Suolletaan uskonto paskaa koulun toimesta ?
Minun käsitys on että lapsia ei saa huijata ja eikä valehdella sellaista mitä ei ole olemassakaan.
Miksi koulun ohjelmassa on yhteiskunta maksullista uskonnon opetusta kun kirkko voisi perustaa omille heikoille ihmisille omat koulunsa..lukekoon siellä niitä peikkosatuja ja ylistäköön jotain mitä ei ole olemassakaan..
Onneksi olen pystynyt kieltämään kaiken propagannan julistamisen lapsiltani ,näin mailma saadaan pelastettua valheelta..
Miksi lapsille
5
282
Vastaukset
- Halko persiiseen
Eihän tuossa mitään.... tuota aivopesua aletaan höpöttämään jo päiväkodissa. Kirkko pitää huolen että saavat käydä vähintään kerran viikossa puhumassa paskaa jopa 2-3 vuotiaille lapsille päiväkodeissa.
Aivopesu alkaa siis Suomessakin jo aivan vauvaiästä lähtien. Pitäisi työntää halko noiden aivopesijöiden perseeseen jos yrittävät lapsillemme puhua uskonnosta.
Eikö nuo muslimit harrasta aivan samaa ja sitten 7-8 vuotiaat lapset juoksevat pitkin kyliä runnäkkökiväärin kanssa huutaen allahia.... hyvä meininki. Lapset kyllä uskoo aivan kaiken kun tarpeeksi puhuu niille paskaa. - 1 + 2
Onneksi nuoret nykyään saavat hyvinkin varhaisessa vaiheessa ihan oikeaakin tietoa ja uskosten yrityksetpurevat yhä heikommin.
On kuitenkin muistettava, että löytyy myös sellaisia joilla on tavallista vaikeampi päätellä mikä on totta ja mikä ei, ja heitäpitää tietenkin suojata aivan erityisesti.
Esimerkiksi steineriläiset ovat erityisen aktiivisia noukkimaan sellaisia, esim. kehitysvammaisia joukkoonsa ja hoitokoteihinsa, koska yhteiskunta tukee näitten hoitoja aika avokätisesti.
Monella vihreällä on tausta steinerilaiskouluissa. - Uskonto turhin aine
Mun mielestä uskonto oli turhin aine peruskoulussa. Hyvä nyt kun on ammattilinjalla niin eka vuosi menossa ja kun katsoo kurssitarjotinta niin uskonnosta ei löydy mitään niin parempi vaan niin
Ymmärrän, että naturalistista tuntuu varmasti turhauttavalta, kun eletään maassa, jossa kristinuskolla on yhä vahva asema. On kuitenkin hyvä muistaa, että ei ole olemassa arvovapaata, objektiivisen neutraalia elämänkatsomusta. Minusta olisi hyvä, jos voisimme hyväksyä aidosti erilaisuutta, niin kristityt, muiden uskontojen kannattajat ja uskonnottomat.
- eiuskonnoille
Minulle on ihan sama mitä jokainen henkilökohtaisesti uskoo. Mutta jos minun verorahoistani kustannetaan uskon satujen opettamista koulussa, niin sitä minun ei tarvitse hyväksyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1443903Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville623541Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122874Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152454- 1722113
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311536Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka481439- 541262
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161043Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1101033