Parempi olla sinkku

kuin suhteessa. Suurimmassa osassa suhteista tuntuu olevan kaikenlaista harmia ja mielipahaa aiheuttavia tekijöitä, niin eikö ihmisen ole parempi olla sinkku? Enkä nyt tarkoita mitään pelimies-sinkkua, vaan sellaista joka on ihan vaan yksikseen.
486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä juu.

Äänestä

Entä hellyys, rakkaus, kosketus, välittäminen, toveruus?
Tuntuu että pakahdun ilman niitä.

Äänestä

Sanoisin että totta. Toisaalta kannattaa harjoittaa suhde-elämää, nimenomaan siksi että tajuaa sen että suhteet eivät välttämättä ole kovin kaksisia - kun on saanut käytännön kokemuksella kyseisen asian nuppiinsa voi keskittyä sinkkuelämään rauhassa.

Minä olen suhteeni elänyt, perheenkin rakentanut ja yhden vaimon kiertoon pistänyt ja totesin että sinkkuna ehkä parempi. Tosin sitten löytyi ihan hyvä nainen joka todisti käytöksellään että suhde voi olla hyvä (tai ainakin hiukan parempi kuin sinkkuus) joten nyt olen taas suhteessa, mutta kaikenhan voi aina perua jos siltä tuntuu.

Kyseessä on aika pitkälle kauppa. Menetät jotain ja saat tilalle jotain muuta, jos kokonaisuus on enemmän plussalla jommassa kummassa vaihtoehdossa niin se kannattaa valita ja sen mukaan elää. Nyt ei voi mennä ja olla ihan niinkuin itse lystää, mutta toisaalta ruoka on parempaa, koti on kauniimpi ja elämä hiukan helpompaa ja seksiä saa niin paljon kuin sielu sietää - joten kaksi pistettä miinusta ja neljä pistettä plussaa eli paremmin menee kuin sinkkuna. Mutta jos tilanne muuttuu olennaisesti niin palaan kyllä sinkkustatukseen tarpeen tullen, eikä se sitten tunnu menetykseltä....

Jos jää plussalle niin miksei?

Äänestä

Jos henkilö on leimaamalla eristetty muusta yhteisöstä, vaihtoehtona ei edes ole muuta kuin sinkkuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dfgdfgdfgdfgdfgdfgdf kirjoitti:

kuin suhteessa. Suurimmassa osassa suhteista tuntuu olevan kaikenlaista harmia ja mielipahaa aiheuttavia tekijöitä, niin eikö ihmisen ole parempi olla sinkku? Enkä nyt tarkoita mitään pelimies-sinkkua, vaan sellaista joka on ihan vaan yksikseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu