Juttia ja Jyrkejä tähän maahan oikein sikiää ja miksi heiltä puuttuu kyky ajatella loogisesti. Eikö tuolla 40 mrd. olisi voinut tukea Talvivaaraa tai yleensäkin Kainuun seutua, olis vaikka rakennettu jokaiselle kansan edustajalle oma uimaallas ja korotettu eläkettä. Nyt olisi ollut tilaisuus vaikka korjata sellainen epäkohta palkkakuitissa, että *eläkemaksu *työ.vak.maksu ja vaikka *ayj-maksu maksettaisiin nettopalkasta eikä brutto. Meikäläinen pitää nyt kyllä sapattivuoden ja se alkaa huomenna!
Mistä näitä?
17
206
Vastaukset
- S Etämies
40 000 000 000€ voisi jakaa perhettä kohti keskim. 20 000€ lahjakortteja, joilla saisi ostaa vain Suomessa valmistettuja tuotteita,.................
Kaikilla riittäisi rahaa ja työpaikkoja tulisi riittävästi
Suomest tulisi nopeasti hyvinvointivaltio, jolla olisi varaa antaa tukea muillekin köyhemmille valtioille..........................
Mutta eihän sellainen passaa sentäänHuvittavinta tässä on se, että lainaamme tuon summan Kreikalta:D Pari vuotta vielä tätä vedätystä niin me olemme Kreikalle velkaa.
- adjöööö
Suomi perseilee oman taloutensa kuralle.
- Jykä K.
Muthei! Me tienataan vielä tällä!
- Suomea Jygetetään:.!
.
Eikö kukaan muka huomaa että Suomea jygetetään *PAHASTI*
Har!
.
- määmy
Ei Suomi oo antanu 40 miljardii lainaa Kreikalle. Kreikka on saanu veloistaan anteeks tuon summan. Suomi on satsannu lainarahaa Kreikan velkoihi alle 2 miljardii ja ottaa takkiin 10 miljoonaa per vuosi.
Kreikan takuut on about miljardi ja saadaan takas noin 30 v. kuluttuu. Jos joka vuos saadaan takkiin tuo 10 millii, ni 30 vuodes tekee 300 miljoonaa. Mikä o noin 1/3 takuist. Takuut sinänsä sioitetaan johonki ja mikään ei takaa sioitusten kannattavuutta.
Summat o sit noin, ei just - noco
Enpä halua olla millään tavalla osallisena tässä Jyrki-Jutta-jutussa.
- Jykä K.
Olet tai sitten itket ja olet!
Sulle järjestetään tasa-arvon nimissä ihan oma keskustelu. http://youtu.be/k5pNzTXz3Cg kävin laittamassa sulle vielä yhden peukun.
Mistä sunlaisia sikiää? Se 40 miljardia on mielikuvitusrahaa, jolla leikitään isoa herraa ja jota ei tosipaikan tullen olisi olemassa reaalisesti missään mitenkään vaikka kuinka myytäisiin kaikki valtion omistukset yms tauhka. Kiva leikkiä ,kun on, millä leikkiä?
modelli kirjoitti:
Maasta minä olen tullut......
Sinä valmistat minulle pöydän minun vihollisteni silmien eteen. Sinä voitelet minun pääni öljyllä; minun maljani on ylitsevuotavainen. Sula hyvyys ja laupeus seuraavat minua kaiken elinaikani; ja minä saan asua Herran huoneessa päivieni loppuun asti...
- Fiwejkwefwf
Olisikohan logiikan puutteeseen syy se että tekivät he mitä tahansa palkka juoksee?
Maksamalla palkkioita ei-mistään saadaan ei-mitään.
Jos oikein kunnon kenopää sattuu asemaan, niin siinähän hän toteuttaa omaa yksityistä fantasiaansa kaiken mahdollisen suhteen, ja myy vaikka koko valtakunnan pystyäkseen niistämään pari miljoonaa välistä.
"Puuttuu kyky ajatella loogisesti" ei välttämättä pidä lainkaan paikkaansa, näet heidän toimintansa voi olla hyvinkin loogista jos motiivi on joku muu kuin mitä varten heidät on virkoihinsa asetettu. Näiden todellisten motiivien löytämiseen ei tarvi kuin ynnätä yhteen tehdyt päätökset, niiden seuraukset ja huomata että kansallisvaltiotahan ollaan johdonmukasiesti purkamassa niin suoraan kuin epäsuorastikin luomalla sisäisiä ristiriitoja niin tuloerojen kuin vaikka ulkomaalaisten aseman tai vaikkapa sukupuolten välisen sodan keinoin.
Jos tarkoitus on rakentaa julkisen ja ns. "laillisen" prosessin kautta imperiumi jota ei johda demokraattinen koneisto vaan ei-demokraattinen talousvalta tuhoten samalla kansallisvaltio niin tuolle polulle asemoitumisessa ollaan toimittu erittäin taidokkaasti ja loogisesti perusteltavissa olevalla prosessilla. Se kuinka kansamme passivoidaan mitä erilaisimmilla tempuilla on häkellyttävän nerokasta, ja se kuinka kaikki omaisuus imuroidaan harvojen käsiin on toinen neronleimaus - kuin myös vastustavien mielipiteiden ja julkisesa keskustelussa todellisten ongelmien kätkeminen - vaikka sitten ostamalla työn konkreettisesta puuttumisesta valittavat kerrankin julkiseen keskusteluun osallistuvat "pois maleksimasta".
Jos et huomaa suurta logiikkaa olet sinä se jolta puuttuu se loogisen analyysin prosessi itseltäsi.""Puuttuu kyky ajatella loogisesti" ei välttämättä pidä lainkaan paikkaansa, näet heidän toimintansa voi olla hyvinkin loogista jos motiivi on joku muu kuin mitä varten heidät on virkoihinsa asetettu."
http://bilderberg.infosota.fi/2010/07/07/ministeri-katainen-osallistuin-bilderberg-kokoukseen-asiantuntijana-enka-suomen-edustajana/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Bilderberg-ryhmä#Suomalaisia_kokouksiin_osallistuneita
Niin?PlatosMorbidDust kirjoitti:
""Puuttuu kyky ajatella loogisesti" ei välttämättä pidä lainkaan paikkaansa, näet heidän toimintansa voi olla hyvinkin loogista jos motiivi on joku muu kuin mitä varten heidät on virkoihinsa asetettu."
http://bilderberg.infosota.fi/2010/07/07/ministeri-katainen-osallistuin-bilderberg-kokoukseen-asiantuntijana-enka-suomen-edustajana/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Bilderberg-ryhmä#Suomalaisia_kokouksiin_osallistuneita
Niin?http://ra.fi/7Ntz
vtun linkit...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302688
- 681566
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2321278Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/1051231- 111168
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671095Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91992Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175988IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56969Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸44968