? :)
hyviä ruokia laihduttajalle?
6
309
Vastaukset
Paljon kasviksia, sopivasti kalaa, riittävästi tarpeellisia hivenaineita. Hiilihydraatteja ja rasvaa pitää ravinnossamme olla, mutta niiden tulee olla terveellisiä. Hyvää (eli glykeemiseltä indeksiltään alhaista) hiilihydraattia saa esimerkiksi kokojyväviljasta, vihanneksista ja useimmista tuoreista hedelmistä. Sopiva määrä rasvaista kalaa ja rypsiöljyä takaa hyvien rasvojen saannin. Proteiinin saannistakin on huolehdittava, mutta siihenkään ei tarvita kovaa rasvaa sisältävää lihaa tai juustoa. Kala ja pavut riittävät tyydyttämään proteiinin tarpeen.
Ruumiinterveyden kannalta ihmisen ei tarvitse ikinä nauttia perunaa, riisiä tai pastaa eikä myöskään alkoholia, mutta tietysti se mielenterveyskin täytyy ottaa huomioon...- cuba libre
Totta tuo taitaapi olla. Perunoista, riisistä sekä pastasta näkisin, että parempia nekin ovat kuin raaka sokeri. Suoraa polttoainetta etenkin jos liikkuu samana päivänä paljon. Ja jos näitä käyttää kohtuullisesti muun ravinnon ohella, niin GI lukematkin kokonaisuudessaan pysyvät inhimillisinä. Nimittäin nopeamminhan se imeytyy jos pelkkää perunaa syö sen sijaan että muutoin hyvän aterian joka sisältää vaikkapa 1/5 kaloreista perunana.
- cuba libre
cuba libre kirjoitti:
Totta tuo taitaapi olla. Perunoista, riisistä sekä pastasta näkisin, että parempia nekin ovat kuin raaka sokeri. Suoraa polttoainetta etenkin jos liikkuu samana päivänä paljon. Ja jos näitä käyttää kohtuullisesti muun ravinnon ohella, niin GI lukematkin kokonaisuudessaan pysyvät inhimillisinä. Nimittäin nopeamminhan se imeytyy jos pelkkää perunaa syö sen sijaan että muutoin hyvän aterian joka sisältää vaikkapa 1/5 kaloreista perunana.
Ja pitää muistaa, että ihmisen kyky polttaa rasvaa on rajallinen. Säätynyt siten, että kyllä sitä pystyy elämään, mutta isompia turbovaihteita ei tietääkseni ole. Ketoositilassa rasva palanee nopeammin, mutta vastaavasti sitä rasvaa pitää myös syödä enempi, muutoin käy ohranen.
- cuba libre
Mulla on pelittänyt mm. seuraavanlaiset pöperöt:
-Rahka
-Raejuusto
-Tonnikala
-Kananrinta
-Julia 10% juusto ( sisältää järkyttävän paljon proteiinia )
- monet muut proteiinilähteet, joita luettelin tuossa aiemmin, toissijaisena vaihtelun takia
-chilisoossit
-rasvaton maito
-porkkanat yms rehut, näitä paljon
-pakaste wok vihannes setit, toiset ovat yllättävän maukkaita :)
-wasa sport näkkileipä
-Rasvoja kannattaa jonkinverran ottaa, esim. salaatin kanssa käytän _kohtuullisen_ määrän, 3 rkl öljypohjaista kastiketta, enkä kelpuuta rasvatonta raejuustoa
En karppaa ( ehkä jonkinmoinen 'zone' tyyppinen setti, 35-45% hiilareilla), mutta kehonkoostumusmittarin mukaan olisi 0.5kg tullut lihasta ja 12.3kg lähtenyt läskiä 3kk aikana.- cuba libre
Ja lisättäkööt vielä lukuisat vähärasvaiset ( alle 4% ) leikkeleet, kuten erinäiset palvit, rosvopaisti, ym ym. Ovat olleet etenkin aamiaisen yhteydessä mukana.
- aloitteleva1
Ite ajattelin vaihtaa makaroonit ja leivät tummiin ja syödä paljon kasviksia ja hedelmiä. Jos tekee mieli napostella niin ostan babyporkkanoita tai luumutomaatteja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191987
- 1551913
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h231423- 49951
- 85919
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To21829- 112781
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue7757Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell45730Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon32725