Spagaatti

Spagaatti

En nyt tiedä että kuuluuko tää asia tänne,mutta en keksinyt muutakaan paikkaa minne tän kirjottais.

Joo eli oon 14v. tyttö,ja haluaisin venytä spagaatin. En vaan tiiä et millasii venytysliikkeitä pitää tehä? Nii ja liittyyks tähän muutakin mikä auttais yms.?

4

390

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joukkuevoimistelija

      Spagaattiin venyminen vie monia viikkoja, jopa kuukausia. Auttaa jos sulla on hieman luonnolliusta venyvyyttä. Spagaatin saa, kun venyttelee. Takareidet, Etureidet, Lonkat, Pakarat jne. on todella hyvä venyttää venyviksi. Kuitenkaaan ei saa liian kovaa venyttää. Ja sitten kun osaat spagaatin, niin älä vielä yritä kylmiltään vetää, vaan lämmittele rennosti. Käytä aikaa päivässä 30 minuuttia venyttelyyn, ja voit saada mahtavia tuloksia, jopa nopeammin kuin luulit. Jos venyy yhtenä päivänä, niin se ei tarkoita, että venyy aina!! Toivottavasti autto!

    • Spagaatti

      Kiitos :)

    • Tanssijaaa

      Itse juuri 14-vuotiaana aloitin venyttelemään spagaattia varten, aloitin sen muistaakseni syyskuussa ja ennen joulua sain spagaatin pohjaan. Itselläni riitti joka päivä/joka toinen päivä. En venytellyt 15 min enempää. Tuossa Joukkuevoimistelija jo laittoi mitä lihaksia kannattaa venytellä ja tässä kuvia venytyksistä joilla ite ainakin pääsin jo pitkälle:

      http://vitalitychiro.com.au/images/Exercises/IMG_1222.jpg

      http://www.savonlinnanseudunliikunta.fi/@Bin/181111/Takareisi.jpeg

      http://i5.tinypic.com/87l8y6v.jpg

      Tietenkin kaikki on yksilöitä eikä välttämättä koskaan saa edes spagaattia. Toivottavasti tästä oli apua :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      101
      5257
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      59
      3921
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3448
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      80
      2499
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1939
    6. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      401
      1817
    7. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      29
      1674
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      43
      1600
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      17
      1555
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      39
      1435
    Aihe