Ehdotus lajin suosion lisäämiseksi

Tulevaisuus?

Ehdotan että luodaan kokonaan uusi jääpallosarja, jossa säännöt ovat hieman erilaiset, kuin nykyisessä jääpallossa.

Eli kenttäpelaajien ( vaihtopelaajat) määrä pysyisi samana kuin nyt, mutta jomman kumman maalin taakse rakennettaisiin sähköisesti avattava ja suljettava kolmas maali. Se avattaisiin 3-5 kertaa pelin aikana ja siihen voisivat yrittää maalia kaikki kentällä olevat pelaajat ja myöskin yrittää estää vastapuolta tekemästä siihen maalia. Varsinaista maalivahtia kolmannella maalilla ei siis olisi ja maaliluukku pysyisi niin kauan auki, kunnes siihen maaliin tehtäisiin osuma. Samanaikaisesti myös molempien joukkueiden maalit pysyisivät normaalisti käytössä, eli niihin tehty osuma olisi maali normaalin käytännön mukaan.

Kolmas maali avattaisiin ennalta määrittelemättömällä hetkellä joko puolueettoman henkilön avaamana tai sitten tietokoneohjelmoituun satunnaislukuun kytkettyyn koodiin perustuen ja siihen tehty maali tuottaisi pisteitä samalla kaavalla, kuin muihinkin maaleihin tehdyt maalit.

Uskoisin että tämä toisi mielenkiintoa, hauskuutta ja ennen kaikkea uusia katsojia lajiin, koska ei enää olisikaan niin varmaa mitä kentällä tapahtuu ja yllätys olisi kokoajan läsnä.

4

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bena1

      Joo ja sitten viellä käkikello kukkuis kun maali tulisi.

    • bena1

      Pidetään jääpallo juuri niinkuin on juuri tällä hetkellä.

    • Saattohoito

      Jääpallo pitää ottaa mukaan myös koululiikuntaan. Todella hieno laji jossa myös saa liikuntaa, vaatii koordinaatiota, pallosilmää ja on tosi hyvä (11pelaajaa) joukkuepeli, taktisesti ja muutenkin jalkapalloa muistuttava eli peruspeliajatus jo valmiiksi tuttu.

      Kuntien ja kaupunkien pitää myös jäädyttää isompia jääpalloon soveltuvia jääalueita. Sivulaidoitus ei sitä paitsi paljon maksa. Kuntien jääaluista vastaaviin pitää vain saada koulutettuja ja fiksuja erilaisia urheilumuotoja tuntevia asiantuntijoita vanhojen luutuneitten karvalakkiäijien tilalle.

    • Anonyymi

      Ja minä luulin että minä olen hullu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      98
      1535
    2. 209
      1458
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      980
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      969
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      51
      757
    6. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      735
    7. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      40
      686
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      685
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      4
      683
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      53
      682
    Aihe