proteiinipainotteista

läskipois

Jos painaa 68 kg, syö 100 g proteiinia päivässä pari hedelmää, laihtuuko? Liikuntaa ofc myös mukana. Proteiinilla tarkoitan nyt esim. protskujauhetta, jossa 75 g/ 100 g:sta proteiinia, rasvatonta jogurttia, rahkaa, raejuustoa, tonnikalaa ym - en siis mitään rasvapommiruokia joissa joo ehkä 4 g proteiinia / 100 g kohden ja rasvat päälle. Eli siis meinaan vaan että tiedostan toki saavani "proteiinistani" myös hiilarieta ja hieman rasvaa. Mutta mitä luulette?

Esimerkki eilisestä:

- raejuustoa
- protskujauhetta veteen
- tonnikalaa
- protskujauhetta veteen taas
- omena
- klementiini

ja toki kahvit yms päälle.

Noista kaikista just n. se 100g protskua tuli.

Eli periaatteessa, jos laskee kaloreiden sijaan protskut ja välttelee rasvaa sekä hiilareita?

Lisäravinteina syön E-Epaa ja B-vitskuja.

5

162

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • homman nimi?

      Miten sä voit pelkällä proteiinin syönnillä laihtuu :D ? Jos kasvatat lihasta tarviit 2g/painokilo proteiinii. En ole varma onko se per rasvaton painokilo vai painokilo. Jos haluut ylläpitää lihasta sitten 1g/se painokilo proteiinii. Laihtumiseen tarviit sit myös energiavajeen. Lihaksen lisäämiseen tarviit mielummin plussakaloreita vähän. Mitä sä nyt oikein meinaat?

    • läskipois

      hahaha okei joo anteeksi jäi hiukka epäselväksi :D no laihtua haluaisin, en missään nimessä mitään hirveitä bodauksia halua vetää. ja just sitä vähän pelkään; mitä jos tulee kunnon hullut lihakset? vaikka toisaalta, nehän riippuu sitten enemmän siitä treenaamistyypistä.

      • läskipois

        eikun hei, nythän mä tajuan. Eli jos painan 68 kg niin 100 g proteiinia / päivä = ihan liikaa. Siis jos en halua kasvattaa lihasta? Vaikka toisaalta jos ei paljoa muuta syö... Voihan vide kun osaan hoitaa asiat monimutkaisesti.


    • läskipois

      ja nyt kun tässä itsekseni pohdiskelen niin kai voin jatkaakin; terapeuttini sanoi, että tarvitsen 100 g proteiinia/päivä. Ymmärrän pointin; proteiini ehkäisee ahmimista. Mutta 100 g, nyt kun kerroit noi 1g/painokiloa kohden hommat? Ja siihen vai vielä normiruuat? Siis mitä ihmettä mä teen,miten mun pitää syödä? arggggh

      • hyvinvointiohjaaja1

        Kuule, olet ihan oikealla asialla, tarvitset n. 100 g proteiinia/päivä. Ei ne lihakset siitä ylettömästi kasva vielä noilla protskuilla. Jos käyt salilla, niin proteiini juoma veteen sekoitettuna on hyvä palautusjuoma, ei tule lihasvaurioita. Proteiinista puolet pitäisi olla kasvisperäistä ja toinen puoli lihasta peräisin. Minkälaisesta proteiinista on kyse, jos se on soijaproteiinia niin asia on ihan ok. Aamiaisella on hyvä saada proteiinia, niin verensokeri pysyy tasaisena pitkin päivää. Huolehdi myös riittävästä veden juonnista. Noin 2 litraa vettä olisi ihanne päivässä. Jos juot kahvia, niin se diureettina poistaa nestettä kehosta, joten juo lasi vettä aina päälle. Kunhan vielä ateriarytmisi olisi 3-4 tunnin välein, niin hyvää tulee. Vettä ei sitten kannata juoda kerralla suuria määriä, nyrkkisääntönä voi pitää, että puolet vedestä on juotu hereilläoloajan puolessa välissä.
        Tsemppiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1723
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      272
      898
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      857
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      107
      659
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      581
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      557
    7. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      540
    8. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      539
    9. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      42
      522
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      520
    Aihe