Keino estää työttömyysturvan väärinkäyttöä

1/2

Nykysysteemi

Pikku muutos systeemiin estäisi automaattisesti työttömyysturvalla loisimisen ja tekisi eläkeputkesta oikeudenmukaisen.


Jos unohdamme sen, että työttömät jaetaan kahteen eriarvoisesti kohdeltuun kastiin, niin nykysysteemissä on erittäin paha vika, joka hyödyttää vain ja ainoastaan niitä, jotka haluavat loisia systeemin kustannuksella. (Haluaako ammattiyhdistysliike tukea systeemin väärinkäyttöä, jos väärinkäyttäjä on liiton jäsen? Tämä väärinkäyttö toimii paitsi koko yhteiskunnan vahingoksi, niin myös muiden liiton jäsenten vahingoksi.)

Nykyisistä työttömyysturvan määräytymisperusteista seuraa se, että on ihmisiä, jotka elävät jatkuvasti pääasiassa ansiosidonnaisella työttömyysturvalla, ja osa ei saa sitä ollenkaan.

Tämä on seurausta siitä että on olemassa ns. työssäoloehto, joka voi saada tasan kaksi arvoa: Se joko täytyy tai ei täyty. Työssäkäynti ei ole kuitenkaan niin mustavalkoista, että sen voisi määritellä yhdellä lukuarvolla, joka saa arvon ON tai EI. Työssäolossa voi olla jaksoja, ja on aivan älytöntä, että viimeisin työjakso sanelee korvaukset, kun muut jaksot saattavat olla paljon merkittävämpiä.

Se on oikein, että mitä isompia työttömyysvakuutusmaksuja maksat, sitä isompaa työttömyyskorvausta saat. Pitäisi olla myös niin, että mitä kauemmin olet ollut töissä, sitä pidemmän ajan olisit oikeutettu korvaukseen. Lyhyellä työssäololla korvaus voisi olla esim. 150 päivää, pitkällä 500 päivää jne. Joku maksimi- ja minimiaika voisi olla jos niin halutaan. (Alempana esitetty systeemi toimii myös ilman rajoja.) Nyt keplotellaan ihan liikaa ns. liittopäivien nollauksella. Joillakin on enemmän korvauspäiviä kuin töissäolopäiviä. Se ei ole kenenkään etu, sitä haluaa tuskin edes AY-liike.

Toinen juttu on se, että viimeisin palkka juuri ennen töiden loppumista vaikuttaa aivan liikaa työttömyysturvaan ja mahdolliseen eläkeputkeen. Jos loppuaikoina on saanut poikkeuksellisen suurta palkkaa, vaikkakin vain vähän aikaa, niin korvaus on suuri. (Samoin mahdollinen eläkeputki.) Jos oli pienipalkkainen ennen työttömyyttä, niin tilanne on päin vastoin. Jos on hyvällä ansiosidonnaisella korvauksella, niin palkkatyötä ei edes kannata ottaa vastaan, jos uuden työn palkka on pienempi kuin työttömyyskorvaus.

Katso kuvia paikasta:
http://www.saunalahti.fi/kvarkki/oikeutta/korvaus.pdf

Työttömyyskorvauksen (ja eläkeputken) pitäisi riippua aiemmasta työhistoriasta, eikä vain viimeisimmästä osuudesta. Työttömyyskorvauksen suuruus voisi määräytyä samalla periaatteella kuin vanhuuseläkkeen suuruus. Eli työhistoria katsotaan työeläkeotteesta, eikä jostain epämääräisestä palkkatodistuksesta, joka on pahimmillaan jonkun kaverin kirjoittama, joka on palkannut kaverinsa omaan huuhaa-firmaansa vain liittopäivien nollausta varten.


Koska maksetut työttömyysvakuutusmaksut ja eläkevakuutusmaksut korreloivat hyvin voimakkaasti, niin työeläkeotetta voisi käyttää myös työttömyysturvan suuruuden määrittelemisessä. (Kumpaakin maksua maksetaan vain töissä ollessa ja kummankin suuruus riippuu palkasta.)

Se sama järjestelmä, jossa pidetään kirjaa ihmisten työhistoriasta, niin siinä voitaisiin pitää kirjaa myös niistä ajanjakoista, jolloin henkilö on saanut työttömyysturvaa ja maksetusta työttömyysturvan suuruudesta.

Jatkuu, sillä kirjoituksen maksimipituus on 5000 merkkiä.....
50345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

2/2

Saldosysteemi

Systeemi voisi toimia niin, että on olemassa joku laskennallinen saldo, joka kasvaa aina kun on töissä, ja pienenee kun saa työttömyyskorvausta. Saldo muuttuu esimerkiksi näin: Työhistoriaa katsotaan työeläkeotteesta esim. 5-10 vuotta taaksepäin, tai enemmänkin. Tästä nähdään paljonko kyseiselle henkilölle on kerääntynyt työeläkettä. Maksetuilla työttömyysvakuutusmaksuilla ja maksetuilla työeläkemaksuilla on keskinäinen riippuvuus, eli kumpaakin maksetaan vain töissä ollessa ja kummankin suuruus riippuu kulloisenkin hetken palkasta. Näin ollen maksetuista työttömyysvakuutusmaksuista voi päätellä melko tarkasti paljonko kyseisen henkilö on maksanut tänä aikana työttömyysvakuutusmaksuja joko suoraan tai työnantajamaksujen kautta. Tämä on likiarvo, mutta siitä saadaan haluttaessa hyvinkin tarkka, jos takautuvasti otetaan huomioon eri aikoina vallinneet vakuutusmakuprosentit. Se tuskin on tarpeellista, sillä tällaisen korjauksen jälkeen tarkkuus ja oikeudenmukaisuus on huikeasti parempi kuin nykysysteemissä, jossa sattuma määrää pitkälti sen miten suurta korvausta saa.

Työeläkekertymästä päätellään työttömyysturvan positiivien kertymä. Aina kun henkilölle maksetaan työttömyyskorvausta, niin silloin kertymä pienenee. Se ei pienene yksi yhteen kertymän kanssa, vaan jokainen korvauseuro voisi pienentää saldoa esim. viidellä eurolla. (Tai jollain muulla arvolla.) Näin liittopäivien nollauksella pelaavien saldo loppuu hyvin lyhyeen. Sen sijaan pitkään töissä olleiden saldo kestää kauan. Iäkkäillä ihmisillä on yleensä pitkä työhistoria, joten heidän kohdallaan saldo voi olla niin iso, että korvaus voisi riittää eläkeikään asti, jos korvauksen kestolle ei haluta asettaa rajoituksia.

Työssäoloehtoa ei olisi, vaan jokainen palkkaeuro olisi saman arvoinen ihan riippumatta siitä onko ne ansaittu suurella palkalla lyhyessä ajassa vai vähän pienemmällä palkalla vähän pidemmässä ajassa. Vastaavasti korvauspuolella voisi olla suurta korvausta lyhytaikaisesti tai pienempää korvausta pidemmän aikaa, sen mukaan mitä saldo kestää. Nykysysteemissä kannattaa roikkua työttömyysturvan varassa niin kauan kuin sitä saa, ja vasta sitten hakeutua töihin, kun korvaus uhkaa loppua. Tämän uuden systeemin mukaan se ei ole enää hyödyllistä, sillä se ei tuo lisäarvoa, eikä aiheuta työttömyysturvarahojen saamatta jäämistä, ne vaan siirtyvät hyödyttämään mahdollista myöhempää työttömyyttä. Jos työttömyyttä ei enää tule, niin käyttämätön saldo voitaisiin siirtää vanhuuseläkkeeseen. Näin kenelläkään ei olisi mitään motivaatiota elää työttömyysturvan siivellä, kun silloin eläisi kuitenkin tavallaan omilla rahoillaan.

Tämän systeemin etu olisi vielä se, että se kohtelisi pätkätyöläisiä ja freelancereitakin automaattisesti oikein.

Äänestä
  • kalervon yhteiskunnassa kaikki ovat vain työssä ja

    Äänestä

sanoo loispummi

Äänestä

Minulla edellisen työpaikan palkka oli noin puolet siitä mitä sitä edeltävän työpaikan palkka. Jos nyt onnistun saamaan lyhytaikaisen hyvin rahakkaan työkeikan, niin sen jälkeen voinkin heittäytyä yhteiskunnan elätiksi eläkeikään asti.

Äänestä

aloittaja voi muutaman vuoden kuluttua, esim, 5-10v. yrittää uudelleen... nyt on juuri lukkoon lyöty vuoden 2013 alusta voimaan tulevat muutokset ja varmaankin pysyy joltisenkin aikaa voimassa.

Äänestä
  • Siis ****** ainoa keino saada oikeutta. Mafiaa vastaan mafian keinot? Ei sortajaa vastaan voi toimia muulla tavalla.

    Äänestä

  • Eiköhän systeemiä ole yritetty saada oikeudenmukaiseksi jo parikymmentä vuotta, mutta kun liitot pitää kiinni kynsin hampain nykysysteemistä, niin en usko että 5-10 vuodenkaan kuluttua asia on korjaantunut.

    Äänestä

ei sinne eläke/työttömyysputkeen pääse kuin pitkän työuran tehneet... turha sinne on havitella 'alaikäisten' ja vain vähän työvuosia omaavan.... ei sinne keplottelemalla pääse.Se on työn antajasta kiinni jos antaa pois sellaiset työntekijät joilla jo alkaa kaikenlaista remppaa olla ja työteho ei sentakia enää paras ole, se on sopimusasia.Eikä ne ala jokaisesta makselemaan niitä sakkoja on sentään huomattava summa ja sillä rahalla voisi jo työllistää jokin kollin oppipojaksiEttä puolensa jos toisensa on asialla jos toisellakin.Työnantaja päättää ei siinä keplottelut auta.

Äänestä

Mulla on 35v työuraa ja ikää 59v. Työ loppui kun työt ulkoistettiin. Ansiosidonnaista putkea en saa kun tämä perkeleen systeemi estää sen saamisen. Kollegat sai, paitsi kaksi jotka ei olleet jäseniä. Se on VÄÄRIN!

Äänestä

miksi et saa jos on ikääkin jo 59, minä sain57 vähän -ikäisenä. Nyt olen lisäpäivillä kohta eläkkeellä62 tai miten haluan.

Äänestä
  • Siksi koska en ole kassajäsen.

    Äänestä

  • 11+17 kirjoitti:

    Siksi koska en ole kassajäsen.

    se onkin sitten jo eri juttu.... näin jälkikäteen jos ajattelet niin olisiko kannattanut olla.... säästitkö jäsenmaksuissa saman summan jonka nyt tulisit saamaan vai miksi et ollut jäsen, ihmettelen.

    Äänestä

  • 12+123 kirjoitti:

    se onkin sitten jo eri juttu.... näin jälkikäteen jos ajattelet niin olisiko kannattanut olla.... säästitkö jäsenmaksuissa saman summan jonka nyt tulisit saamaan vai miksi et ollut jäsen, ihmettelen.

    Tiesitkö sinä aikoinaan kassaan liittyessäsi että se vaikuttaa eläkeputkeen myöhemmällä iällä? Jos et niin olemme vain ajautuneet eri tilanteeseen eikä kassa ollut tietoinen valinta eläkeputkea varten.

    Äänestä

olen itse liittynyt v1971 ensimmäiseen kassaan eli liittoon ja en tiennyt silloin mitään putkia olemassa olevankaan mutta tiesin työttömyyden kohdatessa saavani korvausta,ja siitä on tieto karttunut sitä mukaa kun on oma toimeentulo eri tilanteissa alkanut kiinostaa.Eikä silloin mitään putkia edes ollutkaan , ne on myöhemmin syntyneitä 'etuja', jotka myös pikkuhiljaa poistuvat, nythän on ikärajojakin korotettu taas vuodella.Ja aikaa myöten jäävät pois kokonaan halutaan sitä tai ei.EK on sen jo puolestamme päättänyt.

Äänestä
  • Liitot maksattaa ansiosidonnaisensa veronmaksajilla!
    Helvetin kallis järjestelmä jolla kusetetaan tavallista ahkeraa Suomalaista yrittäjää, työssäkäyvää kaikkia jotka maksaa verossa!

    Mätä järjestelmä jos sen halutaan jatkuvan maksakoon liitot EI
    veronmaksajat!

    Äänestä

Ihan sama kuka sen maksaa kunhan saamme etumme joka on meille alunalkaenkin tarkoitettu, oma vika jos ei eduistaan huolehdi.Kun se on vaan niin pienestä kiinni niin miksi ette ole hommaa hoitaneet kotia.En minäkään haluaisi maksaa ns. yrittäjien lomia, sairauskuluja, eläkkeitä ym. mutta niin vain joudun veronmaksajana kustantamaan halusin tai en.Ne ns. yrittäjät on kepulaisia jotka kusettaa verottajaa ja työntekijöitä niin paljonkuin sielusietää. Kaikki pitäisi saada ilmaiseksi työntekijöitä myöten ja itselle vaan mahtavat voitot... mutta ei onnaa , poltan kaikki veronkiertäjät.

Äänestä
  • "Ihan sama kuka sen maksaa kunhan saamme etumme joka on meille alunalkaenkin tarkoitettu, "

    YÖK!

    Se sama etu kuuluu kaikille niille jotka ovat maksaneet siitä eikä sitä ole alunalkaen tarkoitettu pelkästään kassajäsenille.

    Varmaan ostat ihan puhtaalla omalla tunnolla lapsityövoimalla tehtyjä tavaroitakin piittaamatta siitä, kenen selkänahasta ne on revitty, kunhan vaan saatte ne, kun ne on "alunalkaenkin tarkoitettu teille".

    Kummassakin on sama logiikka: Ei piitata kenen selkänahasta oma etu on, kunhan sen vaan saa. Ansiosidonnaisessasi on mukana verirahoja. Verirahoiksi kutsun niitä rahoja jotka on maksatettu kassoihin kuulumattomilla.

    Äänestä

  • Verirahat kirjoitti:

    "Ihan sama kuka sen maksaa kunhan saamme etumme joka on meille alunalkaenkin tarkoitettu, "

    YÖK!

    Se sama etu kuuluu kaikille niille jotka ovat maksaneet siitä eikä sitä ole alunalkaen tarkoitettu pelkästään kassajäsenille.

    Varmaan ostat ihan puhtaalla omalla tunnolla lapsityövoimalla tehtyjä tavaroitakin piittaamatta siitä, kenen selkänahasta ne on revitty, kunhan vaan saatte ne, kun ne on "alunalkaenkin tarkoitettu teille".

    Kummassakin on sama logiikka: Ei piitata kenen selkänahasta oma etu on, kunhan sen vaan saa. Ansiosidonnaisessasi on mukana verirahoja. Verirahoiksi kutsun niitä rahoja jotka on maksatettu kassoihin kuulumattomilla.

    Tiedät kylölä kuka on asioitasi erimieltä!. heh heh heh ......

    "Ei niitä kukaan ole vienyt, ja niitä käyttään juuri ansiosidonnasen rahoitamiseen ( nyt otan maitsemasi 0,8%) kun sinulle tuottaa vaikeusia ymmärtää työttömyystuvamaksu rahoitetaan siinä on

    KAKSI PUOLTA

    (kuten kolikoissa on esine kolikkona umpnainen ympyrä jossa on metalliin painettu kruunu puoli ja klaava puoli)

    Ensimmäinen puolisko on työnantajan maksama (0,8%) tyottömyysvakuutusmaksu (olkoon tämä se kruunupuoli kolikosta)

    Toinen puolisko on työntekijän oma maksama työttömyysvakuutus maksu, joka maksetaan työntekijän työttömyys kassaan burttopalkoistaan koko kalenteri vuodelta ( olkoon tämä se kalaavapuoli sitten)

    jos ymmärrät miten kolikko toimii kun niissä on kaksi puolta ymmärrät miten ne toimii keskenään sympioosissa

    myös tyottomyysturvassa kaksi puolta työntekijän oma osuus ja työnantajan oma osuus ja näiden on toimittava yhteistyössä keskenään, joka on työttömyysvakuutus maksu siloin muodostuu ansiosidonnainen turva

    Pahoin pelkään ettet ymärrä lukemaasi-heität hapamaisesti kallisarvoisen kolikon hukkaan

    "KRUUNU PUOLI ON VARASTETTU"

    Äänestä

  • Verirahat kirjoitti:

    "Ihan sama kuka sen maksaa kunhan saamme etumme joka on meille alunalkaenkin tarkoitettu, "

    YÖK!

    Se sama etu kuuluu kaikille niille jotka ovat maksaneet siitä eikä sitä ole alunalkaen tarkoitettu pelkästään kassajäsenille.

    Varmaan ostat ihan puhtaalla omalla tunnolla lapsityövoimalla tehtyjä tavaroitakin piittaamatta siitä, kenen selkänahasta ne on revitty, kunhan vaan saatte ne, kun ne on "alunalkaenkin tarkoitettu teille".

    Kummassakin on sama logiikka: Ei piitata kenen selkänahasta oma etu on, kunhan sen vaan saa. Ansiosidonnaisessasi on mukana verirahoja. Verirahoiksi kutsun niitä rahoja jotka on maksatettu kassoihin kuulumattomilla.

    Ennen ansiosidonnaista, siis silloin kun kaikki liittoihin kuuluvat sai saman mk-summan, niin ne ketkä ei kuuluneet mihinkään , ei muistaakseni saaneet yhtään mitään mistään.Sitä peruspvrahaa alettiin maksamaan silloin niille ei -liittoon-kuuluville, kun ansiosidonnainen tuli voimaan, eli saivat sen edun ihan muitten siivellä, eikä silloin vielä ollut mitään työttömyysvakuutusmaksua olemassakaan.... jos nyt aletaan oikein tarkkaan asioista selvää ottamaan.

    Äänestä

  • papukaija ei varasta kirjoitti:

    Tiedät kylölä kuka on asioitasi erimieltä!. heh heh heh ......

    "Ei niitä kukaan ole vienyt, ja niitä käyttään juuri ansiosidonnasen rahoitamiseen ( nyt otan maitsemasi 0,8%) kun sinulle tuottaa vaikeusia ymmärtää työttömyystuvamaksu rahoitetaan siinä on

    KAKSI PUOLTA

    (kuten kolikoissa on esine kolikkona umpnainen ympyrä jossa on metalliin painettu kruunu puoli ja klaava puoli)

    Ensimmäinen puolisko on työnantajan maksama (0,8%) tyottömyysvakuutusmaksu (olkoon tämä se kruunupuoli kolikosta)

    Toinen puolisko on työntekijän oma maksama työttömyysvakuutus maksu, joka maksetaan työntekijän työttömyys kassaan burttopalkoistaan koko kalenteri vuodelta ( olkoon tämä se kalaavapuoli sitten)

    jos ymmärrät miten kolikko toimii kun niissä on kaksi puolta ymmärrät miten ne toimii keskenään sympioosissa

    myös tyottomyysturvassa kaksi puolta työntekijän oma osuus ja työnantajan oma osuus ja näiden on toimittava yhteistyössä keskenään, joka on työttömyysvakuutus maksu siloin muodostuu ansiosidonnainen turva

    Pahoin pelkään ettet ymärrä lukemaasi-heität hapamaisesti kallisarvoisen kolikon hukkaan

    "KRUUNU PUOLI ON VARASTETTU"

    Jos joku varastaa sinulta polkupyörän, koska et ole lukinnut sitä, niin sinä syyllistät uhrin, että se oli hänen vapaa valinta, kun ei lukinnut sitä. Hän heitti polkupyöränsä pois ihan vapaaehtoisesti.

    Nythän niiden maksamat "kruunupuolet" ja myös "klaavapuolet" varastetaan, jotka eivät ole maksaneet kassamaksua. Papukaija ei näytä ymmärtävän, että kumpikin kolikon puoli on tarkoitettu rahoittamaan työntekijän ansioturvaa, mutta kumpikin puoli siirretään valtion kassaan (= valtio varastaa), jos kolikon omistaja ei ole osannut lukita sitä kassamaksulla.

    Äänestä

  • papukaija ei varasta kirjoitti:

    Tiedät kylölä kuka on asioitasi erimieltä!. heh heh heh ......

    "Ei niitä kukaan ole vienyt, ja niitä käyttään juuri ansiosidonnasen rahoitamiseen ( nyt otan maitsemasi 0,8%) kun sinulle tuottaa vaikeusia ymmärtää työttömyystuvamaksu rahoitetaan siinä on

    KAKSI PUOLTA

    (kuten kolikoissa on esine kolikkona umpnainen ympyrä jossa on metalliin painettu kruunu puoli ja klaava puoli)

    Ensimmäinen puolisko on työnantajan maksama (0,8%) tyottömyysvakuutusmaksu (olkoon tämä se kruunupuoli kolikosta)

    Toinen puolisko on työntekijän oma maksama työttömyysvakuutus maksu, joka maksetaan työntekijän työttömyys kassaan burttopalkoistaan koko kalenteri vuodelta ( olkoon tämä se kalaavapuoli sitten)

    jos ymmärrät miten kolikko toimii kun niissä on kaksi puolta ymmärrät miten ne toimii keskenään sympioosissa

    myös tyottomyysturvassa kaksi puolta työntekijän oma osuus ja työnantajan oma osuus ja näiden on toimittava yhteistyössä keskenään, joka on työttömyysvakuutus maksu siloin muodostuu ansiosidonnainen turva

    Pahoin pelkään ettet ymärrä lukemaasi-heität hapamaisesti kallisarvoisen kolikon hukkaan

    "KRUUNU PUOLI ON VARASTETTU"

    Kapteeni Jack Sparrow on merirosvo ja rosvojen puolustaja. Hyökkäyksen kohteiksi joutuneille laivoille hän sanoo: "Oma valinta kun olit tiellä, itsehän olet reittisi valinnut. Ne kultarahat ja jalokivet jotka vein, niin ne kuuluvat minulle. Olenhan joutunut maksamaan suuria summia siitä että sain rakennettua tämän merirosvolaivan."

    Äänestä

  • Verirahat kirjoitti:

    "Ihan sama kuka sen maksaa kunhan saamme etumme joka on meille alunalkaenkin tarkoitettu, "

    YÖK!

    Se sama etu kuuluu kaikille niille jotka ovat maksaneet siitä eikä sitä ole alunalkaen tarkoitettu pelkästään kassajäsenille.

    Varmaan ostat ihan puhtaalla omalla tunnolla lapsityövoimalla tehtyjä tavaroitakin piittaamatta siitä, kenen selkänahasta ne on revitty, kunhan vaan saatte ne, kun ne on "alunalkaenkin tarkoitettu teille".

    Kummassakin on sama logiikka: Ei piitata kenen selkänahasta oma etu on, kunhan sen vaan saa. Ansiosidonnaisessasi on mukana verirahoja. Verirahoiksi kutsun niitä rahoja jotka on maksatettu kassoihin kuulumattomilla.

    Kyllä, ostan kyselemättä kuka-missä-miksi- jokin on tehty.. jos se on laadukas tuote, hinnalla ei ole väliä, vain laadulla... ikinä en osta mitään halpaa rihkamaa.Jos sen paremman ja laadukkaan on tehnyt kuka tahansa ostan sen, koska voin.Olen myös löytänyt sellaisia tuotteita jotka on kuin onkin tehty 'juuri minulle/meille'En kysy kuka teki... mutta takaan sen ettei ole halpis.

    Äänestä

  • Paukaijan kouluttaja kirjoitti:

    Jos joku varastaa sinulta polkupyörän, koska et ole lukinnut sitä, niin sinä syyllistät uhrin, että se oli hänen vapaa valinta, kun ei lukinnut sitä. Hän heitti polkupyöränsä pois ihan vapaaehtoisesti.

    Nythän niiden maksamat "kruunupuolet" ja myös "klaavapuolet" varastetaan, jotka eivät ole maksaneet kassamaksua. Papukaija ei näytä ymmärtävän, että kumpikin kolikon puoli on tarkoitettu rahoittamaan työntekijän ansioturvaa, mutta kumpikin puoli siirretään valtion kassaan (= valtio varastaa), jos kolikon omistaja ei ole osannut lukita sitä kassamaksulla.

    Kruunu puoli varastettu-siis et lue tai luetun ymmärtämisessä on puutteita

    Äänestä

  • Rosovon logiikkaa kirjoitti:

    Kapteeni Jack Sparrow on merirosvo ja rosvojen puolustaja. Hyökkäyksen kohteiksi joutuneille laivoille hän sanoo: "Oma valinta kun olit tiellä, itsehän olet reittisi valinnut. Ne kultarahat ja jalokivet jotka vein, niin ne kuuluvat minulle. Olenhan joutunut maksamaan suuria summia siitä että sain rakennettua tämän merirosvolaivan."

    Jos oikein ajatellaan Kapteeni jack sparrow "on lainannut niitä" mm laivoja, mutta kapteni jack sparrow:lle tuottaa suuria vaikeuksia täyttää puhtaalla vedellä, jo täysinäsiä vesitynnyreitä!. Mutta pahoin pelkään ettet sinä kapteeni barboosa ymmärrä lukemaasi, koska seilaat suuren kaapasilaivaston palveluksessa, metsästäen päänahkaani ja päätyväni hirttolavalle! yleisön pilkanteon kohteeksi

    Äänestä

  • papukaija ei varasta kirjoitti:

    Kruunu puoli varastettu-siis et lue tai luetun ymmärtämisessä on puutteita

    Papukaijalta unohtui tärkeä seikkan

    Papukaijan kouluttajalta puuttuu jopa oman kirjoituksensa ymmärtamisessä!.

    Ei niitä ole varastettu, niitä käytetään juuri nytkin työttömyysturvan rahoittamiseen!.

    Huolehdithan sinäkin papukaijan kouluttaja, sen hetken papukaijan hyvinvoinista!.

    TÄMÄ PAPUKAIJA KUULUU, PAPUKAIJOJEN TYÖTTÖMYYS KASSAAN!. siksi rohkenen ehdottaa

    PAPUKAIJOJEN KOULUTTAJA, VOI MYÖS KUULUA KOULUTTAJIEN TYÖTTÖMYYSKASSAAN!. lisäksi kun nykyisin tuo kouluttajien työsuhde on niin heikolla tolalla olisi hyvä liityä myös mm kouluttajien ammattiliittoon

    Äänestä

  • papukaija ei varasta kirjoitti:

    Papukaijalta unohtui tärkeä seikkan

    Papukaijan kouluttajalta puuttuu jopa oman kirjoituksensa ymmärtamisessä!.

    Ei niitä ole varastettu, niitä käytetään juuri nytkin työttömyysturvan rahoittamiseen!.

    Huolehdithan sinäkin papukaijan kouluttaja, sen hetken papukaijan hyvinvoinista!.

    TÄMÄ PAPUKAIJA KUULUU, PAPUKAIJOJEN TYÖTTÖMYYS KASSAAN!. siksi rohkenen ehdottaa

    PAPUKAIJOJEN KOULUTTAJA, VOI MYÖS KUULUA KOULUTTAJIEN TYÖTTÖMYYSKASSAAN!. lisäksi kun nykyisin tuo kouluttajien työsuhde on niin heikolla tolalla olisi hyvä liityä myös mm kouluttajien ammattiliittoon

    Papukaija ei näytä ymmärtävän, että kumpikin kolikon puoli on tarkoitettu rahoittamaan työntekijän ansioturvaa,

    Äänestä

  • papukaija ei ymmärrä kirjoitti:

    Papukaija ei näytä ymmärtävän, että kumpikin kolikon puoli on tarkoitettu rahoittamaan työntekijän ansioturvaa,

    Sen saa ihan ilman jäsenyyttä, ja paljon nopeammin pelkällä Googlella. En tunne ketään, jolle täysjäsenyydestä olisi ollut oikeasti hyötyä niin paljon, että siitä olisi kannattanut maksaa suuria täysjäsenyyden kuluja. Kassa riittää.

    Äänestä

  • google tietää kirjoitti:

    Sen saa ihan ilman jäsenyyttä, ja paljon nopeammin pelkällä Googlella. En tunne ketään, jolle täysjäsenyydestä olisi ollut oikeasti hyötyä niin paljon, että siitä olisi kannattanut maksaa suuria täysjäsenyyden kuluja. Kassa riittää.

    olen elämäni aikana saanut tähän mennessä ainakin100000e työttömyyskorvauksia ja saan vielä ainakin2vuotta jollen päätä sitten että 3v. joten olen saanut paljon ,paljon enemmän kuin koskaan olen maksanut jäsenmaksuja, joten se siitä ja sun jutustasi.

    Äänestä

Jos ei ole maksanut kassan jäsenmaksua.
On sama jos ei ole vakuuttanut omaa torppaa.
Jos torppa palaa niin oma on vastuu.
Jokainen järkevä ihminen liittyy liittoon ja tämän myötä kassan jäsenksi.
Eri asia on nämä vapaamatkustajat, jotka kuuluu YTK ja nauttiva liittojen neuvottelemista esuista ilmaiseksi.

Äänestä
  • "Jos ei ole maksanut kassan jäsenmaksua. On sama jos ei ole vakuuttanut omaa torppaa. Jos torppa palaa niin oma on vastuu."

    SE EI OLE SAMA ASIA.

    Tähän kiteytyy se miksi ihmiset eivät ymmärrä tätä asiaa. Torpan vakuuttaminen on vapaaehtoista. Sen sijaan työttömyysvakuutusmaksut ovat pakollisia.

    Olisin ihan tyytyväinen nykyiseen työttömyyspäivärahaani, jos en olisi maksanut työttömyysvakuutusmaksua.

    Minulla ei ollut myöskään kotivakuutusta ja minulle tuli vesivahinko. Maksoin sen ihan tyytyväisenä omistani enkä valittanut kenellekään. Vähän kirpaisi, mutta siinä kukaan ei tehnyt vääryyttä minulle. Eihän minun tietenkään kuuluu saada korvausta, jos en ole laittanut rahaa siihen vakuutusrahastoon, josta nämä vahingot maksetaan. Toisaalta olin vuosien varrella säästänyt vakuutusmaksuissa sen saman summan joka meni vesivahingon korjaamiseen.

    Työttömyysvakuutus on toinen juttu: Siinähän minä OLIN maksanut ne vakuutusmaksut joilla kustannetaan ansiosidonnainen työttömyysturva.

    Tämä on se asia jota suurin osa ihmistä ei ymmärrä.

    Äänestä

  • "Jokainen järkevä ihminen liittyy liittoon ja tämän myötä kassan jäsenksi.
    Eri asia on nämä vapaamatkustajat, jotka kuuluu YTK ja nauttiva liittojen neuvottelemista esuista ilmaiseksi. "

    Liitot luulevat liikoja itsestään. Ei YTK:laiset ole vapaamatkustajia. YTK on ollut keino taistella liittojen rosvousta vastaan. Se on ollut keino saada omat vakuutusmaksut omaksi hyödyksi. Voi niitä raukkoja, jotka eivät ole tienneet tätä, ja liittojen politiikan takia he nyt menettävät omat työttömyysvakuutusmaksunsa.

    Liitot ovat saaneet aikaan myös paljon pahaa, mm sen että moni työtön työllistyisi, jos työnantajat uskaltaisivat palkata heitä, mutta liittojen takia kynnys on korkealla. AY-väki näyttää myös kuvittelevan, että ilman liittoja olisi kuusipäivänen työviikko, ei kunnon lomia, duunareita ruoskittaisiin kuin kaleeriorjia, he saisivat euron tuntipalkkaa jne.

    Äänestä

  • YTK! kirjoitti:

    "Jokainen järkevä ihminen liittyy liittoon ja tämän myötä kassan jäsenksi.
    Eri asia on nämä vapaamatkustajat, jotka kuuluu YTK ja nauttiva liittojen neuvottelemista esuista ilmaiseksi. "

    Liitot luulevat liikoja itsestään. Ei YTK:laiset ole vapaamatkustajia. YTK on ollut keino taistella liittojen rosvousta vastaan. Se on ollut keino saada omat vakuutusmaksut omaksi hyödyksi. Voi niitä raukkoja, jotka eivät ole tienneet tätä, ja liittojen politiikan takia he nyt menettävät omat työttömyysvakuutusmaksunsa.

    Liitot ovat saaneet aikaan myös paljon pahaa, mm sen että moni työtön työllistyisi, jos työnantajat uskaltaisivat palkata heitä, mutta liittojen takia kynnys on korkealla. AY-väki näyttää myös kuvittelevan, että ilman liittoja olisi kuusipäivänen työviikko, ei kunnon lomia, duunareita ruoskittaisiin kuin kaleeriorjia, he saisivat euron tuntipalkkaa jne.

    YTK.ko on taistelemassa liittojen rosvousta vastaan? YTK:n jengi osaa vain 1 asian riidellä työtovereidensa kanssa!

    YTK:n sakki ei näe mitään positiivista siinä, että ammattiliitot ovat saaneet jäsenillensä ansisidonnaisen työttömyyspäivärahan, joka kartuttaa saajansa eläkettäkin, vaikka ammattiliitot ovat ne aikaansaaneet ei YTK!!! Ammattiliittojen politiikan takia kukaan ei ole menettänyt yhtään mitään, omaa tyhmyyttään kyllä, eikä siinä ole YTK:n porukasta ollut mitään hyötyä kenelekkään, ei liiton jäsenille, ei kassaan kuulumattomille

    Työnantajat eivät pelkää mitään muuta kuin liiketoiminnan kutistumista ei duunarin palkkaamista jos rahaa on tienattavissa! Kaikki muu on potaskaa!

    Kipaise Olkiluodon ydinvoimalatyömaalle ja kysy monenko € tuntipalkkaa siellä saa, kuuntele kuinka työnantajat haluavat 1 sairaspäivän 0€:lle ja lopun saikun 80% palkalle!!! Ei tarvitse kuvitella, on ihan oikeesti niin!

    Perusteluina esitettiin, että eihän ole työmatkakulujakaan!!! Pöllömpää en ole kuullut! Poliklnikkamaksu on 27, 50€, sairaspäivä sairaalassa noin 33€/päivä + lääkkeet kotiin!!! On siinä laskijat!

    Työnantajat saavat sairaspäivärahan Kelalta ja maksavat vain päivärahan ja palkan erotuksen!

    Äänestä

  • neljäs-nainen kirjoitti:

    YTK.ko on taistelemassa liittojen rosvousta vastaan? YTK:n jengi osaa vain 1 asian riidellä työtovereidensa kanssa!

    YTK:n sakki ei näe mitään positiivista siinä, että ammattiliitot ovat saaneet jäsenillensä ansisidonnaisen työttömyyspäivärahan, joka kartuttaa saajansa eläkettäkin, vaikka ammattiliitot ovat ne aikaansaaneet ei YTK!!! Ammattiliittojen politiikan takia kukaan ei ole menettänyt yhtään mitään, omaa tyhmyyttään kyllä, eikä siinä ole YTK:n porukasta ollut mitään hyötyä kenelekkään, ei liiton jäsenille, ei kassaan kuulumattomille

    Työnantajat eivät pelkää mitään muuta kuin liiketoiminnan kutistumista ei duunarin palkkaamista jos rahaa on tienattavissa! Kaikki muu on potaskaa!

    Kipaise Olkiluodon ydinvoimalatyömaalle ja kysy monenko € tuntipalkkaa siellä saa, kuuntele kuinka työnantajat haluavat 1 sairaspäivän 0€:lle ja lopun saikun 80% palkalle!!! Ei tarvitse kuvitella, on ihan oikeesti niin!

    Perusteluina esitettiin, että eihän ole työmatkakulujakaan!!! Pöllömpää en ole kuullut! Poliklnikkamaksu on 27, 50€, sairaspäivä sairaalassa noin 33€/päivä + lääkkeet kotiin!!! On siinä laskijat!

    Työnantajat saavat sairaspäivärahan Kelalta ja maksavat vain päivärahan ja palkan erotuksen!

    "ammattiliitot ovat saaneet jäsenillensä ansisidonnaisen työttömyyspäivärahan, joka kartuttaa saajansa eläkettäkin, "

    Ammattiliitot ovat saaneet aikaiseksi myös sen, että ei-jäsentekin pitää maksaa täsmälleen yhtä suurta työttömyysvakuutusmaksua kuin jäsenten. Siitä huolimatta ei-jäsenet saavat pelkän peruspäivärahan, joka EI KARTUTA eläkettä. Tämä on asia joka aiheuttaa suurta katkeruutta, vihaa ja verenhimoa niissä jotka ovat asiasta tietoisia! Olkaa tietoisia siitä. Tai pyyhkikää tämä kirjoitus pois, niin olette kuin strutsit ja siirrytte tietämättömyyden puolelle siitä miten tulehtuneessa tilanteessa nyt eletään.

    Nykyinen työttömyyspäiväraha on perseestä. Se kannustaa loisimaan sillä. Se on vahingoksi yhteiskunnalle. Tunnen yli vuoden lomautettuna olevan 43 vuotiaan ammatti-ihimisen, joka ei ole hakenut kuin yhtä työpaikkaa koko aikana. Sanoo että ehtiihän sen myöhemminkin, sitten kun päiväraha loppuu. Tämä on lomaa.

    Te ilkutte täällä ilkikurisesti että ähäkutti oma vika kun olit niin TYHMÄ että LUULIT olleesi vakuutettu. Tuollaiset aiheuttavat sen että kohta ihan oikeasti tartun aseisiin puolustaakseni sitä joka minulle kuuluu. Kiitos sinulle tuostakin provokaatiosta. Tein äsken päätöksen että omistan loppuelämäni tämän epäkohdan korjaamiseen, ja jos se ei onnistu, niin koko kuvio loppuu johonkin kamalaan. Kyse ei ole rahasta, vaan siitä että tunnen olevani vääryyden uhri.

    "Ammattiliittojen politiikan takia kukaan ei ole menettänyt yhtään mitään, omaa tyhmyyttään kyllä"

    HAISTA PASKA NELJÄS NAINEN! Ammattiliitot ovat saaneet aikaseksi sen että JOKAISEN ON PAKKO MAKSAA TYÖTTÖMYYSVAKUUTUSMAKSUA mutta liittoihin tai kassoihin kuulumattomilla ei ole oikeutta sillä kustannettuun työttömyyspäivärahaan. VALEHTELET jos muuta väität.

    Se on ainoa asia joka työmarkkinajärjestöissä on merkityksellinen minulle. Muu on merkityksetöntä. Ihan sama vaikka maksaisitte miljoonia työttömyyskorvauksena omille jäsenillenne niin kauan kun ne rahat eivät ole pois kassoihin kuulumattomien pussista, kuten nyt ovat.

    Äänestä

  • ATC-koodi C01DA02 kirjoitti:

    "ammattiliitot ovat saaneet jäsenillensä ansisidonnaisen työttömyyspäivärahan, joka kartuttaa saajansa eläkettäkin, "

    Ammattiliitot ovat saaneet aikaiseksi myös sen, että ei-jäsentekin pitää maksaa täsmälleen yhtä suurta työttömyysvakuutusmaksua kuin jäsenten. Siitä huolimatta ei-jäsenet saavat pelkän peruspäivärahan, joka EI KARTUTA eläkettä. Tämä on asia joka aiheuttaa suurta katkeruutta, vihaa ja verenhimoa niissä jotka ovat asiasta tietoisia! Olkaa tietoisia siitä. Tai pyyhkikää tämä kirjoitus pois, niin olette kuin strutsit ja siirrytte tietämättömyyden puolelle siitä miten tulehtuneessa tilanteessa nyt eletään.

    Nykyinen työttömyyspäiväraha on perseestä. Se kannustaa loisimaan sillä. Se on vahingoksi yhteiskunnalle. Tunnen yli vuoden lomautettuna olevan 43 vuotiaan ammatti-ihimisen, joka ei ole hakenut kuin yhtä työpaikkaa koko aikana. Sanoo että ehtiihän sen myöhemminkin, sitten kun päiväraha loppuu. Tämä on lomaa.

    Te ilkutte täällä ilkikurisesti että ähäkutti oma vika kun olit niin TYHMÄ että LUULIT olleesi vakuutettu. Tuollaiset aiheuttavat sen että kohta ihan oikeasti tartun aseisiin puolustaakseni sitä joka minulle kuuluu. Kiitos sinulle tuostakin provokaatiosta. Tein äsken päätöksen että omistan loppuelämäni tämän epäkohdan korjaamiseen, ja jos se ei onnistu, niin koko kuvio loppuu johonkin kamalaan. Kyse ei ole rahasta, vaan siitä että tunnen olevani vääryyden uhri.

    "Ammattiliittojen politiikan takia kukaan ei ole menettänyt yhtään mitään, omaa tyhmyyttään kyllä"

    HAISTA PASKA NELJÄS NAINEN! Ammattiliitot ovat saaneet aikaseksi sen että JOKAISEN ON PAKKO MAKSAA TYÖTTÖMYYSVAKUUTUSMAKSUA mutta liittoihin tai kassoihin kuulumattomilla ei ole oikeutta sillä kustannettuun työttömyyspäivärahaan. VALEHTELET jos muuta väität.

    Se on ainoa asia joka työmarkkinajärjestöissä on merkityksellinen minulle. Muu on merkityksetöntä. Ihan sama vaikka maksaisitte miljoonia työttömyyskorvauksena omille jäsenillenne niin kauan kun ne rahat eivät ole pois kassoihin kuulumattomien pussista, kuten nyt ovat.

    (tartun aseisiin puolustaakseni sitä joka minulle kuuluu. Kiitos sinulle tuostakin provokaatiosta. Tein äsken päätöksen että omistan loppuelämäni tämän epäkohdan korjaamiseen, ja jos se ei onnistu, niin koko kuvio loppuu johonkin kamalaan. Kyse ei ole rahasta, vaan siitä että tunnen olevani vääryyden uhri.)

    Jos teet tuon niin yhteiskunnan poliisi voimat ja oikeus laitos astuu suojattuun elämääsi

    JA SE KAIKKI valuu hukkaan

    HARKITSE VIELÄ

    Äänestä

  • ATC-koodi C01DA02 kirjoitti:

    "ammattiliitot ovat saaneet jäsenillensä ansisidonnaisen työttömyyspäivärahan, joka kartuttaa saajansa eläkettäkin, "

    Ammattiliitot ovat saaneet aikaiseksi myös sen, että ei-jäsentekin pitää maksaa täsmälleen yhtä suurta työttömyysvakuutusmaksua kuin jäsenten. Siitä huolimatta ei-jäsenet saavat pelkän peruspäivärahan, joka EI KARTUTA eläkettä. Tämä on asia joka aiheuttaa suurta katkeruutta, vihaa ja verenhimoa niissä jotka ovat asiasta tietoisia! Olkaa tietoisia siitä. Tai pyyhkikää tämä kirjoitus pois, niin olette kuin strutsit ja siirrytte tietämättömyyden puolelle siitä miten tulehtuneessa tilanteessa nyt eletään.

    Nykyinen työttömyyspäiväraha on perseestä. Se kannustaa loisimaan sillä. Se on vahingoksi yhteiskunnalle. Tunnen yli vuoden lomautettuna olevan 43 vuotiaan ammatti-ihimisen, joka ei ole hakenut kuin yhtä työpaikkaa koko aikana. Sanoo että ehtiihän sen myöhemminkin, sitten kun päiväraha loppuu. Tämä on lomaa.

    Te ilkutte täällä ilkikurisesti että ähäkutti oma vika kun olit niin TYHMÄ että LUULIT olleesi vakuutettu. Tuollaiset aiheuttavat sen että kohta ihan oikeasti tartun aseisiin puolustaakseni sitä joka minulle kuuluu. Kiitos sinulle tuostakin provokaatiosta. Tein äsken päätöksen että omistan loppuelämäni tämän epäkohdan korjaamiseen, ja jos se ei onnistu, niin koko kuvio loppuu johonkin kamalaan. Kyse ei ole rahasta, vaan siitä että tunnen olevani vääryyden uhri.

    "Ammattiliittojen politiikan takia kukaan ei ole menettänyt yhtään mitään, omaa tyhmyyttään kyllä"

    HAISTA PASKA NELJÄS NAINEN! Ammattiliitot ovat saaneet aikaseksi sen että JOKAISEN ON PAKKO MAKSAA TYÖTTÖMYYSVAKUUTUSMAKSUA mutta liittoihin tai kassoihin kuulumattomilla ei ole oikeutta sillä kustannettuun työttömyyspäivärahaan. VALEHTELET jos muuta väität.

    Se on ainoa asia joka työmarkkinajärjestöissä on merkityksellinen minulle. Muu on merkityksetöntä. Ihan sama vaikka maksaisitte miljoonia työttömyyskorvauksena omille jäsenillenne niin kauan kun ne rahat eivät ole pois kassoihin kuulumattomien pussista, kuten nyt ovat.

    Siihen miten paljon vihaat, tartutko aseisiin ei kuulu ammattiliitoille, eduskunnalle tai hallitukselle, se tunne on sinun ja sille sinä voit vallan antaa ja pilata lopunkin elämästäsi.

    Et ola ainoa "uhri", kyse on valinnoista sinun valinnoistasi. Kyllä ansiosidonnaisesta työttömyyspäivärahasta ovat olleet sopimassa kaikki kolmikannan osapuolet, ei yksin ammattiliitto!

    Kyllä tällä palstalla on ilkuttu kuinka voimaton ja hampaaton ay-liile on, kuinka työnantaja määrää kaikesta ja nyt simsalabim ay-liike on ihan yksin SANELLUT työttömyysturvan rakenteet ja tason!

    Siinä on jonkin verran ristiriitaisuutta, vai mitä?

    Äänestä

  • ATC-koodi C01DA02 kirjoitti:

    "ammattiliitot ovat saaneet jäsenillensä ansisidonnaisen työttömyyspäivärahan, joka kartuttaa saajansa eläkettäkin, "

    Ammattiliitot ovat saaneet aikaiseksi myös sen, että ei-jäsentekin pitää maksaa täsmälleen yhtä suurta työttömyysvakuutusmaksua kuin jäsenten. Siitä huolimatta ei-jäsenet saavat pelkän peruspäivärahan, joka EI KARTUTA eläkettä. Tämä on asia joka aiheuttaa suurta katkeruutta, vihaa ja verenhimoa niissä jotka ovat asiasta tietoisia! Olkaa tietoisia siitä. Tai pyyhkikää tämä kirjoitus pois, niin olette kuin strutsit ja siirrytte tietämättömyyden puolelle siitä miten tulehtuneessa tilanteessa nyt eletään.

    Nykyinen työttömyyspäiväraha on perseestä. Se kannustaa loisimaan sillä. Se on vahingoksi yhteiskunnalle. Tunnen yli vuoden lomautettuna olevan 43 vuotiaan ammatti-ihimisen, joka ei ole hakenut kuin yhtä työpaikkaa koko aikana. Sanoo että ehtiihän sen myöhemminkin, sitten kun päiväraha loppuu. Tämä on lomaa.

    Te ilkutte täällä ilkikurisesti että ähäkutti oma vika kun olit niin TYHMÄ että LUULIT olleesi vakuutettu. Tuollaiset aiheuttavat sen että kohta ihan oikeasti tartun aseisiin puolustaakseni sitä joka minulle kuuluu. Kiitos sinulle tuostakin provokaatiosta. Tein äsken päätöksen että omistan loppuelämäni tämän epäkohdan korjaamiseen, ja jos se ei onnistu, niin koko kuvio loppuu johonkin kamalaan. Kyse ei ole rahasta, vaan siitä että tunnen olevani vääryyden uhri.

    "Ammattiliittojen politiikan takia kukaan ei ole menettänyt yhtään mitään, omaa tyhmyyttään kyllä"

    HAISTA PASKA NELJÄS NAINEN! Ammattiliitot ovat saaneet aikaseksi sen että JOKAISEN ON PAKKO MAKSAA TYÖTTÖMYYSVAKUUTUSMAKSUA mutta liittoihin tai kassoihin kuulumattomilla ei ole oikeutta sillä kustannettuun työttömyyspäivärahaan. VALEHTELET jos muuta väität.

    Se on ainoa asia joka työmarkkinajärjestöissä on merkityksellinen minulle. Muu on merkityksetöntä. Ihan sama vaikka maksaisitte miljoonia työttömyyskorvauksena omille jäsenillenne niin kauan kun ne rahat eivät ole pois kassoihin kuulumattomien pussista, kuten nyt ovat.

    lomautettu pääsee takaisin omaan työpaikkaansa.... miksi pitäisi lomautettuna mitään uutta edes hakea, sentakiahan on juuri se lomautus ETTÄ PALAA TAKAISIN.

    Äänestä

  • neljäs-nainen kirjoitti:

    Siihen miten paljon vihaat, tartutko aseisiin ei kuulu ammattiliitoille, eduskunnalle tai hallitukselle, se tunne on sinun ja sille sinä voit vallan antaa ja pilata lopunkin elämästäsi.

    Et ola ainoa "uhri", kyse on valinnoista sinun valinnoistasi. Kyllä ansiosidonnaisesta työttömyyspäivärahasta ovat olleet sopimassa kaikki kolmikannan osapuolet, ei yksin ammattiliitto!

    Kyllä tällä palstalla on ilkuttu kuinka voimaton ja hampaaton ay-liile on, kuinka työnantaja määrää kaikesta ja nyt simsalabim ay-liike on ihan yksin SANELLUT työttömyysturvan rakenteet ja tason!

    Siinä on jonkin verran ristiriitaisuutta, vai mitä?

    Aika karmeaa tekstiä... toivottavasti ei realisoidu. Eiköhän ne ole eri ihmisiä jotka pitävät ay-liikettä hampaattomina kuin ne jotka pitävät sitä diktaattorina.

    Äänestä

  • 12+12 kirjoitti:

    lomautettu pääsee takaisin omaan työpaikkaansa.... miksi pitäisi lomautettuna mitään uutta edes hakea, sentakiahan on juuri se lomautus ETTÄ PALAA TAKAISIN.

    Pääseekö? Harvoin pääsee.
    Olen itse lomautettu. Aluksi sen piti olla 3 kk. Sitten neljän kuukauden päästä tuli tieto: "Jos ei puoleen vuoteen tule uusia kunnon tilauksia, niin harkitaan lappua luukulle." Firma kitkuttelee pystyssä ja lomautus on jatkut nyt 14 kuukautta.-> Lomautettujenkin on syytä hakea töitä jos ei ole varmuutta siitä että lomautus päättyy tiettynä päivänä.

    Äänestä

  • Lomautettuna kirjoitti:

    Pääseekö? Harvoin pääsee.
    Olen itse lomautettu. Aluksi sen piti olla 3 kk. Sitten neljän kuukauden päästä tuli tieto: "Jos ei puoleen vuoteen tule uusia kunnon tilauksia, niin harkitaan lappua luukulle." Firma kitkuttelee pystyssä ja lomautus on jatkut nyt 14 kuukautta.-> Lomautettujenkin on syytä hakea töitä jos ei ole varmuutta siitä että lomautus päättyy tiettynä päivänä.

    olen elämäni aikana ollut 2. työpaikassa... molemmissa on jossakin vaiheessa ollut lomautuksia.... ekassa oli jopa 2kk yhteenputkeen 1990-luvun laman alussa, sittemin tehtiin lyhennettyä viikkoa. oli 3 ja 4- päiväistä, siinä meni lähemmäs 5 vuotta ennenkuin täydet viikot alkoi. Se firma lakkasi olemasta kun omistaja sairastui ja oli pakko lopettaa kun ei nuoripolvi ollut vielä valmis jatkamaan.Toisessa työpaikassa teimme lyhennettyä työaikaa vuoro viikoin olimme töissä.En ole kenenkään lomautetun kuullut saaneen lopputiliä .Homma on aina hoitunut niinpäin että ensin on irtisanottu ne tuottavuudeltaan heikoimmat, eli ne joita ei paljon töissäkäynti kiinostanyt, lintsarit ym. sekunda.Sen jälkeen on homma hoidettu lomautuksin,kun firma haluaa porukan pitää , niin lomautuksin se onnistuu kun ensin putsataan ne lintsarit pois.Näin meilläpäin on asiat hoidettu.Ekassa firmassa oli työntekijöitä 3-24kpl, silloin kun menin oli tuo 24 kun lähdin ei jäljellä ollut ketäänToisessaon väkeä piisannut220 alkaen ja nyt on 145.Suunnitellut lomautukset peruttu... toivoin jo että muutamia viikkoja saisi ylimääräistä lomaa, siltä kantilta olen ne lomautukset aina ottanut, eikä ne ketään muutakaan pahemmin rassaa... no, muutama kädestä suuhun eläjä tietysti kiukkuaa..

    Äänestä

tulette vielä huomaamaan mitä on työelämä senjälkeen kun ay-väki vielä ikääntymisen myötä vähenee... alkusoitot on jo kuultu, esim, sairausloman karenssipäivä...sehän on vasta alkua jo kohta se on 3pv ja senjälkeen 'vähän' enemmän... palkanalennuksia sovitaan jo eri firmoissa vapaaehtoisesti, 0-linjaa on tyrkyllä muutamaksi seuraavaksi vuodeksi, ja nythän onkin jo maahanmuuttajat palkkakilpailijoina, työaikaa tullaan lisäämään tavalla tai toisella, joko elinikäistä /päivittäistä/viikottaista... valinnan mukaan, lomaltapaluurahan nimellä oleva palkanlisä lähtee, siitäkin on jo eksuunitelmat tehnyt...kyllä näitä piisaa mistä karsia ja mitään ei voi kun ei ole väkeä asioitten takana. Vai oikeinko tosissanna luulette jotta työnantaja hyväähyvyyttään ne teille maksaa. Toki maksaa muutamille 'korvaamattomille' avainhenkilöille jotka moniosaajia ovat, mutta niitä ei näillä palstoilla kuulla, ovat senverran fiksumpia jottei täällä luuhailla.Nämä täällä ovat joko työttömiä omasta syystään tai työkkärinkautta 'pakotettuja' töihin karenssin uhalla.Eipä täällä montaa työssäkäyvää varmaankaan ole.

Äänestä
  • Veikkaisimpa että tulevat sukupolvet vain haaveilevat meidän pullamössö kaikkeen tyytymättömien sukupolven tuhlailusta!
    Ei tulla näkemään enää kuinka viiskymppiset "sairas"eläkeläiset lentävät
    talveksi etelän lämpöön!

    Tulee vielä maksun aika näihinkin juhliin!

    Äänestä

  • Itku pitkäst...... kirjoitti:

    Veikkaisimpa että tulevat sukupolvet vain haaveilevat meidän pullamössö kaikkeen tyytymättömien sukupolven tuhlailusta!
    Ei tulla näkemään enää kuinka viiskymppiset "sairas"eläkeläiset lentävät
    talveksi etelän lämpöön!

    Tulee vielä maksun aika näihinkin juhliin!

    joopa nää nyky nuoret saa tavalla tai toisella maksaa -kaikki mulle nyt heti- juhlansa.Ilmaiseksi on tähän saakka mennytkin kaikesta.N. 20v. eteenpäin niin on toinen laulu menossa.

    Äänestä

  • Itku pitkäst...... kirjoitti:

    Veikkaisimpa että tulevat sukupolvet vain haaveilevat meidän pullamössö kaikkeen tyytymättömien sukupolven tuhlailusta!
    Ei tulla näkemään enää kuinka viiskymppiset "sairas"eläkeläiset lentävät
    talveksi etelän lämpöön!

    Tulee vielä maksun aika näihinkin juhliin!

    minkä ikäisiä tarkoita 'kaikkeen tyytymättömillä'... itse ymmärrän heidät 18-25v joilla ei ole mitään näkemystä todellisesta elämästä kun ovat saaneet kaiken valmiina tähän asti

    Äänestä

Oma on vika jos ei ole kuulunut kassaan, ei sitä jälkeenpäin kannata kirota.
Kassan jäsenyys on se lisävakuutus kun joutuu työttömäksi, ja on mahdollista päästä eläkeputkeen.
Onko se oiken niin siitä voidaan olla erimieltä mutta nyt mennään näillä säännöillä.

Äänestä
  • "Oma on vika jos ei ole kuulunut kassaan, ei sitä jälkeenpäin kannata kirota."

    Olet kuin poliisi joka ilkkuu ilkikurisesti raiskatulle naiselle, että oma vika kun olit niin tyhmä että et osannut suojautua raiskaajaa vastaan. Ei sitä sitten enää jälkeenpäin kannata kirota.

    Äänestä

näin se vaan on ,eikä vikisemällä miksikään muutu.Joltisenkin aikaa kuluu ja vettä virtaa joessa ennenkuin on edes harkinnassa mitään muuttaa.Ehkä sitten kun seuraavan kerran tehdään jotain heikennyksiä.

Äänestä
  • Jos olet noin kuuskymppinen työelämässä, työtön, eläkkeellä tai putkessa (kassan jäsen) Voit onnitella itseäsi kuulut siihen onnelliseen ryhmään jonka töttömyyskorvaukset tai eläkkeet maksetaan hautaan saakka (melko varmasti jollei oy Suomi Ab mene selvitystilaan)

    Kaikki vauvasta hiukan alle kuuskymppiseksi ovatki sitten huonomassa jamassa! Koska nykyinen eläke porukka on kuitannut velaksi eläkkeet, aniosidonnaiset, putket..... mitä kikkoja näitä nyt onkaan!

    Äänestä

itse olette saaneet kaikki ilmaiseksi...neuvolasta, koulutuksesta alkaen hammashuoltoon asti.. ei tästä montaa vuotta ole kun piti maksaa hammaslääkärikin itsre... ja pitää vieläkin ,enpä ole noihin terkkarin systeemeihin pitkine jonoineen lähtenyt.Ei ole ollut mitään ilmaista koulutusta vanhan kansakoulun jälkeen kellään vanhemmalla ihmisellä, nykyisin voi jokainen opiskella vaikka kuinka pitkälle lähes ilmaisksi. Hyvähän se vaan on, mutta laskisitte oikeasti mitä kaikkea saattekaan , kun vanhempanne ja isovanhempanne on kovan hinnan terveydellään maksanut jotta teillä helpompi elämä olisi... niin kehtaatte noinkin kirjoitella...Velaksi ei vanhempi supolvi hankkinut mitään, korkeintaan asutolaina oli... mutta nyt ollaan ottamassa kaikennäköistä pikavippiä heti jos jotain mielitekoa on... ja sitten olettekin ikuisessa kierteessä... vai onko sekin vanhempiesi vika.

Äänestä

nosto

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kvarkki * kirjoitti:

1/2

Nykysysteemi

Pikku muutos systeemiin estäisi automaattisesti työttömyysturvalla loisimisen ja tekisi eläkeputkesta oikeudenmukaisen.


Jos unohdamme sen, että työttömät jaetaan kahteen eriarvoisesti kohdeltuun kastiin, niin nykysysteemissä on erittäin paha vika, joka hyödyttää vain ja ainoastaan niitä, jotka haluavat loisia systeemin kustannuksella. (Haluaako ammattiyhdistysliike tukea systeemin väärinkäyttöä, jos väärinkäyttäjä on liiton jäsen? Tämä väärinkäyttö toimii paitsi koko yhteiskunnan vahingoksi, niin myös muiden liiton jäsenten vahingoksi.)

Nykyisistä työttömyysturvan määräytymisperusteista seuraa se, että on ihmisiä, jotka elävät jatkuvasti pääasiassa ansiosidonnaisella työttömyysturvalla, ja osa ei saa sitä ollenkaan.

Tämä on seurausta siitä että on olemassa ns. työssäoloehto, joka voi saada tasan kaksi arvoa: Se joko täytyy tai ei täyty. Työssäkäynti ei ole kuitenkaan niin mustavalkoista, että sen voisi määritellä yhdellä lukuarvolla, joka saa arvon ON tai EI. Työssäolossa voi olla jaksoja, ja on aivan älytöntä, että viimeisin työjakso sanelee korvaukset, kun muut jaksot saattavat olla paljon merkittävämpiä.

Se on oikein, että mitä isompia työttömyysvakuutusmaksuja maksat, sitä isompaa työttömyyskorvausta saat. Pitäisi olla myös niin, että mitä kauemmin olet ollut töissä, sitä pidemmän ajan olisit oikeutettu korvaukseen. Lyhyellä työssäololla korvaus voisi olla esim. 150 päivää, pitkällä 500 päivää jne. Joku maksimi- ja minimiaika voisi olla jos niin halutaan. (Alempana esitetty systeemi toimii myös ilman rajoja.) Nyt keplotellaan ihan liikaa ns. liittopäivien nollauksella. Joillakin on enemmän korvauspäiviä kuin töissäolopäiviä. Se ei ole kenenkään etu, sitä haluaa tuskin edes AY-liike.

Toinen juttu on se, että viimeisin palkka juuri ennen töiden loppumista vaikuttaa aivan liikaa työttömyysturvaan ja mahdolliseen eläkeputkeen. Jos loppuaikoina on saanut poikkeuksellisen suurta palkkaa, vaikkakin vain vähän aikaa, niin korvaus on suuri. (Samoin mahdollinen eläkeputki.) Jos oli pienipalkkainen ennen työttömyyttä, niin tilanne on päin vastoin. Jos on hyvällä ansiosidonnaisella korvauksella, niin palkkatyötä ei edes kannata ottaa vastaan, jos uuden työn palkka on pienempi kuin työttömyyskorvaus.

Katso kuvia paikasta:
http://www.saunalahti.fi/kvarkki/oikeutta/korvaus.pdf

Työttömyyskorvauksen (ja eläkeputken) pitäisi riippua aiemmasta työhistoriasta, eikä vain viimeisimmästä osuudesta. Työttömyyskorvauksen suuruus voisi määräytyä samalla periaatteella kuin vanhuuseläkkeen suuruus. Eli työhistoria katsotaan työeläkeotteesta, eikä jostain epämääräisestä palkkatodistuksesta, joka on pahimmillaan jonkun kaverin kirjoittama, joka on palkannut kaverinsa omaan huuhaa-firmaansa vain liittopäivien nollausta varten.


Koska maksetut työttömyysvakuutusmaksut ja eläkevakuutusmaksut korreloivat hyvin voimakkaasti, niin työeläkeotetta voisi käyttää myös työttömyysturvan suuruuden määrittelemisessä. (Kumpaakin maksua maksetaan vain töissä ollessa ja kummankin suuruus riippuu palkasta.)

Se sama järjestelmä, jossa pidetään kirjaa ihmisten työhistoriasta, niin siinä voitaisiin pitää kirjaa myös niistä ajanjakoista, jolloin henkilö on saanut työttömyysturvaa ja maksetusta työttömyysturvan suuruudesta.

Jatkuu, sillä kirjoituksen maksimipituus on 5000 merkkiä.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu