Koululiikuntamme koulussamme arvioidaan näiden liikuntasuoritusten perusteella: 60 metrin juoksu, 1500 metrin juoksu, suunnistus, opettajan arvio ja sisätestit(Punnerrus,vatsalihakset,taipuvuus jne.)
Toisin sanoen liikunnan arviointi perustuu kuinka nopeasti juoksee ja kuinka hyvin punnertaa, mutta arvioinneissa ei oteta huomioon miten on vaikka futista pelannut. Eli jatkuva näyttö ei muodosta melkein mitään liikunnan numerosta. Osalle oppilaista saattaa olla noloa punnertaa muiden edessä jos nuori ei ole yhtä hyvä kuin muut ja tämä saattaa aiheuttaa paineita osalle nuorista.
Entä sitten tämä: Useat todella hyvät oppilaat ovat huonompia liikunnassa joka taas vaikuttaa keskiarvoon todella negatiivisesti. Mielestäni koulussa ei pitäisi antaa arvosanaa liikunnasta vaan rohkaista liikkumaan ja pelaamaan, ei painostaa punnertamaan.
Koululiikunnan kamaluus
2
132
Vastaukset
- bellamamina
Valitettavasti koululiikunta on keskittynyt kilpailuun, vaikakkin jotkut opettajat antavatkin ´säälipisteitä´ yrittämisestä. Suosittelen lämpimästi Ulla Kososen teosta Koulumuistoja naiseksi kasvamisesta. Siinä haastateltiin eri sukupolvien naisia ja kyseltiin heidän muistojaan koulusta. Jokaisella oli jonkinlaisia muistoja koululiikunnasta, suurin osa negatiivisia.
- 10 lenkkeilijä
"Koululiikuntamme koulussamme arvioidaan näiden liikuntasuoritusten perusteella: 60 metrin juoksu, 1500 metrin juoksu, suunnistus, opettajan arvio ja sisätestit(Punnerrus,vatsalihakset,taipuvuus jne.)"
Arvostelun täytyy perustua aina johonkin verrannollisuuteen oppilaiden kesken.
Nuo lajit antaa ihan hyvän lähtökohdan liikunta-arvosanalle.
Lajit on sikäli hyvin valittu, että jokaisella on varaa ja mahdollisuutta kehittää suoritustaan paremmaksi.
Tuon 60 m.n juoksun vaihtaisin 100m.n viralliseen kilpamatkaan.
Arvostelussa ei missään nimessä pidä antaa lisäpisteitä kokeen ulkopuolisista "omista harrastuksista"!
Sama arvosteluperiaatehan on muissakin koulujen aineissa.
Koululiikunta on hyvä foorumi innostaa itsensä johonkin liikuntamuotoon, siitä on hyötyä jatkossakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334169Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122634Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412382Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161436Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811436- 481179
- 781087
- 59963
- 45946
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921