Juoksemaan?

Kävelijä

Olen harrastanut pitkiä kävelylenkkejä jo vuosia. Nyt loppukesästä minua on ruvennut kiinnostamaan myös juokseminen. Minua askarruttaa kuitenkin se, että onko juoksemisessa enemmän loukkaantumisriskejä. Tarkoitan siis sitä, että tulisiko olla esimerkiksi normaalia hoikemmassa kunnossa, jotta juokseminen ei aiheuttaisi ongelmia. Kyselen, koska polvet ja selkäni ovat huonossa kunnossa - peruskunto on kuitenkin hyvä. Pitäisiköhän juoksemista varten ostaa myös erilaiset lenkkarit?

2

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • misu

      jos polvet ovat kovin huonossa kunnossa, niin suosittelisin kyllä muuta lajia kuin juoksua. jos kuitenkin päätät aloittaa lenkkeilyn, hanki kunnon juoksulenkkarit, juuri sinun jalallesi ja askelluksellesi sopivat, ja juokse mieluiten pehmeillä alustoilla. huolehdi myös jalkojen lihaskunnosta ja venyttelystä ja tasapainota muilla lajeilla, esim. pyöräily, uinti, hiihto...paino ei ole ongelma, jos et ole reilusti ylipainoinen.

    • Joggi-karhu

      Jos sinulla on ongelmia polven ja selän kanssa, suosittelen keskustelua esim. fysioterapeutin kanssa. Tietyillä voimisteluliikkeillä heti lenkin jälkeen voit kenties ehkäistä kipuja.
      Mitä itse juoksemiseen tulee, suosittelen seuraavanlaista kaavaa;
      1) Harjoittele 2 kk juoksua kävelyn yhteydessä, esim. siten, että kävelet aluksi puolet ajasta ja hölkkäät pieniä pätkiä siinä ohessa. Lisää juoksun osuutta, kun kunto antaa myötä.
      2) Siirry 3:n kk alussa pelkkiin juoksumatkoihin. Juokse aluksi 4-7 km kunnostasi riippuen, mielellään ainakin 3 kertaa viikossa.
      3) Lisää vähitellen matka sellaiseksi, joka tuntuu sopivalta. Vältä ylilyöntejä - vaikka kymppi tuntuu joskus naurettavan helpolta, voi pitemmät lenkit viedä juoksuhalut kokonaan.

      Muutama lisävinkki;

      A) Älä säästä kengissä. Etsi asiantunteva myyjä, joka opastaa sinulle sopivat kengät.
      B) Kramppeja ei voi välttää, varsinkaan alussa. Jalat yleensä tottuvat juoksuun vuosien mittaan ja vaiva katoaa kuin itsestään.
      C) Sykemittari ei ole välttämätön, mutta siitä on usein apua. Koska olet kova kävelijä, olet tottunut matalaan sykkeeseen harjoittelussa (90-115). Juostessa helposti syke pamahtaa jopa 160-190 tasolle, jolloin elimistösi vetää käsijarrut päälle. Mikäli et halua käyttää mittaria, suosittelen lenkille tasaista maastoa ja hidasta vauhtia.
      D) Älä juokse peräkkäisinä päivinä, vaan pyri pitämään aina vähintään yksi välipäivä - palautuminen on yllättävän hidasta, vaikka olo on mahtava juoksun jälkeen.

      Tämä aika vuodesta on paras mahdollinen aika aloittaa lenkkeily, joten helteiden hellittäessä - lähde matkalle !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      214
      3200
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      19
      2321
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      322
      2017
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      79
      1992
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1911
    6. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      25
      1731
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      31
      1618
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      31
      1429
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      121
      1301
    10. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1170
    Aihe