Moi vaan
Täytyy heti alkuunsa tehdä selväksi, olen tosiaan ulkopaikkakuntalainen ettette ihan hölmönä pidä.. Olen menossa vaihtarikaverini kanssa pulahtamaan ensimmäistä kertaa, ja koin Saaronniemen Saukkojen ohjeistuksen paikan päälle hieman epäselväksi: "Ruissalon tietä Honkapirtin ohi 500 metriä ja sen jälkeen sivutietä oikealle Tammirannan tietä puoli kilometriä."
Osaisiko joku selittää mahdollisimman selkeästi, missä kohtaa kannattaa jäädä bussisa veke, ja kuinka pitkä matka on kävellä paikan päälle? Kiitos paljon vaivannäöstä. :)
Ruissaloon avantouinnille, bussilla perille?
4
679
Vastaukset
- Kylmäuimari Turusta
Teepä näin:
Mene sivulle www.turku.fi ja sieltä klikkaat oikeasta palkista "Turun seudun karttapalvelu". Sieltä tulee näkyviin Turun kartta ja kadut ja tärkeimmät rakennukset, ja Honkapirtti näkyy oikealla puolella Ruisaloon mentäessä Ruissalon puistotiellä eli se pitkä tie joka vie Ruissalon perukoille asti (Honkapirtti on muuten tuotu hirsi kerrallaan rintamalta, sota-ajan muistoja sisällä).
http://www.fazer.fi/honkapirtti
Laita rasti ruutuun "bussireitit" vasempaan palkkiin, missä voit valita minkä kartan haluat nähdä. Ja sen jälkeen rastia ruutuun: bussi numero 8 (menee Ruissaloon) . Kartan ylälaitaan kirjoita muuten "Alue: Turku" (valittavina on myös Raisio, Naantali jne) Voit tulostaa tämän reitin tai karttaosan itsellesi, missä on tosi hyvin merkitty pysäkit ja kaikki maamerkit. Google maps on täysin hyödytön tässä. Isonna karttaa niin suureksi kuin saat niin kaikki nimet ja pallukat tulee näkyviin.
Eli sulle tulee näkyviin reitti, mitä bussi 8 kulkee ja siinä näkyy mainiosti myös Honkapirtti ja sen jälkeen heti Tammirannan tie. Siinä ihan Tammirannantien kohdalla on pysäkki numero 544, punaiset pallukat. Eli jos kuskilta kysyt Honkapirttiä niin sen kohdalla pitäisi antaa äänimerkkiä. Pysäkkejä on tiheään, joten ei haittaa vaikka jäät pois Honkapirtin kohdalla. Käveltävää näyttäisi olevan mitattuani melkein 400 m rantaan. Voit mitata etäisyyden itsekin kartalta käyttämällä toimintaa "mittaa etäisyys". Voit laittaa osoitteeksi myös suoraan Tammirannantie 39 (Saukkojen antama osoite) , joka näyttää tosiaan samaa paikkaa kartalta.
Bussi Ruissaloon lähtee Hansakorttelin edestä Eerikinkadulta (vastapäätä Kauppahallia) ja näin talviaikaan menee vain kerran tunnissa. Aikataulut:
http://www.turku.fi/Public/default.aspx?nodeid=13398
En ole itse käynyt Ruissalossa avannossa, mutta Uittamon saunalla käyn.
Toivottavasti tästä oli apua, kartan avulla osaat perille varmasti. Honkapirtinkin tietää kaikki aikuiset turkulaiset.- Kylmäuimari Turusta
Siis käveltävää siitä Ruissalon puistotieltä Tammirannantien tienhaarasta perille rantaan on lähes 400 m. Ehkä tosta mun kirjoituksesta tuli väärä käsitys, että Honkapirtilta on 400 m.
Honkapirtiltä näkyy olevan Tammirannantien tienhaaraan 450m.
Nyt sekoitin sun pään lopullisesti? :D Ei vaan kunhan löydät kartan niin kaikki kirkastuu.
- napotus1
Hei, kiitoksia paljon superhyvistä ohjeista. :) Karttapalvelu selkeytti sijaintia tosi hyvin. Nyt vaan sitten odotetaan innolla uutta kokemusta!
- Kylmäuimari Turusta
Hyvä jos sait selvää. Kartta auttaa tosiaan hahmottamaan selkeästi ja heti sen mikä tuntuu sanottuna tosi sekavalta. Itsekin tulee käytettyä tuota paljon jos ei ole käynyt jossain tuntemattomassa osoitteessa ennen.
Kylmäuinnin iloa sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1084817Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744131502- 1891104
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101098Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861000Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk14976tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt11958Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47921- 64921
- 64876