Onko tosiaan näin?

pupu

että hellittelyt loppuvat / vähenevät ajan myötä? Olen ollut mieheni kanssa yhdessä 8 vuotta, joista 6 naimisissa. Alkuvuodet yhdessäolo oli hyvinkin tiivistä ja halailua ja pussailua oli paljon. Nyt mies aina valittaa raskaan työn aiheuttamaa sekä henkistä että fyysistä uupumusta, ettei sen vuoksi jaksa kiinnostaa aina mitkään "nyhjäilyt". Hän myöskin mm. eilen sanoi ettei läheskään aina tunne mihinkään halailuun minkäänlaista tarvetta. Ei kuulemma tarkoita silti sitä ettei rakastaisi minua. Mies sanoo kyllä joka päivä rakastavansa ja antaa aamulla pusun poskelle töihin lähtiessään jne.
Onko tämä normaalia? Vai pitäisikö huolestua? Vastatkaa erityisesti miehet ja ne joilla on kokemuksia pitemmästä parisuhteesta.

3

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Just ex-mies

      Olen (olin)suurinpiirtein samassa tilanteessa oleva mies. Mikäli miehesi ei paljoa jaksa panostaa suhteeseen se jää sun hommaksi. Olipa kyse seksistä tai yhdessä olosta, niin täytyy pelastaa ku on vielä mahdollista. Osta seksikuteita, vie miestä ulos syömään, keksi kivoja ylläreitä tai saattaa olla kohta entinen suhde. Ei välttämättä ihan heti mutta varmasti ajan kanssa. Vaatii kyllä pitkää pinnaa eikä tulokset varmaankaan heti näy, mut pitkässä juoksussa luulisin et onnistuu. Liika työ tappaa hitaasti, mutta varmasti. Saattaa olla että miehesi on "tyytyväinen" tilanteeseen, mutta vaara on myös ettet itse kestä ja löydät itsesi väärästä paikasta - vaikket itse siihen nyt uskokkaan. Jonkun viisaan kauan sitten kirjoittama "tee toiselle niin kuin haluaisit itsellesikin tehtävän" tai jotenki noin taitaa toimia tässäkin tilanteessa. Suosittelen!!!

    • Mies

      Eipä taida niin kovin harvinaista olla tuo kuvaamasi tilanne.
      Me olemme olleet vaimoni naimisissa 11 vuotta ja lapsia on kolme. Olemme edelleen palavasti rakastuneita, halailemme ja suutelemme päivittäin, monenlaista "lapsellista" kujeilua, kuten nipistelyä tai läpsyttelyä aina ohikulkiessa jne.. Tietysti aina toisinaan, kun jompikumpi on oikein väsynyt, hellyyden osoitukset herkästi unohtuu. Silloin, kun huomaa toisen uupuneen, on kiva tehdä toisenlaisia yllätyksiä, esim. peitellä päiväunille ja herättää sitten tarjoilemalla vaikkapa kahvit sänkyyn..
      Meillä mielestäni homma toimii, kun olemme molemmat sopivan lapsenmielisiä ja valmiita tinkimään omista mielihaluista tarvittaessa. Yleensä ne saa kyllä takaisin korkojen kera.

      Tämä ei ole tietenkään juuri se oikea tapa elää suhteessa. Se on vain meidän tapa elää ja sopii juuri meille..

    • Tauno

      olleena voin vahvistaa tuon. Kyllä halittelu tahtoo hissukseen vähetä jollekin tasolle, mutta sekin varmaan vaihtelee jonkun verran, eli välillä sitä on enemmän ja välillä vähemmän.
      Luulisin ettei sinun tarvitse olla huolissasi nykytilanteestasi, sillä miehesi tarkoittaa mitä sanoo, usko häntä.
      Omassa liitossani tilanne on päin vastainen teidän tilanteesenne nähden, eli vaimoani ei enää halailu juurikaan kiinnosta ja itse toivoisin sitä olevan enemmän, mutta kun näkee ettei toinen sitä halua, ei se anna enää samaa läheisyyden tunnetta kuin ennen, joten sen lopettaa itsekin vähitellen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe