Käsittämätön väite Esko Seppäseltä Juhamatti Aaltosesta!!!

Juha822222

Nyt valoja hieman Esko joka oot myös mun idoli mut oon enemmän Sihvosen kannattajia kuitenkin eikä Sihvonenkaan saa täysiä pisteitä minulta mitä hän kommentoi Juhamatti Aaltosesta Studiossa.
Hän sanoi näin; -Juhamatti Aaltonen on mun kirjoissa rajatapaus.
Uskomaton hyökkäyksessä ja kontrolloi peliä.
Esko Seppänen Aaltosesta; -En ottaisi häntä arvokisoihin. Ei taistelua ja näkymätön ja väläyttelee välillä.

Käsittämätön väite Seppäseltä sillä Aaltonenhan on Leijonien kiekkokontrollipelitavan KESKIÖSSÄ nimenomaan kun rakentaa peliä, pitää kiekkoa, rytmittää hyökkäyksiä, palauttaa pakeille, luistelee myös pystysuuntaan huomaa mm vastaiskut ja taistelee tarpeeksi hyvin joukkueen eteen.
VALOJA ny Esko hohoi!
Mun mielestä AAltonen on melko selvä valinta kevään MM-kisoihin.

Aaltosen kaltaiset pelaajat pitävät pelisysteemin kasassa vaikkei Juhis aina maaleja heittäisikään Leijonissa mutta hän tekee siitä pelitavasta hienon upeilla suorituksillaan.

8

1804

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juha82222222

      Jos NHL-pelaajia on tyrkyllä niin ottaisin kuitenkin Aaltosen ja kenties jopa Salmisen Sakarin.
      Ja sit ottaisin neloskenttään ainakin Petrellin ja Komarovin.

      • Anonyymi

        Esko Seppänen:
        ihmisen on usein vaikea ymmärtää miljardeja, biljoona on 1000 kertaa sitä suurempi luku ja ainakin 1000 kertaa vaikeampi hahmottaa kuin miljardi. Ei auta, jos aikoo ymmärtää talouden toimintaa, olla ymmärtämättä biljoonan merkitystä

        Me kaikki tiedämme, että pankit tekevät rahaa rahasta, mutta Euroopan keskuspankkipa tekee sitä modernimmalla tavalla: tyhjästä. Se on EKP:lle helppoa. Sen tarvitsee vain lisätä kirjanpidossa taseen molemmille puolille samansuuruinen rahamäärä, ja kas, vastaava määrä uutta rahaa on syntynyt ilman työtä, vaivaa, hikeä ja kyyneleitä.

        Uusi raha annetaan pankkien käyttöön tolkuttoman halvalla hinnalla. Sen johdosta pankit eivät maksa rahan vähittäismyyjien (=tallettajien) säästöille korkoa, sillä ne saavat EKP:sta halparahaa käyttöönsä tukkumitassa ilman että niiden tarvitsee kerätä sitä vähittäisinä talletusten puroina. Sillä tavalla ne välttyvät myös niiltä asiakkailta, jotka tuovat hiekanjyviä pankkisalien lattioille.

        Tämä kaikki on tapahtunut sen jälkeen, kun EKP:n rahapolitiikassa meni kaikki sekaisin. Uusi ja ennenkokematon poliittinen muutos käynnistettiin vuonna 2012, kun EKP:n pääjohtaja Mario Draghi esitti kuuluisan loitsunsa ja rukouksensa: ”Meidän toimivaltamme puitteissa EKP on valmis tekemään mitä tahansa tarvitaankin euron säilyttämiseksi. Pyydän uskomaan, että se riittää.”

        Maailman likaisimpiin suurpankkeihin kuuluvan Goldman Sachsin mies Draghi oli kopioinut julistuksensa Yhdysvaltojen Federal Reserven sekä Japanin keskuspankin bittielvytyksistä.
        https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/eskoseppanen/263813-finanssitalous-ja-tyhjasta-luotu-raha/
        https://fi.wikiquote.org/wiki/Esko_Seppänen

        Valuvikojen & väärennösten euro
        https://voima.fi/artikkeli/2012/valuvikojen-vaarennosten-euro/

        olen itsekin esittänyt EU-maiden yhteisvastuun toisten veloista EU:n perustuslain vastaiseksi järjestelyksi (samoin kuin Paavo Arhinmäkikin jo viime syksynä)
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/9792254/euroopan-uniostu-tuli-euronsiirtounioni---ylivelkaantuneille
        EU on kapitalistien, yritysten järjestö ja jossa ihmiset palvelevat yrityksiä kun yritysten tulisi olla tavaroita t. palveluja tuottavia organisaatioita ja palvella kansalaisia. Esko Seppänen kertoi seikoista jo 1966 emun muodostamisvaiheessa kirjassa "EMU - lintu vai kala".
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/13581085/vm-tunnustaa-euro-ja-ekp-syyna-talouskriisiin

        https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/kimmosaarikko/198010-eussa-ei-ole-alymystoa-intellektuellit-leimataan-aarivasemmistolaisiksi/

        https://kirja.elisa.fi/ekirja/mista-suomi-vaikenee
        https://issuu.com/veutiedotus/docs/veu-1-10-nettiin


    • MUTTA VALOJA NYT ESKO SEPPÄNEN.

      • Juhani Tamminen tarvitsee myös valoja.
        Pihalla enemmän tai vähemmän nykylätkästä.
        Valittaa sit ku oma joukkue ottaa jäähyjä mut vika omassa joukkueen pelitavassa koska rikotaan liikaa.


    • janetsk1

      Vaikka saattaa kuullostaa pirun tyhmältä, niin kyllä se vaan niin on että Aaltonen on takuuvarma MM-kisapelaaja, NHL-miehien määräästä huolimatta. Jos muistellaan paria viime kevättä, niin joka toisessa matsissa on Antero Mertarannan suusta kuultu "Katsokaa nyt tämän miehen show'ta!" kun Aaltonen on ollut kiekossa. Juhishan välillä tekee kentällä mitä vaan haluaa. Tottahan se on, ettei maaleja ole tullut tarpeeksi MM-kisoissa, mutta sittenkun niitä tulee niin niitä tulee ihan urakalla. Ilman maalejakin Juhis on kuitenkin suomen kärkipelaajia.

      Tamminenhan tosin pitää Aaltosesta, ja tamin mielestä Juhi onkin varma kisamies.

    • Ei merta,rantaa....

      Mertarantaa seuraan ennätystehdas-ohjelmassa. Tosi hyvin vetää.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tärkeä palanen Tapparan dynastiassa hänkin.

        Paremmin kuitenkin muistan sen tilanteen, missä kerrankin sooloilullaan kamppasi Venäjän pakin laidassa ja syötti jonkun tärkeän byyrin Suomelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      51
      1343
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      18
      1043
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      683
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      678
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      480
    7. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      450
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      439
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe