En oikein ymmärrä, miksi sauvakävelyä haukutaan naurettavan näköiseksi kun taas esim. hiihtoa tai "sauvaluistelua" ei?
"Unohtuiko sukset kotiin?". Mietitäänpä asiaa ennakkoluulottomasti. Mikä seuraavista kuulostaa naurettavimmalta: a) sauvat, b) sauvat jaloissa rasvatut puutikut, c) sauvat jaloissa muoviset pyörillä varustetut kengät.
Kyse ei taidakaan olla siitä, mikä _näyttää_ naurettavimmalta, vaan siitä että sauvakävelyä ei mielletä yhtä urheilulliseksi ja vauhdikkaaksi kuin vaikkapa hiihtoa tai sauvaluistelua.
Kyllä siitä sauvakävelystä vielä trendilaji tulee. Vai onko sauvakävely "cool" vasta sitten, kun Ville Valo bongataan sauvojen kanssa Helsingin kaduilla?
"Sauvaluistelu" fiksumman näköistä?
3
842
Vastaukset
- Jani
...mutta ainakin viattomille ohikulkijoille osa sauvaluistelijoista on melkoisia uhkia. Eivät millään näytä ymmärtävän miten sauvoillaan huitovat, vaan koko pyörätien leveys menee kun sauvat heilahtavat sivulle työnnön jälkeen. Siinä sitten yrität väistellä... Monille sauvojille näyttäisi olevan ihan riittävästi tekemistä niiden luistinten kanssa ja sitten pitää vielä ottaa sauvat tuomaan lisää vauhtia.
Poliisi kai on vielä sauvojien suhteenkin samaa mieltä kuin pelkillä luistimilla liikkujienkin, että oikea paikka on jalkakäytävä. Vauhti kyllä on enemmänkin pyöräilijöiden luokkaa.- nordic
Ei luistelijalle itselleen vaan muille. Sauvathan on paljon pidemmät ku kävelijöillä (ku luistinten kanssa ollaan niin korkealla), ja viistoista liikeradoista johtuen sauvat heiluu koko jalkakäytävän leveydeltä. Onneksi itseäni vastaan on tullu vaan fiksuja sauvaluistelijoita, jotka lopettaa sauvomisen (tai harventaa tai kaventaa sitä) kohtaamistilanteessa. Toi poliisin mielipide kai tulee ihan tieliikennelaista, ja lait tunnetusti muuttuu hitaasti, vaikka tarvetta olisi!
- JeP
nordic kirjoitti:
Ei luistelijalle itselleen vaan muille. Sauvathan on paljon pidemmät ku kävelijöillä (ku luistinten kanssa ollaan niin korkealla), ja viistoista liikeradoista johtuen sauvat heiluu koko jalkakäytävän leveydeltä. Onneksi itseäni vastaan on tullu vaan fiksuja sauvaluistelijoita, jotka lopettaa sauvomisen (tai harventaa tai kaventaa sitä) kohtaamistilanteessa. Toi poliisin mielipide kai tulee ihan tieliikennelaista, ja lait tunnetusti muuttuu hitaasti, vaikka tarvetta olisi!
Sauvaluistelijat ovat vaaraksi itselleen ja ympäristölle. Jalkakäytävillä/risteysalueilla mennään niin pirun lujaa ettei varmasti keretä jarruttaa ajoissa jos on tarvis. Autoilijoidenkin on hankala huomata kovaa menevää "tikkua" jää meinaan niin pirun helposti etutolpan taakse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399245Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748100Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625895William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542420Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62135Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821775Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201719Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71498Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921494Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401399