Hei! En ole koskaan soittanut melodikaa, vain youtubesta kuunnellut. Joissain vanhemmissa nettikeskusteluissa sanotaan, että melodika ei pysy vireessä. Pitääkö paikkaansa?
Minua esteettisesti mielyttäisi mustapunakoskettiminen Hohnerin Fire Melodica 32. Ainakin Thomanilta niitä saa (jos joku tietää niitä myyvän liikkeen Helsingissä, niin otan tiedon kiitollisuudella vastaan). Ei maksa vaivaa tilata, jos onkin onneton "lastenlelu".
Ja toinen kysymys: Pystyykö melodikassa äänenvoimakkuuteen vaikuttamaan puhalluksen voimakkuudella? Lähinnä niin päin, että onko mahdollista vaimentaa soittoa, ettei häiritsisi naapureita illalla.
Nyt suosittelette varmaan jotain luurit päässä soitettavaa härpäkettä. Ei tule. Turhauduin key boardiin, kun mikään edes kohtuullinen soittaja minusta tuskin ennättää tulla, ja ennätin laittaa sen myyntiin ja saada ostajan. Laulamista (jossa siinäkin aloittelija) varten jokin soitin olisi hyvä olla. Soittimeen riittää se skaala, mitä tavanomaisissa tavallisen kansan lauluissakin on (itse laulan luontevasti suunnilleen välillä c1 -e2, jotenkuten pääsen a:han, vaikka se on järkyttävän matalalla).
Melodika - millä todennäköisyydellä toimiva peli?
5
1946
Vastaukset
- Ihan kohtuullisella
"Joissain vanhemmissa nettikeskusteluissa sanotaan, että melodika ei pysy vireessä. Pitääkö paikkaansa?"
Sanoisin että ainakin aika hyvin pysyy. Itsellä on jotain 40 vuotta vanha ihan kunnossa. Siinähän on kielinä ohuet messinkiset (tms.) liuskat, jotka värähtelevät aika tarkkaan niiden kokoisissa aukoissa ja ainut mikä vireeseen voisi vaikuttaa on kaiketi niiden liuskojen hapettuminen. Soittimen pohjassahan on nappi (ainakin omassani), jota painamalla ja samalla voimakkaasti puhaltamalla saa sisään kondensoituneen veden pois. Sitä harrastamalla on ainakin oma kappale säilynyt koko lailla kunnossa.
Soittimen saa aika helposti aukikin ja sitä voi varovasti yrittää puhdistaa mutta siinä lienee syytä olla tarkkana. Jos hapettumia on ja niitä poistaa, voi kieli kevetä liikaa ja mennä sen takia epävireeseen. Ja tietysti pitää varoa ettei taita niitä kieliä. Omassa soittimessa meni aikanaan yksi kieli epäkuntoon kun oli syystä tai toisesta ajautunut hieman vinoon niin että särisi aukkonsa raunaa vasten. Sain sen oikein varovasti yrittämällä käännetyksi suoraan eikä vika enää uusuitunut. Jos soittimen avaa, pitää varautua siihen että joutuu tavalla tai toisella uusimaan tiivisteitä. Onnistuu kyllä kunhan ei laita tiivisteeksi mitään liimaa tms. joka estää aukaisun vastaisuudessa.
"Pystyykö melodikassa äänenvoimakkuuteen vaikuttamaan puhalluksen voimakkuudella?"
Pystyy, mutta kovin iso se alue ei ole. Vaatii tietyn minimipuhalluksen että ääntä ylipäätään tulee ja liialla voimalla ääni menee rikki. Naapureille ystävällisen voimakkuuden pitäisi kyllä löytyä. Eihän se maksimissakaan mikään kovaääninen instrumentti ole. - Pieni Soitin!
Kiitos asiallisesta ja avartavasta vastauksesta! Olen jo niin rakastunut siihen punamustaan melodikaan, että tilaan sen. Eli taitaa sisuksiltaan muistuttaa huuliharppua? Äkkiä googlaten en löytänyt melodican "ruumiinavauskuvaa".
Oikein hyvää joulun odotusta sinulle!- Vielä jotain
"Oikein hyvää joulun odotusta sinulle! "
Kiitokset, samaten!
Innostuin muuten penkomaan Hohnerin melodicahistoriaa ja löysin tuon omankin soittimeni täältä:
http://www.google.fi/search?q=hohner melodica soprano hm-900&hl=fi&tbo=u&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=ydTBULuHKoaF4gSViIDACQ&ved=0CCgQsAQ&biw=878&bih=384
Muistaakseni niitä oli siihen aikaan vain vaaleanvihreä sopraano ja punainen altto, itsellä on tuo sopraanomalli. Enhän minä mitenkään mestariksi sen kanssa oppinut mutta se vaikutus oli että nuotit tuli opituksi jo ihan alakouluikäisenä ja siitä on matkan varrella ollut jos nyt ei suurta hyötyä niin kovasti huvia ainakin. Alakoulussa meillä oli vähän tavallista enempi musiikista innostunut opettaja, joka piti koulun jälkeen "soittokerhoa". Treenattiin pientä nokipoikaa ja koulun juhlissa esiinnyttiin. Sehän oli pienessä maalaiskoulussa jo sinänsä ihmeellinen asia ja kun sitten itsellä oli vielä ainut tuollainen soitin nokkisten joukossa, niin aikamoinen velho sitä tunsi olevansa.
- Pieni soitin!
Hauska kuulla! En muuten tiedä, myydäänkö noita näppäinmelodikoja enää. Thomann ainakin myy pelkästään pianokoskettimilla olevia. Käytettyinä olen nähnyt netissä, mutta kirppareilla en yhtäkään. Siinä kuvahaussa näkyi omanikin (siis postissa matkalla oleva) Hohnerin Student Fire ja sama Ocean-versiona (no, nehän on vain värejä... nuo kattavat suunnilleen 2,5 oktaavia).
Itse luulin, etten nuotteja opi ainakaan soittaen, kun aloitin kuvionuoteilla key boardin soiton. Joten kuten olen kuitenkin oppinut revittyäni kuvionuottitarrat kiipparista, joten melodikan kanssa voi olla jo helpompaa aloittaa.
Musisoinnin iloa kaikille ikään ja taitavuuteen katsomatta!- Pieni Soitin!
Soitin saapui tänään, ja se on mukavampi kuin luulinkaan. Puhallustekniikka kävi helpommin kuin luulin. Ääni oli vähän kovempi kuin kuvittelin, mutta asunnossani onkin muuten niin hiljaista. Kiva peli se on. Kannatti tilata. Kuolaa saan tosin vuodatettua aika käsittämättömiä määriä, toivottavasti siitä ei tule ongelmaa. Kuvittelisin maallikkologiikalla, että melodika on key boardia parempi vaihtoehto hengistystekniikankin vuoksi, jos haluaa kehittyä enemmän laulussa, ja soitin on vaan siinä sivussa ilman kohtuuttomia tavoitteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71026Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981