Minustako muusikko?

Hei! Olen yhdeksännellä luokalla ja edessä oli vaikea päätös mihin ammattiopistoon menisi. Lukio on käynyt mielessä mutta ajatus ei kuitenkaan minua napannut. Nyt olisi siis tarkoitus lähteä ammattiopistoon ja musiikkialalle. Asustelen Jyväskylässä ja täällä musiikin opiskelu on helppoa ja mahdollista.

Minulla on kaksi instrumenttiä joista voisi olla apua musiikkialalla: piano ja laulu. Olen saanut musiikista kymppejä ja viime laulukokeesta sain 9½.

Minustako tosiaan muusikko?
5143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mitä nyt tuohon vastaisi?

Jos sä oikeasti haluat muusikoksi ja rakastat musiikkia ja löytyy se palava halu tehdä musiikkia niin GO FOR IT eli anna palaa.

On parempi tavoitella sitä unelmaansa kuin vain haaveilla siitä, kun käytännössä oikein jotain tavoittelee ja haluaa niin yleensä pärjää suht mukiin menevästi ja ainakaan ei jää kaivelemaan sitten se, että jälkikäteen miettii kun en edes yrittänyt muusikoksi.

Eli ilman muuta jos sä kerran tykkäät musiikista niin tavoittele sitä mitä rakastat. Muusikkona sitten pärjää tai ei pärjää riippuen monesta eri tekijästä mutta ainakin on yrittänyt ja maailmahan ei siihen kaadu vaikke tulis maailmankuulua tai edes maan kuulua, musiikkiala kuitenkin on aika laaja ja voi sitten tehdä töitä jollain sen alueella jos ei soittajana/laulajana olisi kovin kuuluisa/präjäävä.

Eiköhän sillä leipä irtoa, joko hikisemmin tai sitten vähän helpommalla, töitä kuitenkin pitää muusikkonakin tehdä paljon kuin myös muissakin ammateissa ja jokaisessa ammatissa on ne hyvät ja huonot puolensa, parempi kuitenkin on tavoitella oikeasti ammattia josta pitää kuin repiä leipänsä jostain työstä jota vihaa.

Onnea sulle ja anna palaa

Äänestä

Riippuu täysin millaiseksi määrittelet muusikon? Ootko tehnyt aiemmin biisejä? Ja niissä hommissa harva tienaa elantonsa. Monet muusikot tekevät sivutyönä jotain muuta, koska on vaikea luoda kontakteja. Nykyään esim. Teemu Brunila on saanut oikeuksia ulkomaalaisten isojjen artistien biiseihin tehtyään niitä kappaleita co-writeina. Mutta siis. Se ei tosiaankaan ole mikään leveän rahan ammattikunta. Vain harvat, eli ne parhaat tai eniten erottuvat voivat tienata elantonsa pelkällä musiikilla. Ja se ei tapahdu hetkessä. Kannattaa siis opiskela rinnalle jokin toinen ammatti jos/kun menestys musiikkialalla on ajoittaista ja vaikeaa. Mutta yrittämällä ja suhteita luomalla voi menestyä/pärjätä. Mutta tuolla alalla työskentelevänä ei kannata haaveilla kalliista asioista-raha on muusikoilla usein kortilla kun laskuihin otetaan vielä piratismi, musiikin streamaus ja siitä muusikoille maksettavat mitättömät maksut, CD-levyjen huono myynti nykypäivänä jne. Mutta onneksi on Teosto.
Tuossa tuli nyt vain ikävät tosiseikat, mutta sanon vielä, että parhaiten pärjää jos tuntee oikeutensa ja osaa vaatia tekemästään työstä riittäviä korvauksia. Ja kaikkein olennaisin asia, eli se, että teet musiikkia! Jos musiikkiala tuntuu oikealta niin se on sinulle oikea! Mutta työtä pitää tehdä pärjätäkseen-vain todella harvat ovat Robbie Williamsin ja Adelen kaltaisia menestyksekkäitä muusikoita-siis TODELLA harvat

Äänestä
  • Tai Reijo Taipaleen, tai Jari Sillanpään arvoisia. Nyt puhuttiin siis muusikona olemisesta Suomessa.

    Äänestä

  • lukija kirjoitti:

    Tai Reijo Taipaleen, tai Jari Sillanpään arvoisia. Nyt puhuttiin siis muusikona olemisesta Suomessa.

    "muusikkona"/ja/tai laulajana

    Äänestä

Monista tulee hyviä opettajia alansa tiimoilta. Eri asia on päästä luovuuteen asti ja tienata sillä elantonsa.

Jos valitsee turvallisen tien, tulos on se "turvallinen leipä." Jos ottaa riskin, tulos on joko kaikki tai ei mitään. Kannattaa olla realisti itsensä suhteen. Onko tarpeeksi lahjakas/ luova, ja onko tarpeeksi rohkea??????

Oikeat taiteiljat/ muusikot kärsivät elämässään, mistä syntyy taideteoksia. Se on kaukana loistokkaasta elämästä, vaikka saisi jopa rahaa. Sielun tuska on ja pysyy. Eri asia on sitten nämä wannabee julkut, jotka vähän puhua räpäyttää ja pääsevät listoille keikkumaan. Kuitenkaan heistä ei ikinä tule karismaattisia legendoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


QWERT! kirjoitti:

Hei! Olen yhdeksännellä luokalla ja edessä oli vaikea päätös mihin ammattiopistoon menisi. Lukio on käynyt mielessä mutta ajatus ei kuitenkaan minua napannut. Nyt olisi siis tarkoitus lähteä ammattiopistoon ja musiikkialalle. Asustelen Jyväskylässä ja täällä musiikin opiskelu on helppoa ja mahdollista.

Minulla on kaksi instrumenttiä joista voisi olla apua musiikkialalla: piano ja laulu. Olen saanut musiikista kymppejä ja viime laulukokeesta sain 9½.

Minustako tosiaan muusikko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu