden? Kai siksi, että kakkosvaimo kuvitteli olevansa miehen suuri rakkaus, koska tämä jätti perheensäkin hänen takiaan ja eihän nyt suurta rakkautta tietenkään petetä. Harva kakkosvaimo tulee ajatelleeksi, että uusi "suuri" rakkaus voi hyvin syrjäyttää vanhan. Onhan niin tapahtunut jo kerran aiemminkin. Ja sitten on vielä tapauksia, joissa mies pettääkin uutta vaimoaan ex-vaimonsa kanssa eli vanha suolakin voi alkaa janottamaan.

8

210

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koodee1

      Eihän tuossa ole mitään ihmettelemistä vaan siinä että vaimo haluaa kynsin hampain pitää kiinni miehestä joka rakastaa toista, valehtelee silmät ja suut täyteen, viettää ns. "työmatkoja" kakkosnaisen kanssa jne. Vaimo kuvittelee että mies rakastaa vaikka pettää, riehuu aikansa, vaatii miestä lopettamaan suhteen, itkee loukattuna ja käry käy uudestaan ja uudestaan, historia toistaa itseään. Sitä vaimoa ihmettelen. Miksi kerjätään verta nenästä ehdoin tahdoin?

      • sdfghjkl.ö-ä

        No eipä se sitäkään taida loppupeleissä niin rakastaa. Ahistava ämmä...


      • sdkljf

        Yhtä lailla se kakkonen kerjää verta nenästään tulevaisuutta ajatellen.


    • romancex

      Tutkijatkin ovat pohtineet johtuuko uskottomuus osittain nykypäivän romanttisesta rakkauskäsityksestä.(Suomen seksologinen seura) Ollaan uskollisia romanttiselle rakkaudelle, ei toisillemme.

      • dfghjvkblöä

        Nimenomaan. Romanttinen rakkaus ei sovi kuin ensikertalaisille. Sen jälkeen sitä ei enää ole, vaikka moni kakkonen uskoo, että nyt valitaan paremmin. Kiertoaika on lyhyempi ja vanha raunio jaloissa raahattavana


    • Yksinkertaista

      No jestas sentään, se kakkosnainen pitää kakkosmiestä!!! Kumpikin haluaa ja kaipaa samaa samoista lähtökohdista.

      Ei se toinen nainen kovinkaan usein ole sinkku.

    • just joo..

      No HUH..HUH..
      Ompa taas joku satuillut, suhteita on niin erilaisia, monet suhteet alkaa pettämisellä ja jatkuvat läpi elämän eikä siinä suhteessa enään petätä sen jälkeen. Jokainen suhde muuttaa muotoaan, jotkut ihmiset ei vaan ymmärrä eivät lähde kasvuun siinä suhteessa.. ja usein se toinen osapuoli on nainen.. naimisiin päästyään lihooa ja ajattelee nyt minulla hyvät oltavat mies elättää kaikki muu unohtuu,, niin se mies lähtee salarakasta metsästämään ja aina löytyy seuraa olkoon vapaa tai varattu ja usein molenmmat on varattja..että näin :)

    • Ihan normia oidipaalikopleksia:

      Tyttö/Nainen haluaa saada sen varatun miehen itselleen

      Poika/Mies haluaa sen varatun naisen itselleen

      Se on aikalailla jokaisen lapsuudesta tuttu tilanne, joka toisilla jää enemmän jäytämään syvyyksiin enemmän kuin toisilla.

      Tietty, sitten kun se on saatu, niin.. tilanne ei ehkä pitkään tyydytäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      60
      1598
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1224
    3. 85
      1078
    4. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      42
      897
    5. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      836
    6. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      92
      804
    7. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      15
      779
    8. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      725
    9. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      725
    10. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      701
    11. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      631
    12. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      625
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      622
    14. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      601
    15. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      76
      593
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      580
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      566
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      558
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      25
      551
    20. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      18
      498
    Aihe