Ovatko kampaamojen hiustenhoitotuotteet (shampoot, hoitoaineet, tehohoidot) parempia kuin markettien vastaavat tuotteet? Perusteluja, kiitos! Onko markettien tuotteissa sitten jotain silikonia, joka pitemmän päälle on haitaksi hiuksille?
Omissa hiuksissani minulla on kasvatusprosessi meneillään ja haluaisin vinkkejä... Olen kyllä jo melkein hyllyttämässä koko projektia, koska juuri nyt hiukseni näyttävät huonokuntoisilta hampuilta! Permanentin otin alkukeväästä ja se on jo nyt aika kehnon näköinen. Miten Te muut permispäät hoidatte kiharoitanne, että ne pysyvät kauniina?
Hiustenhoitotuotteiden
2
252
Vastaukset
- öök
Sekä kampaamoiden että markettisarjojen tuotteissa on silikonia. Eri nimillä ja eri määriä, ei voi siis sanoa yleispätevästi että kampaamotuotteet ovat hyviä koska markettituotteissa on silikonia. Molemmissa sitä on.
Jos jostakin syystä haluat silikonia vältellä niin sinun on pakko opetella silikonin nimitykset inci-listasta ja kaivaa sieltä. Ikuinen sota on myös siitä mitkä silikonit ovat vesiliukoisia ja mitkä kaikista haitallisimpia.
Kotimainen Xz-sarja (marketeista) mainostaa tuotteidensa olevan silikonittomia. Muistakin sarjoista silikonittomia löytyy kun jaksaa kaivaa. Shampoista yritän vältellä silikonia (ei ehkä kivaa päänahalle) mutta hoitoaineissa sen sallin pieninä määrinä eli loppupäässä inci-listaa.
Niin ja jos hiuksesi ovat huonossa kunnossa niin kasvatuksessa ei ole mitään mieltä. Hajonneesta hamppuuntuneesta hiuksesta ei saa uuden veroista muuta kuin saksilla. Leikkauta joku kiva malli jossa lähtee huonot latvat pois ja jatka kasvattamista terveemmällä hiuksella ja fanaattisesti tyvestä alkaen hoitaen. - siiri
kampaamotuotteethan ovat tunnetusti kalliinpia kuin markettisarjat. hinta johtuu siitä että kampaamotuotteita kehitelleen kokoajan ja ne on kehitetty pidemälle kuin markettien tuotteet. lisäksi ne valmistetaan laadukkaammista raaka-aineista jotka tietenkin maksavat enemmän kuin halvemmat jotka eivät ole niin laadukkaita ja tietenkin laadukkaimpia raaka-aineita tutkitaankin enemmän. on olemassa erilaisia ryhmiä jotka testaavat jatkuvasti uudistuvia kampaamotuotteita ihan vapaaehtoisille ihmisille.
huhutaab että eräissä markettien tuotteissa olisi haiteallisia silikoneja. sitä en tiedä miten paljon siinä on faktapohjaa. mutta kampaamotuotteissa ei ainkaan ole haitallisia silikooneja. silikoni siloittaa hiuksen pintaa ja antaa sille kiiltoa. joten eivät silikonit haitallisia ole.
muistithan hoitaa permishiuksesi permishiusten tuotteilla. ne tarvitsevat paljon kosteutta!! eli hyvä hoitoaine on kaiken A ja O.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee683072Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."251940Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2581498Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.931486Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2561162Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki251059Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201044En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711020Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin761014- 97978