Karppaus.infossa on yllättävän paljon ihmisiä, joilla on kilpirauhasongelmia. Jännää, että monet vetoavat Matt Stonen ohjeisiin kilpirauhasongelmien selättämiseksi: "reippaasti lisää hiilihydraatteja" tai "syö paljon kaikkea"!
Monella olo on ollut karpatessa aluksi hyvä (esim. muutaman vuoden), mutta sitten ovat alkaneet kilpirauhasongelmat mm. väsymys, palelu, masennus, ärtyneisyys, muistihäiriöt, ihon kuivuminen jne. Miehellä tuossa on vielä se ongelma, että kun kilpirauhasongelmat alkavat, niin myös testosteronitasot laskevat!
Monella olo on ollut karpatessa aluksi hyvä (esim. muutaman vuoden), mutta sitten ovat alkaneet kilpirauhasongelmat mm. väsymys, palelu, masennus, ärtyneisyys, muistihäiriöt, ihon kuivuminen jne. Miehellä tuossa on vielä se ongelma, että kun kilpirauhasongelmat alkavat, niin myös testosteronitasot laskevat!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tota. Karppaajien huonovointisuuden huomaa tälläkin palstalla niiden muutaman vuoden karpanneiden kohdalla. Koko ajan ollaan äreitä, kiukkuisia, herjataan muita, häiriköidään ja mistäpä se muusta kertoisi kuin omasta pahoinvoinnista, Iloa ja tyytyväisyyttä saa turhaan hakea karppaajien teksteistä. Luulisi toimivan dieetin aiheuttavan iloa, tai ehkä toimiva dieetti niin tekeekin. Karppaus ei.
Puhumattakaan niistä tapauksista kun karppaajat ovat suoraan uhkailleet väkivallalla niitä jotka eivät karppausta kannata ja jopa rasvatohtorimme itse on ilmoittanut halustaan ampua virallisen suuntauksen edustajat.
Kukahan täällä häiriköi? Tämä on käsittääkseni vähähiilihydraattista ruokavaliota noudattavien keskustelupalsta eikä häiriköiden temmellys paikka.
Mitä tulee kilpirauhas hommaan, kuten palstan aloittaja väittää, niin sellaista tilastoa ei ole tehty, paitsi aloittajan omassa päässä, päinvastoin.
Jos jättää viljatuotteet pienemmälle ja alkaa syömään terveellisemmin, kuten vhh:n kuuluu, niin ei se nyt ärtymyksenä näy.
Vhh: laiset välttävät prosessoitua lihaa. Glutamaatilla mastetut ainekset eivät ole suosiossa.
Myöskin vältämme aspartaamia, koska sen terveysvaikutuksista olemme erimieltä, kuin suomen terveysviranomaiset. Jotkut jopa suosittelee käyttämään näitä keinotekoisia aineita, vaikka tiedetään niiden käyvän suoraan aivoihin. Vhh:laiset eivät myöskään käytä teollista rasvaa, jonka terveysvaikutukset ovat myöskin kyseenalaistettu
Viime vuonna on lehtitietojen mukaan mielenterveys jutut ovat vähentyneet. Liikennekuolemat ovat vähentyneet. Alkoholin käyttö mieluimmin laskenut kuin nossut. Tämän posetiivisen kehityksen tulos voisi hyvinkin ajatella olevan vhh:n kasvavan suosion tulos. Tästäkään ei kylläkään ole tilastoa. Se on minun ajatus.
Vähillä hiilihydraateilla tosiaan saadaan kilpirauhanen sököksi. Karppaus.infossa on paljon valitettavan paljon näitä tapauksia.
Kaulan paksuus ei karppaajalla välttämättä ole struuman merkki.