Pelailin harrastesählyä noin 10 vuotta sitten. Silloin mailat olivat varsin yksinkertaisia, eikä mitään kuppeja ja kouruja ollut lavoissa. Nyt aloin pelailemaan uudestaan ja vanha mailakin oli jonnekin kadonnut, piti ostaa uusi. Ihmettelen vain, että kaikissa mailoissa on ns nostokulmaa lavassa aivan liikaa. Ostin sellaisen, missä mahdollisimman vähän nostokulmaa, mutta silti vedot lähtee aivan liian ylös, vaikka ei yritä. Vanhoissahan nostokulmaa oli 0 -astetta, eli kulma oli sama mailan varren kanssa = vedot lähti juuri sinne mihin sihtasi. Pahimmissa ja kalleimmissa mailoissa taisi olla nostokulmaa jopa 20-30 -astetta. MIKSI? Eikö nykypelaajat saa palloa muuten nousemaan. Plus että maanuoliaisia vetoja ei pysty noilla tehdä ollenkaan.
Pallohan uusilla mailoilla pysyy aivan uskomattoman hyvin hallussa, vaikka viime kerrasta on se 10 vuotta. Se on toisaalta hienoa, että pallo pysyy tällaisen sunnuntaisählärinkin näpeissä kuin liimattu, jopa paremmin kuin silloin 10 vuotta sitten jollain rautakanki-ekselillä, ja heti, ilman reeniä. Tämä madaltaa varmasti kynnystä alkaa pelaamaan sählyä, kun pallo pysyy kenen tahansa hallussa heti alusta alkaen varsin mukavasti, toisin kuin silloin ennen, jolloin peli oli sählyä sanan varsinaisessa merkityksessä.
Kääntöpuoli tälle on se, että varsinainen pallon hallinta on niin helppoa, että haasteita pitää hakea siitä, kuka tekee komeimman ilmaveivin. Sitten varsinainen peli kärsii tästä, kun koko ajan haetaan vain ilmaveivejä. Se ei kehitä pelisilmää, kun jokainen vuorollaan yksinään veivailee vailla päämäärää, puuhelmet kaulassa ja tukka geelillä sliipattuna.
Nojoo, taisin puhua jo liikaa. Mutta pääpointti oli se, että miksi ei enää löydy pienellä nostokulmalla varustettuja mailoja, joilla vedot ei lähtisi kohti kattoa. Tehtäispä vaikka ilmaveivimailat erikseen, ja sitten pelimailat erikseen, niin voisi sitten jokainen valita omansa. Ja sen ilmaveivin voi taitava pelaaja tehdä vaikka suoralapaisella lasten puumailalla. Ei mailoja pitäisi valmistaa sillä perusteella, että jokaisen pitää helposti pystyä tekemään ilmaveivi. Ilmaveivin sai nykymailallani tehtyä joka ikisellä yrityksellä, ja lasten kanssa pelaillessani, 55-vuotias äitini (lasteni mummo), oppi tekemään ilmaveivin 3:ssa minuutissa, kun opetin.
Kiitos - olen puhunut...
nykyajan mailat outoja
ugher ush
3
269
Vastaukset
- säbäniilo
Exel megalomaniac
http://www.lujakunto.fi/images/exel_megalomaniac_mbisokuva_0905_2ef.jpg
Täysin suora, oot pappa vähä kujalla nyt? :DD- kkiyugk
HEI MULL ON TOI LAPA EIKSE OO SUN MIELESTÄ HYVÄ!!!!! TAIVUTIN SITÄ NI SE ONN NIIN BEST!!!!!!
- ugher ush
Olen 27, en nyt tiedä voiko mua vielä papaksi sanoa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452894Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061674Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611438
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2201204