Sosiaalihuoltolaki

Minulle aiheuttaa paljon ongelmia nämä lakiasiat, kun teksti on sellaista jota on vaikea ymmärtää.
Haluaisin kysyä Teiltä muutaman kysymyksen koska olette alan ammattilaisia ja uskon, että tiedätte nämä asiat hyvin.

1. Kenelle kuuluu huolehtiminen sosiaalihuollon toimeenpanoon liittyvistä tehtävistä kunnassa?

2. Kenelle sosiaalihuollon palveluja tulee järjestää? Onko palveluiden/toimeentulotuen välillä eroa siinä kenelle niitä on järjestettävät?

3.Kuka ja missä tilanteessa oleva henkilö on oikeutettu samaan toimeentulotukea? Oliko minulla itselläni opiskelijana/ opiskelijoilla yleensä oikeus toimeentulotukeen tarvittaessa

4.Yli 70-vuotias sukulaiseni ei selviydy enää omatoimisesti kotona ja päädytte hakemaan hänelle kotipalvelua tai palveluasunto. Kunnan vanhustyön johtaja tekee kielteisen päätöksen. Päätöstä on vaikea hyväksyä ja päätän lähihoitajaopiskelijana selvittää voisiko asialle tehdä jotain. Ja selvitä mitä minun pitäisi tehdä. ( valitus vai muutoksenhaku: mihin ja miten pian).

5. Mistä pykälästä löydän työntekijän salassapitovellisuutta koskevan säännöstön? voinko salassapitovelvollisuuden rikkomisesta saada rangaistuksen?

0

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        299
        4830
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        135
        3085
      3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

        Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
        Maailman menoa
        54
        3012
      4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        33
        1580
      5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        227
        1262
      6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1209
      7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

        Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
        Maailman menoa
        12
        1042
      8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

        Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
        Ikävä
        78
        1021
      9. Paskalaista valokuitulakiin

        Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
        Maailman menoa
        52
        1009
      10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

        Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
        Ikävä
        58
        1001
      Aihe