Yksi mahdollinen selitys myöhemmille vaiheilleni

Hämärän rajoilta

1990-luvun puolivälin korvissa lähestyin murrosikää, joka alkoi minulla melko varhaisessa vaiheessa - kohtalon ivaa, ettei puutteessa kärvistelyyn tuomittua siunattu edes myöhäisemmällä kehityksellä ja täten vähemmillä libidinaalisilla vuosilla! No, niihin aikoihin vielä kaikki olikin teoriassa mahdollista... Olivathan parhaat vuoteni edessäpäin (niin luulin), tulevaisuus täynnä mahdollisuuksia (niin uskoin), ja tytötkin saattaisivat aikuistumisen myötä alkaa nähdä minut toisin silmin (niin toivoin). Radiossa Bryan Adams lauloi siitä, miten mies rakastaa naista - silloin kun ei laulanut Stingin ja Rod Stewartin kanssa, että kaikki rakkauden puolesta!

Sitten, kaikkein herkimmässä ja seksuaalikehitykseni kannalta kriittisimmässä iässä jouduin vasten tahtoani tekemään lähempää tuttavuutta suunnilleen isäni ikäisen vieraan miehen kanssa, joka paljasti minulle syvimpiä seksuaalisia salaisuuksiaan, joita en olisi tahtonut tuolloin tietää - enkä tahtoisi vieläkään.

Puhun siis Tapani Kansasta.

Toki tunsin "haastavan taiteilijasielun" (sivistyneistön käyttämä eufemismi "vittumaiselle känkkäränkälle") jo lapsuudestani, kun automatkoilla C-kasettisoitin toisti miehen viattomia lauluja viattomilta ajoilta 60-luvun lopusta 80-luvun alkuun; "Kesän lapsi", "Paista päivä"... Miten noista olisi voinutkaan olla pitämättä? Tai jokin "R-A-K-A-S", jossa uhattiin vain "pussata puhki koko suu", ei sen enempää...

1990-luvulle tultaessa Tapani oli jotenkin muuttunut ja paha kyllä oudompaan suuntaan. Hän oli oppinut itsestään ja naisista jotakin, minkä tahtoi jakaa radion välityksellä kaikille ihmisille - jopa minulle poloiselle, joka hädin tuskin armon vuonna 1996 oli ehtinyt toiselle kymmenelleen. Hän oli itse kääntänyt, kirjoittanut SANOITUKSEN.

http://www.youtube.com/watch?v=xCwZ9_YkSP0

Aloin vavahdella hervottomasti paljastusten edetessä, mutta siinä vaiheessa tiesin, etten enää koskaan palaisi normaaliksi, kun artisti tarjosi vinkkinsä siitä, mistä tietää seksiä harrastettavan kunnolla. Hyvästi onnellinen viaton lapsuus! Päättyneet on päivät. Hän kertoi minulle:

"Ja kun näet syntymättömän lapsen silmissään
sä rakastelet naista oikein."

.
....
.......Ei.
.....nyt...
..ju..m..mm...al......
..auuuut.....
.............aaAAA!!!....
...aa...a......
.....aaHHHNNNNGGGGG
*****
**

Lopulta oiettuani sikiöasennosta makustelin näitä sanoja mielessäni pitkään, ja tunsin itseni jotenkin häväistyksi pohjia myöten. Näin syntyy kyyneleet. Miettikää miltä teistä tuntui, kun lapsena kuulitte vanhempienne harrastavan seksiä. Sitten miettikää sitä, miltä tuntuu lisätä tuohon mielikuvaan ajatus itsestäsi heijastumassa äitisi katseesta isän silmiin. Oikein hyvä, alatte päästä jyvälle.

Sen jälkeen tämä laulu ja etenkin nuo säkeet ovat kummitelleet alitajunnassani, pulpahtaen esille aina säännöllisen epäsäännöllisesti. Jos yritin fantasioida luokan tytöistä, Kubrickin Avaruusseikkailun "tähtilasta" muistuttanut mielikuva sikiöstä silmämunassa karkotti heidät oitis. Tulkaa tytöt takaisin! Joskus menen nukkumaan Tapsan sanat mielessäni, joskus taas herään. Käymme yhdessä ain. Jokaisen flashbackin jälkeen henkisesti kuohittu olo kestää pitkään; yritä siinä sitten tehdä tuttavuutta vastakkaiseen sukupuoleen, kun mielessä pyörii vain gestationaalinen insesti.

Että kiitos vaan Tapani Kansa, minkä menit tekemään! Et sitten ajatellut lapsia ollenkaan, kun laulusi kirjoitit... tai ajattelithan sinä, nimittäin niitä syntymättömiä. Perkele sinunkin kanssa. Nyt kaikki on kuin on.

4

354

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luki häriö?

      Ymmärsinkö oikein: et saa seisokkia, jos naisella ei rakastelun aikana ole Tapani Kansa -naamaria kasvoillaan?

      • Hämärän rajoilta

        Sano mua Äidin pikkupojaksi!


    • Heh,

      ja sit se Tapsa ihmettelee miksi poliisi vainoaa häntä...

      Mulle on muutenkin jäänyt viime aikoina suomalaisesta musiikista ja TTVK:sta sen verran paska maku suuhun, että välttelen sitä niin paljon kuin mahdollista. Sais artistitkin vähän alkaa miettimään, että kenelle ne musaansa tekee. Faneille tai niille loisille, jotka kovasti väittävät artistien oikeuksia puolustavan.

    • Anonyymi

      Tämä aloitus ansaitsee TIMANTIN.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      795
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      642
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      485
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      94
      472
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      262
      456
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      411
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    16. 21
      392
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      33
      391
    18. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    20. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      366
    Aihe