Kiireavuksi toiseen firmaan

Kysyvä työntekijä

Olen tehnyt työsopimuksen firman X kanssa. Nyt minulle tuli käsky että kun on hiljaista niin pitäisi mennä firmaan Y ja Z jeesaamaan jos aikaa on.

Onko tämä ok? Voiko näin tehdä? Työsopimuksessani ei ole mitään mainintaa tällaisesta.

Firma Y ja Z ovat tämän firman "sisaryrityksiä" ja toinen yrityksistä on samoissa tiloissa. Mutta onko tällainen laillista? Muutenkaan työ ei vastaa koulutustani ollenkaan.

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysyvä tieltä eksy

      Kysy asiaa omasta ammattiliitoststa.

    • tee näin :)

      sanot vain ei ja hankit itsellesi potkut. Sitten voit miettiä kannattiko.

    • abc kissa kävelee

      Avainkysymykset ovat: mitä työsopimuksessasi lukee työntekopaikasta ja työtehtävistä?

      Eli jos työntekopaikka on rajattu vain tiettyyn osoitteeseen (hyvin epätodennäköistä) niin sinun ei tarvitse suostua työhön muussa osoitteessa.

      Ja jos työsopimuksessasi on rajattu hyvin tarkasti työtehtäväsi, eikä ole mainintaa "ja muut em. tehtäviin liittyvät työt" tai "ja muut esimiehen osoittamat tehtävät" tms niin silloin niiden ulkopuolisia tehtäviä ei tarvitse ottaa vastaan. Mutta todennäköisesti tästäkin on maininta joten ei taida päteä.

      Noin yleisemmällä tasolla kysymyksiisi että onko tämä laillista ja ok: Pysyt koko ajan työsuhteessa työnantajaasi X joten sen puolesta asia on ok. X vaan laskuttaa edelleen työsi käyttäjäyrityksiltä Y ja Z, mutta se ei enää edes kuulu sinulle miten se hoidetaan.Tilanne on puolestasi vähän sama kuin jos olisit jossain pienessä rakennusyrityksessä (X) joka lähettää sinut maalaamaan jonkun mummon (Y) asunnon uudestaan ja näin otat tehtäviä vastaan siltä mummelilta mutta ylin esimiehesi on kuitenkin siellä raksayrityksessä. Ja jos tehtävät eivät vastaa alunperin sovittua niin olisit oikeasti vaikka koristemaalari mutta nyt joiduit muihin siihen liittyviin tehtäviin.

      Lisäksi on tärkeä huomioda se, että työnantajallasi on velvollisuus tarjota sinulle töitä ja sinulla on velvollisuus ottaa niitä vastaan. Molemmat siis työsopimuksen perusteella ja työsopimuksen rajoissa. Ja jos ei löydy työtä jota työnantajasi voisi tarjota sinulle työsopimuksesi puitteissa, hänellä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin lomauttaa tai irtisanoa sinut.

      Varmaan sinunkin mielestäsi on parempi että työnantajasi etsii ennemmin sinulle tehtäviä "sisaryrityksistä" kuin lomauttaa sinut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe