Juoksemaan?

Kävelijä

Olen harrastanut pitkiä kävelylenkkejä jo vuosia. Nyt loppukesästä minua on ruvennut kiinnostamaan myös juokseminen. Minua askarruttaa kuitenkin se, että onko juoksemisessa enemmän loukkaantumisriskejä. Tarkoitan siis sitä, että tulisiko olla esimerkiksi normaalia hoikemmassa kunnossa, jotta juokseminen ei aiheuttaisi ongelmia. Kyselen, koska polvet ja selkäni ovat huonossa kunnossa - peruskunto on kuitenkin hyvä. Pitäisiköhän juoksemista varten ostaa myös erilaiset lenkkarit?

2

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • misu

      jos polvet ovat kovin huonossa kunnossa, niin suosittelisin kyllä muuta lajia kuin juoksua. jos kuitenkin päätät aloittaa lenkkeilyn, hanki kunnon juoksulenkkarit, juuri sinun jalallesi ja askelluksellesi sopivat, ja juokse mieluiten pehmeillä alustoilla. huolehdi myös jalkojen lihaskunnosta ja venyttelystä ja tasapainota muilla lajeilla, esim. pyöräily, uinti, hiihto...paino ei ole ongelma, jos et ole reilusti ylipainoinen.

    • Joggi-karhu

      Jos sinulla on ongelmia polven ja selän kanssa, suosittelen keskustelua esim. fysioterapeutin kanssa. Tietyillä voimisteluliikkeillä heti lenkin jälkeen voit kenties ehkäistä kipuja.
      Mitä itse juoksemiseen tulee, suosittelen seuraavanlaista kaavaa;
      1) Harjoittele 2 kk juoksua kävelyn yhteydessä, esim. siten, että kävelet aluksi puolet ajasta ja hölkkäät pieniä pätkiä siinä ohessa. Lisää juoksun osuutta, kun kunto antaa myötä.
      2) Siirry 3:n kk alussa pelkkiin juoksumatkoihin. Juokse aluksi 4-7 km kunnostasi riippuen, mielellään ainakin 3 kertaa viikossa.
      3) Lisää vähitellen matka sellaiseksi, joka tuntuu sopivalta. Vältä ylilyöntejä - vaikka kymppi tuntuu joskus naurettavan helpolta, voi pitemmät lenkit viedä juoksuhalut kokonaan.

      Muutama lisävinkki;

      A) Älä säästä kengissä. Etsi asiantunteva myyjä, joka opastaa sinulle sopivat kengät.
      B) Kramppeja ei voi välttää, varsinkaan alussa. Jalat yleensä tottuvat juoksuun vuosien mittaan ja vaiva katoaa kuin itsestään.
      C) Sykemittari ei ole välttämätön, mutta siitä on usein apua. Koska olet kova kävelijä, olet tottunut matalaan sykkeeseen harjoittelussa (90-115). Juostessa helposti syke pamahtaa jopa 160-190 tasolle, jolloin elimistösi vetää käsijarrut päälle. Mikäli et halua käyttää mittaria, suosittelen lenkille tasaista maastoa ja hidasta vauhtia.
      D) Älä juokse peräkkäisinä päivinä, vaan pyri pitämään aina vähintään yksi välipäivä - palautuminen on yllättävän hidasta, vaikka olo on mahtava juoksun jälkeen.

      Tämä aika vuodesta on paras mahdollinen aika aloittaa lenkkeily, joten helteiden hellittäessä - lähde matkalle !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9166
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7947
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      161
      5657
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2353
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2091
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1740
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1688
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1427
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1358
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1283
    Aihe