´Älyllinen´ urheilulaji

pullataikinaPallero

En ole oikein koskaan ollut kiinnostunut liikunnasta, mitä nyt on pitänyt yleiskuntoa yllä hyötyliikunnalla, uinnilla ja kävelylenkeillä. Kuntosaliakin pitkään kokeillut, muttei napannut ollenkaan. Vasta nyt tajusin, miksi mikään liikunnan muoto toistaiseksi ei ole napannut: ne ovat äärettömän tylsiä. Haenkin tuolla otsikon `älyllisellä` urheilumuodolla jotain, missä voisi oikeasti käyttää päätänsä ja mahdollisesti älyänsä. Olisi paljon mielenkiintoisempaa ja jos laji pysyy mielenkiintoisena, haluaa aina vain liikkua lisää ja uudestaan.

Tuleeko teille mieleen jotain tämän kaltaisia urheilu- tai kuntoilulajeja? Sellainen, jota voisi tehdä yksin, sillä esim. joukkuepelit (sähly, jalkapallo) saavat minut hyvin ahdistuneeksi erään psyykkisen vaivan takia. Eikä saisi kovin kalliskaan olla, eli esim.ratsastus ja golf ovat täysin poisluettuja, vaikka varmasti kivoja lajeja olisivatkin.

6

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • foo bar

      Hetken mietittyäni suurin osa ajattelulajeista on varsin epäliikunnallisia, kuten shakki, petankki tai snooker. On kieltämättä vaikea sovittaa yhteen mietintätauot ja jatkuva liikkuminen.

      Yksi mikä voisi olla hyvä on suunnistus; reitin valinnalla ja suunnittelulla on suuri merkitys lopputulokseen, joudut liikkumaan ja toisaalta kyseessä selkeä yksilölaji.

    • ehdotuksiapari

      Mulle tuli mieleen vähän sama kun edellisellä vastaajalla: geokätköily!
      Tai sitten voit hankkia niitä pleikkariurheilupelejä! Siinä voit käyttää älyäsi monessa lajissa tarvitsematta oikeasti kohdata muita ihmisiä. Ja kuuma tulee! Tai mites ois tanssimatto?

      • ap1

        Tanssimatto löytyy, mutta kotona harrastettavissa lajeissa on aina se vaara, että ajautuu tekemään jotain ihan muuta kuin oli tarkoitus :) mutta kyllä sillä silti tulee toisinaan hypittyä, mutta se ei yksitään riitä.

        Geokätköily ja suunnistus ei tullutkaan mieleen. Niissä on kieltämättä potentiaalia.


    • uskoeevertti.

      Kyllähän punttitreenin suunnitteluun voi käyttää aikaa ja älyä ihan niin paljon ku kiinnostusta riittää. Sama pätee myös moneen muuhun lajiin. Toki voi mennä myös sieltä mistä aita on matalin ja kopsata ohjelman jostain ja suorittaa sitä aivot narikassa.

      BJJ ja lukkopaini on melkosta shakkia vastustajaa vastaan kunhan siitä alun sähläämisestä selviää ja alkaa saamaan jonkinlaista kuvaa siitä mitä toiselle voi tehdä tai toinen voi tehdä sinulle. Toki yksin sitä on paha harrastaa, mutta miksei sitä voisi yrittää demonejansa kohdata...

    • jojojooooooo

      Oletko miettinyt suunnistusta?

      • Notkeuden kehittäjä

        1. Petankki, helppo ja nopea järjestää
        2. Pesäpallo, lähes yhtä helppo järjestää ja harjoitella, jopa yksin.
        3. Kuulantyöntö, jokaisen lapsen perusta älykkäälle harjoittelulle ja yksityis-elämälle.
        4. Ratsastus, monipuolinen ja helppo kuntoilu-laji elämän alkuun pääsemiseksi ja sosiaalisen pohjan rakentumiselle.
        5. Uinti, mukavaa yhdessäoloa, läheisyyttä ja lämpöä, sekä kuntoilumuoto, joka sopii hyvin monille, rentouttavaa venytystä ja raskasta aerobista harjoittelua.
        6. Hiihto, mukavaa ja sosiaalista yhdessäoloa, kilpailematta erilaisuuden ja syrjimisen auttamina.
        7. Kuntosalit, rytmittämään arkea ja aikaa, vapaata sosiaalista yhdessäoloa, ja liikunnan riemua, onnistumisen elämyksillä.
        8. Jooga ja sen eri filosofiat rauhasta ja läsnäolosta vieraan, etnisten kulttuurien mukanaan tuomina.
        9. Sähly, mukavaa riemukasta yhdessäolemista ja sosiaalisesti hyvinvoinnista ja terveydestä huolehtimista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      32
      3857
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      143
      1619
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1491
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      75
      1142
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1111
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1061
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      1017
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      991
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      950
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      925
    Aihe